Adama Dieng: Známky nesnášenlivosti z dob světové války jsou zpátky

Ženeva – Známky antisemitismu, xenofobie a nesnášenlivosti, které zatemňovaly Evropu před druhou světovou válkou, jsou „vzkříšené“, slyšeli představitelé církví během summitu OSN.

Adama Dieng, zvláštní poradce OSN pro prevenci genocidy, dal varování na druhém globálním summitu o náboženství, míru a bezpečnosti, který se konal minulý týden v Ženevě. O akci informuje portál Christian Today. „Známky 30. let se znovu objevují,“ řekl senegalský právník Dieng.

„Jsme svědky vzestupu antisemitismu. Vidíme protimuslimskou nenávist. Vidíme pronásledování křesťanů a xenofobii,“ varoval posluchače ve svém vystoupení.

„Pokud nejsme slepí nebo, měli bychom si přiznat, že je čas vstát, je čas promluvit,“ dodal. Řekl, že náboženství není problém, nýbrž lidé „jednoduše manipulují s náboženstvím“, aby páchali zločiny.

Syrský islámský učenec Shaykh Muhammad Al-Yaqoubi řekl, že náboženství bylo „uneseno“, aby bylo dosaženo pochybných politických cílů. „Náboženství je zdrojem míru. Nic, co je v rozporu s tímto, není součástí náboženství,“ řekl.

„Naším úkolem jako náboženských vůdců je zastavit ty, kteří unesou náboženství,“ řekl a dodal: „Mezi islámem a judaismem není žádný spor.“

Rabín Michael Melchior hovořil s delegáty o Náboženské koalici za mír, která pracuje na Blízkém východě s lidmi, kteří byli radikalizováni nebo odsouzeni a obviněni za terorismus. Řekl, že koalice se k nim dostala, protože „jsou to ti, které musíme přesvědčit“.

„Být s milými lidmi je snadné,“ řekl. „Musíme spolupracovat se všemi skupinami, abychom se navzájem posílili.“

Rudelmar Bueno, řekl delegátům, že „vyvážené“ pohledy jsou napadány „zjednodušenými a polarizovanými fundamentalistickými příběhy“. Řekl, že je úkolem představitelů církví je dávat společnosti morální směr.

„Náboženští lídři musejí jednat jako morální kompas a přivítat ty, kteří chtějí chránit nejzranitelnější osoby před úpadkem jejich základních lidských práv,“ upozornil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

-mn-  Foto: OSN – Adama Dieng

Tags: ,

3 Komentáře

  1. Je to všechno přímo „donebevolající“ omyl a naivní a Bohu odporující snaha, umístit vedle sebe jakákoli náboženství, jejichž základními a nejdůležitějším kritérii není cíl, ale slušnost, vzájemná vstřícnost a tolerantnost. Máte vůbec rozum? Copak je možné uvažovat takto: „Věřím svému náboženství, protože mu zkrátka věřím, ale přesto že mu věřím, věřím, že i jiná náboženství jsou správná?“ Pak je tedy úplně jedno, zda jsou zcela rozdílní autoři Bible a Koránu – obojí vedou ke stejnému cíli. Tak ať ti osvícení teoretici rovnou sloučí všechna náboženství v jedno! Vždyť jak je vidět, na politické scéně se to již „daří“.

    Odpověď
  2. Náboženství? Hlavně islám není náboženství míru. Ti co jednají podle jeho příkazů, tak páchají atentáty. Antisemitismus? Židé utíkají z Francie nebo Německa. Před kým asi – pochopitelně, že před muslimy.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář