Adidas ukončil spolupráci s rapperem Ye, firmě vadí jeho antisemitské výroky

Herzogenaurach – Německý výrobce sportovních doplňků Adidas ukončil s okamžitou platností spolupráci s americkým rapperem Ye, který dříve vystupoval pod svým občanským jménem Kanye West. Firmě vadí série antisemitských a jinak urážlivých výroků, které West v poslední době pronesl. Adidas o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

„Adidas netoleruje antisemitismus ani jakékoliv jiné projevy nenávisti. Nedávné komentáře a činy rappera Ye jsou nepřijatelné, nenávistné a nebezpečné. Jsou v rozporu s hodnotami, které firma vyznává, jako je rozmanitost a začlenění, vzájemný respekt a čestnost,“ stojí ve sdělení Adidasu.

SOUVISEJÍCÍRapper Kanye West otevřel soukromou křesťanskou akademii

Německému gigantu došla trpělivost po Westových slovech, která West nedávno pronesl v jednom podcastu. „Já si můžu říkat antisemitské věci, za to se mě Adidas zbavit nemůže. A co?“ řekl v podcastu West. Firma pak čelila sílícímu tlaku veřejnosti i od svých vlastních zaměstnanců, aby obchodní partnerství s Westem ukončila.

Akcie Adidasu už dopoledne na burze ve Frankfurtu nad Mohanem oslabily o více než tři procenta. Agentura Bloomberg totiž s odkazem na své zdroje už s předstihem informovala, že německý podnik se chystá spolupráci s Westem ukončit. Adidas 6. října oznámil, že partnerství s Westem přehodnotí. Od té doby ale čelil kritice, že až příliš váhá.

Spolupráci s Westem zahájil Adidas v roce 2013. O tři roky později s ním podepsal kontrakt na výrobu a distribuci zboží z rapperovy módní kolekce. Adidas už dříve uvedl, že partnerství má na obchodní aktivity firmy značný dopad a že patří k nejúspěšnějším obchodním vztahům v historii odvětví, kde německý podnik působí. West přesto firmu v posledních měsících veřejně kritizoval, podobně jako další velké značky, s nimiž má uzavřeny obchodní smlouvy, včetně firmy Gap.

West televizi CNBC řekl, že Adidas kopíruje jeho myšlenky. Na sociálních sítích si pak na Adidas často stěžoval, hlavně na generálního ředitele Kaspera Rorsteda a další členy vedení.

Analytici banky Credit Suisse v úterý investorům nastínili některá rizika, jimž Adidas čelí. Zmínili i nedávné varování před zhoršením hospodaření, na které firma upozornila a které analytici považují za vážnější, než čekali.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – Kanye West

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář