Agentury pro pěstounskou péči mohou odmítat ne-křesťanské a stejnopohlavní páry

WASHINGTON – Ve druhé polovině ledna oznámila administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa, že agentury pro pěstounskou péči, placené z federálních zdrojů, mohou odmítat ne-křesťanské a stejnopohlavní páry coby kandidáty na pěstounství. Jedná se o zrušení verdiktu bývalého prezidenta Baracka Obamy, který nábožensky výlučné organizace odkazoval na soukromé dárce.

Rozhodnutí padlo v souvislosti s případem Miracle Hills Ministries (MHM), křesťanské charitativní organizace. Ta není jedinou náboženskou agenturou v USA, která má pro poskytování služeb náboženská kritéria. Je ale zatím jedinou, která chce zároveň pobírat státní příspěvky. Všechny ostatní, které poskytují své služby na základě náboženských pravidel, jsou financovány ze soukromých zdrojů.

Každá rodina odmítnutá u MHM musí dostat odkaz na další organizace, sdružené ve Státním úřadu pro sociální služby (State Department for Social Services). Rozhodnutí Trumpovy agentury de facto znamená zrušení regulace Obamova kabinetu, která nedovolovala, aby pěstounské agentury se státní licencí a příspěvky pracovaly jen pro lidi určitého vyznání. Toto rozhodnutí lze chápat jako precedens a předpokládat, že se takových případů objeví více.

Organizace MHM působí v Jižní Karolíně, tedy v tzn. „biblickém pásu“ USA, kde dlouhodobě převládá konzervativní křesťanské smýšlení a voličstvo Republikánské strany. Prezident Trump tím vyšel vstříc jádru svých voličů a na lokální rovině potvrdil zaběhlou praxi.

Jaké důsledky přinese rozhodnutí prezidenta Trumpa do praxe, ukáží další týdny a měsíce. Každopádně jde o krok, směřující k posílení konzervativních náboženských skupin.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: Pixabay, ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář