8 vlivných afroamerických křesťanských osobností, které vstoupily do dějin

Spojené státy v únoru slaví Měsíc černošské historie a s respektem vzpomínají na Afroameričany, kteří formovali historii národa. Připomeňme si u této příležitosti osm afroamerických křesťanů, kteří se svými výjimečnými osudy zapsali do dějin.

Gowan Pamphlet

Gowan Pamphlet byl populárním baptistickým kazatelem, na přelomu 18. a 19. století působil mezi otroky ve virginském Williamsburgu jako pastor tamějšího Prvního baptistického sboru. O jeho životě není známo mnoho detailů, podle dostupných informací se však později vykoupil z otroctví a stal se svobodným občanem.

Podle historika Jana Couperthwaita se Pamphlet do historie zapsal jako první afroamerický kazatel přijatý do Dover Baptist Association a jako první otrok, který se stal oficiálním pastorem baptistického sboru.

Richard Allen

Zakladatel Africké metodistické episkopální církve (AME) Richard Allen se narodil do otroctví v roce 1760. V sedmnácti letech se stal metodistou, částečně ho k tomuto rozhodnutí motivoval kritický postoj církve k otroctví. Ve svém sboru se ale i přesto setkával s rasistickými předsudky, a tak se v roce 1816 rozhodl založit vlastní denominaci.

Allen pomohl v pensylvánské Filadelfii založit Mother Bethel AME Church, která se stala vlivnou afroamerickou kongregací. V roce 2016, dvě století po založení Africké metodistické episkopální církve, vydala americká poštovní služba na Allenovu počest speciální známku a označila ho jako „jednoho z nejdůležitějších afroamerických vůdců své doby“.

Jarena Leeová

Reverendka Jarena Leeová byla první oficiální ženskou kazatelkou Africké metodistické episkopální církve. Pověřil ji přímo zakladatel denominace Richard Allen.

Narodila se v roce 1783 v New Jersey svobodným rodičům. V roce 1807 byla pokřtěna a o dvanáct let později jí bylo povoleno kázat. „Reverendka Lee byla putující evangelistkou,“ vysvětluje Africká metodistická episkopální církev. „Intenzivně kázala evangelium na severovýchodě Spojených států a v Kanadě, pěšky procestovala více než 2 800 mil a pronesla přes 692 kázání.“

Harriet Tubmanová

Abolicionistka Harriet Tubmanová je známá díky svým odvážným výpravám, které podnikala, když vyváděla ostatní otroky na svobodu. Vysloužila si proto přezdívku „Mojžíš“. Aktivně také během americké občanské války podporovala unijní armádu.

Tubmanová byla praktikujícím členem Africké metodistické episkopální církve a často mluvila o svých viděních. Během občanské války se starala o nemocné, sama ale zůstala zdravá, což její okolí přičítalo požehnání od Boha.

Charles Albert Tindley

Metodistický pastor Charles Albert Tindley je považován za otce gospelové muziky. „Tindleyho skladatelské počiny ovlivnily Thomase A. Dorseyho a Roberta Martina, vytvořily základ pro novou formu duchovní hudby – gospel,“ napsal o nadaném autorovi deník The Washington Post.

Tindley má na kontě řadu známých písní, například Spiritual Springtime, The Home of the Soul nebo Beams of Heaven.

Martin Luther King

V seznamu nemůže chybět ani reverend Martin Luther King, známý lidskoprávní aktivista. Narodil se v Georgii a vedl organizaci známou jako Southern Christian Leadership Conference. Angažoval se v boji proti za lidská práva a proti rasové segregaci. Byl zavražděn v roce 1968.

„Svým aktivismem a inspirativními projevy hrál důležitou roli při ukončování segregace afroamerických občanů ve Spojených státech,“ uvádí o Kingovi Biography.com

Vaughn Walker

Vaughn Walker byl prvním afroamerickým profesorem semináře Jižní baptistické konvence. Na Jižním baptistickém teologickém semináři v Louisville v Kentucky působil dlouhých 30 let.

Walker se narodil ve Virginii v roce 1950 jako nejstarší syn Thomase a Mary Walkerových. V roce 1984 získal doktorát na Oregonské státní univerzitě, o dva toky později se stal prvním afroamerickým profesorem semináře. Walker až do své smrti v roce 2019 sloužil jako pastor ve First Gethsemane Baptisti Church v Louisville.

Fred Luter

Fred Luter, pastor baptistického sboru v New Orleans, vstoupil do historie v roce 2012 jako první afroamerický prezident Jižní baptistické konvence. Do křesla byl zvolen jednomyslně. Richard Land, předseda Jižního evangelikálního semináře v Matthews, v roce 2012 napsal, že Luterovo zvolení je důležitým krokem na cestě k úplnému rasovému smíření. Luter je podle Landa požehnáním pro svou denominaci i celou zemi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: The Christian Post  Foto: Wikimedia Commons – Martin Luther King

2 Komentáře

  1. Myslím, že je to seznam dost nevyvážený – zahrnuje výhradně klasické evangelikály, zčásti jistě ne celosvětově významné osobnosti. Doplnil bych v moderní době aspoň Wiliama Josepha Seymoura – otce-zakladatele letničního hnutí (má několik set milionů následovníků na rozdíl od ostatních uvedených). V dávnější době třeba Svatého Mořice (a Sv. Exupéryho).

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář