Svatý sex (recenze)

Debra Hirsch: Svatý sex, Biblion 2020

Pokud se vám při přečtení titulu dere na rty úšklebek, protože si myslíte, co může být na sexu svatého, zadržte. Kniha Debry Hirsch je daleko spíše než pojednáním o sexu úvahou o církvi. Podtitul knihy zní O spiritualitě a sexualitě naostro a je výstižnou charakteristikou knihy.

Sexualita je vždy ožehavé téma, v křesťanských kruzích dvojnásobně. Často bývá synonymem slova hřích. Autorka popisuje sexualitu jako organickou součást života každého člověka, nikoli jako izolovanou oblast. Vychází z teorie, že pokud celého člověka stvořil Bůh, je také autorem lidské sexuality. Nemluví pouze o tělesných úkonech, ale o blízkosti, vztazích a důvěrnosti. Uvědomuje si, že svět je dnes složitější a přemýšlet o sexualitě už nelze jen v souvislosti se vztahy mužů a žen. Citlivě reaguje na homosexuální i další podoby sexuálních vztahů a je daleka soudu. Zblízka se totiž setkala se spoustou bolesti, zranění a složitostí a konstatuje, že většinou málo víme na to, abychom se mohli rozhodnout pro jednoduchý soud. Nepotřebujeme však znát množství detailů, abychom mohli milovat.

Debra Hirsch poctivě zkoumá Písmo, aby nalezla Boží názor, a ten pak předkládá, i když je jí jasné, že se kvůli němu nestane populárnější. Respekt k Božímu slovu a maximální otevřenost Boží lásce jsou ostatně dva hlavní aspekty jejího přístupu ke vztahům, které vypadají divně. Její postoj je velice motivující. Brání zaujímání rychlých závěrů, pomáhá při obavách z neznámého a ponouká k milování jako výchozí pozici při jednání s lidmi v problémech.

U nás, v České republice, se ještě tolik nesetkáváme s otevřenou homosexualitou a dalšími druhy sexuality, jako je tomu už jinde. Můžeme ale čekat, že této zkušenosti budeme časem také vystaveni. Je dobré, být připraveni, protože tito lidé nebudou potřebovat v první řadě vědět, jak je homosexualita špatná, ale měli by se přednostně setkat s tím, jak je Bůh dobrý. Kniha Debry Hirsch je výbornou pomůckou každému církevnímu vedoucímu, přináší povzbuzení sborům s námětem, jak oslovovat hledající a bloudící.

Nesamozřejmou součástí knihy je bohatý poznámkový aparát a seznam zdrojů a použité literatury.

Autor: Hana Pinknerová Datum: 16. října 2020

Tags: ,,,

2 Komentáře

  1. Pro evangelikály je sex závazný a zodpovědný a musí se držet v biblických regulích , jenže dosáhnout toho verbálním posvěcováním sexu asi není správná volba. Svou svatost Pán Bůh nedává nikomu, natožpak něčemu. Svatost věřících v Krista je právě z Krista. Titulek nemá biblické opodstatnění.

    Odpověď
  2. Zatím jsem asi v polovině, ale žádné nadšení se u mne nekoná. Prvních padesát stránek je plácáním prázdné slámy a notoricky známých věcí a na dalších padesáti stránkách je dost pasáží, kde autorka zpochybňuje platnost či pravdivost Písma ohledně homosexuality a dalších sexuálních preferencí. Takže dosud velké zklamání…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář