Po 90 letech byl objeven ztracený film, který byl za války cenzurován, protože předpovídal holocaust

 

VÍDEŇ – „Město bez Židů“, němý film z roku 1924, který předpověděl persekuci Židů, se bude na podzim 2017, až se dočká zrestaurování, promítat ve Vídni. Snímek, který byl natočen podle předlohy židovského novináře Huga Bettauera, se na 90 let jakoby ztratil z povrchu zemského, dokud nebyl znovuobjeven náhodou na pařížském bleším trhu. Nyní bude film zdigitalizován a zachován díky bezprecedentní kampani Rakouského filmového archivu, kterému se podařilo vybrat na záchranu díla téměř 80 tisíc dolarů (přes 2 miliony Kč). Jde přitom o rekordní sumu, kterou se v Rakousku kdy podařilo vybrat na poli kultury. Podle ředitele filmového archivu se o to zasloužili především anonymní dárci z řad židovsko-americké komunity, na což prý měla mít vliv úspěšná volební kampaň Donalda Trumpa. Navíc se prý dary začaly rychle množit i poté, co se v Rakousku o post prezidenta ucházel kandidát krajně pravicové strany. „Rádi bychom tak sdělili, že toto není jen film o minulosti, ale protifašistické stanovisko,“ řekl Nikolaus Wostry, ředitel Rakouského filmového archivu.

„V čase, kdy vznikl tento film, jsme tu měli stejnou situaci, jako dnes. Po první světové válce mnoho lidí kvůli ruským vojskům emigrovalo na jih do Vídně. Byli to hlavně Židé z Bukoviny a Haliče. Antisemitismus se tu tehdy kvůli přílivu utečenců rozbujel a všechny strany přes něj začaly řešit politiku,“ dodal ředitel Wostry.

Němý film „Město bez Židů“ (něm. Die Stadt ohne Juden) vypráví o ekonomicky zdevastovaném městě s názvem Utopie v době po první světové válce, jehož obyvatelé i politici žádají úplné vyhnání tamějších židovských obyvatel. Jen co se jim plán splní, a Židé ve vlacích město opustí, jsou svědky ještě horšího úpadku svého města bez Židů. A proto se je rozhodnou znovu pozvat zpět.

Nedlouho poté, co měl film roku 1924 premiéru ve Vídni, už v té době zmítanou nacionalismem, byl autor jeho námětu Bettauer zavražděn nacisty. Během druhé světové války se originální páska s filmem ztratila a nalezena byla teprve nedávno na již zmíněném bleším trhu v Paříži.

Archiváři v Nizozemí objevili upravený a nenávratně poškozený exemplář tohoto filmu roku 1991. Má se přitom za to, že jím bylo takto manipulováno záměrně, kvůli cenzuře. Film byl totiž z pochopitelných důvodů během druhé světové války v Rakousku zakázán, a i po jejím skončení se nebylo možné dostat k jiné, než cenzurované verzi.

Zdroj: Židovský tiskový a informační servise

Foto: youtube.com

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář