Administrátor z Nantes: Nově opravená katedrála je zdevastovaná

Nantes – Příčina požáru katedrály v Nantes nadále zůstává nevyjasněná. Včera večer byl propuštěn z vazby rwandský dobrovolník zodpovědný za uzamčení a kontrolu chrámových prostor v předvečer požáru, který vypukl v sobotu ráno 15 minut před opětovným otevřením katedrály. Podle advokáta nic neukazuje na souvislost tohoto muže s požárem. Po výslechu byl tedy propuštěn na svobodu.

Podle francouzské prokuratury zůstává nejpravděpodobnější příčinou požáru podpálení. Oheň se totiž objevil na třech místech zároveň. Dvě z ohnisek byly vzdáleny od třetího o dvě třetiny délky chrámu. Policie nicméně neobjevila stopy po vloupání. Elektrické rozvody byl pravidelně kontrolovány. V případě varhan, v nichž bylo jedno z ohnisek, došlo k revizi pouhé tři dny před požárem. Kromě toho hasiči kontrolovali katedrálu v červnu a listopadu minulého roku, jako součást preventivního plánu spuštěného po požáru pařížské Notre-Dame.

Z šoku se těžko vzpamatovává diecéze Nantes. Situace je o to komplikovanější, že od ledna nemá biskupa. Poslední biskup Jean-Paul James byl jmenován arcibiskupem v Bordeaux. Do jmenování jeho nástupce spravuje diecézi administrátor otec François Renaud. Jak řekl Vatikánskému rozhlasu, věřící v Nantes jsou otřeseni.

“Zaplavil nás nesmírný smutek. Tím spíše, že nemůžeme zapomenout na požár, k němuž došlo v roce 1972. Katedrála byla kompletně zrestaurována. Byla v dokonalém stavu, prostě nádherná. A nyní znovu další požár. Je to zásah do srdce naší diecéze, která čeká na jmenování nového biskupa. Připravovali jsme se na jeho přijetí, na jeho příchod právě do katedrály. – Byl jsem se podívat uvnitř. Je to otřesný pohled: velké varhany naprosto zničené. Kromě toho celý vnitřek chrámu je černý od sazí. Všechna umělecká díla jsou ušpiněna. Došlo také k oslabení některých struktur, zejména na průčelí. Velké vitráže nad varhanami, jediné umělecky provedené vitráže této katedrály pocházející z 16. století, prostě explodovaly, už nejsou.”

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 20. července 2020 Foto: screenshot YouTube – požár katedrály v Nantes

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář