ACHO připomíná ničivé zemětřesení na Haiti výstavou fotografií

Olomouc – Arcidiecézní charita v Olomouci otevřela tento týden výstavu tří desítek velkoformátových fotografií s názvem Všechny barvy naděje. Zachycují život na Haiti. Autorem snímků je Jiří Pasz. Výstava má připomenout desáté výročí ničivého zemětřesení v této zemi. Život tamních obyvatel přiblíží 19. února také přednáška pracovnice charity Kláry Lőffelmannové, která pomáhala přímo v terénu. Výstava je otevřena do konce února v galerii Biblio olomoucké vědecké knihovny. ČTK to řekla mluvčí ACHO Karolína Opatřilová.

Pasz má za sebou focení v desítkách zemí světa a zároveň zkušenosti s humanitárními a rozvojovými projekty. Snímky vznikaly při jeho cestě po Haiti v roce 2015. Na místa se dívá podle svých slov optikou člověka, který pracuje jako rozvojový expert. „Při výběru fotografií jsme se snažil popsat nejen problémy, které jsem na Haiti viděl, ale i to, co znamená naděje, důstojnost a jaké každodenní věci, starosti a emoce nás spojují, i když ta naše realita je tak strašně odlišná,“ řekl dnes ČTK autor snímků.

Výstava je výběrem z několika tisíc snímků, které v zemi pořídil. Role fotografa tam podle něj není lehká, tamní obyvatelé je příliš v lásce nemají. „Snažil jsme se výběr uzpůsobit tomu, co jsme chtěli s charitou říci. Tedy na jednu stranu zachytit tamní život a to, jak tamní lidé fungují, a na druhé straně, jak jim charita pomáhá. Ukázat tedy, jak může tak malá země, jako je Česká republika, někde na druhé straně zeměkoule změnit život lidí k lepšímu,“ doplnil Pasz.

Výstava má připomenout Olomoučanům především ničivé zemětřesení, které tento ostrovní stát v Karibiku postihlo 12. ledna 2010. Zemřelo při něm přes 200.000 lidí, milion a půl dalších přišlo o střechu nad hlavou. Krátce nato vypukla epidemie cholery. Přímo na Haiti tehdy pomáhala Arcidiecézní charita Olomouc a působí tam dodnes prostřednictvím řady projektů. Jejím stěžejním projektem je Adopce na dálku, díky které získávají ve škole ty nejchudší děti vzdělání, ale také jedno teplé jídlo denně. Charita pomáhá haitským komunitám také pořádáním zdravotních prohlídek, materiálně či při katastrofách.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 5. února 2020  Foto: Wikipedie – zemětřesení na Haiti

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář