Abatyše benediktinek z Bílé Hory bude vysvěcena v Mnichově

Praha/Mnichov – V sobotu 13. února bude v Mnichově vysvěcena na abatyši Opatství benediktinek Venio v Mnichově a Praze Francesca Šimuniová. Svěcení se uskuteční při mši od 10:00 v mnichovské konventní kapli; vzhledem ke karanténním opatřením jen v úzkém společenství. Sestra Francesca přebírá službu od Carmen Tatschmuratové, která vedla komunitu od roku 2010 jako převorka a od 2013 jako první abatyše. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Opatství Venio.

Francesca Šimuniová, občanským jménem Stanislava, pochází z Brandýsa nad Labem. Vystudovala speciální pedagogiku na Univerzitě Karlově a následně pracovala se seniory a lidmi s postižením, zprostředkovávala tak třeba dobrovolnou činnost mladých lidí z Německa v českých organizacích pro přeživší holokaustu a totálního nasazení.

V roce 2008 vstoupila do benediktinské komunity Venio. Řeholní jméno si zvolila podle svaté Františky Římské. Francesca dosud žila ve společenství na Bílé Hoře v Praze, kde rozvíjela řadu ekumenických aktivit, třeba v souvislosti s nedávným 400. výročím bitvy na Bílé hoře. Komunita ji letos 2. ledna zvolila abatyší Opatství Venio se sídlem v Mnichově a Praze. Hlavním sídlem sestry Francesky bude Mnichov, pravidelná přítomnost v Praze bude součástí její služby.

Komunita Venio vzešla z modlitebního společenství mladých žen kolem Marianny Johannesové (1900-1993) ve 20. letech v Mnichově. Povolení ke společnému životu udělil komunitě kardinál Michael Faulhaber v roce 1927, v roce 1957 se stala součástí Bavorské benediktinské kongregace.

Název Venio (přicházím) odkazuje na osmý verš žalmu číslo 40: Hle, přicházím pane splnit Tvou vůli a znamená pro sestry dvojí pohyb: zaměření na Boha a pozornost vůči světu – žít jako řeholnice uprostřed lidí ve světě. Sestry tak spojují klášterní život s prací v běžných povoláních, do řeholního oděvu se oblékají jen při společných modlitbách a při mši.

Benediktinky v Česku žijí znovu od roku 2007, kdy se vrátily po téměř 90 letech. Novodobá historie řádu začala v roce 1992, kdy první česká kandidátka vstoupila do polského kláštera v Przemyślu, protože v ČR tehdy klášter benediktinek nebyl. Koncem 90. let do Przemyślu nastoupily další Češky a tak se opět začalo přemýšlet o obnově ženské větve řádu v ČR. Od roku 2004 žily české sestry v německé komunitě Venio v Mnichově, která založila nový klášter v Praze.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. února 2021 Foto: Facebook – Opatství benediktinek Venio

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář