Akademický senát KTF UK schválil přípustnost návrhu na odvolání děkana Brože

Praha – Návrh na odvolání děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) Jaroslava Brože je přípustný, schválil v pátek fakultní akademický senát. Návrhem samým se bude zabývat na příštím jednání 18. června. Rektorka UK Milena Králíčková Brože odvolala na návrh předchozího akademického senátu už v únoru, Brož ale kvůli tomu podal žalobu. Soud ho předběžným opatřením vrátil do funkce, než o žalobě rozhodne. Akademický senát fakulty zároveň do té doby nemůže volit jeho nástupce. Děkan Brož i proděkan Aleš Prázný, který po odvolání děkana vedl fakultu v zastoupení, se z dnešního jednání omluvili.

Akademický senát KTF UK posuzuje podle jednacího řádu nejprve přípustnost návrhu na odvolání děkana. Pokud ho neodmítne, projedná vlastní návrh na příštím zasedání. Pro přijetí návrhu na odvolání děkana jsou potřeba tři pětiny hlasů všech členů fakultního senátu. Akademický senát KTF UK má 12 členů.

SOUVISEJÍCÍDěkana katolické fakulty chce odvolat i většina nového akademického senátu

V polovině května byl zvolen nový akademický senát KTF UK, výrazně obměněný. Sedm z jeho členů nyní navrhuje odvolat Brože z čela fakulty. Objevily se podle nich nové skutečnosti, na základě kterých by měl být odvolán. Mimo jiné mu vyčítají šest výběrových řízení, která vypsal krátce poté, co ho soud vrátil do funkce. Brož chtěl, aby akademický senát dnešní jednání o přípustnosti návrhu na jeho odvolání odložil, senát mu nevyhověl.

Navrhovatelé Brožovi v několikastránkovém návrhu vyčítajínetransparentní kroky, nekompetentnost nebo poškozování dobrého jména fakulty. „Porušování pravidel samosprávy, nerespektování akademické kultury, manipulativní komunikace a autoritářské tendence jsou trvalým ohrožením jak akademické integrity, tak institucionální důvěryhodnosti i dalšího rozvoje instituce,“ uvedli.

Podle předsedy akademického senátu Davida Vopřady není to, že se nyní senát schází nad novým návrhem na odvolání děkana v rozporu s rozhodnutím soudu, řekl na jednání. Tajemník fakulty Jorik Jakubisko uvedl, že jeho právní názor respektuje, konstatoval, že právních názorů existuje víc. Bojí se toho, že přijetí návrhu bude situaci eskalovat, uvedl před hlasováním.

Brož byl zvolen děkanem KTF UK v únoru 2024, po roce byl odvolán. Podle akademického senátu se dopustil řady pochybení a poškozoval dobré jméno fakulty. Jako důvody k odvolání uvedli zavedení nového mzdového předpisu, zřízení funkce koordinátora pro hospodaření, která je podle nich nesystémová, ohrožení studijních programů dějiny evropské kultury či například porušování statutu fakulty a dalších předpisů univerzity.

Brož zpochybnil, že akademický senát chtěl vypsat volbu jeho nástupce na konci svého mandátu, který se uzavřel v květnu. V žalobě uvedl, že senát, který ho odvolal, byl nelegitimní. Městský soud v Praze přiznal jeho žalobě odkladný účinek a do rozhodnutí soudu ho vrátil do funkce. Podle soudu hrozilo riziko, že by funkce děkana fakulty byla obsazena dvěma lidmi a zvolení Brožova nástupce by znamenalo nevratný zásah do práva žalobce na řádný výkon funkce děkana.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. června 2025 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

1 Komentář

  1. Nám dříve narozeným události na KTF nemůžou nepřipomenout „Velkou říjnovou socialistickou revoluci“ tentokrát na KTF. Většina z nás se snad již setkala pojmem „tah institucemi“. Marxisté všech odstínů „táhnou“ institucemi, kde se snaží obsadit co nejvíce vlivných postů jako zaměstnanci a levičácké politické síly se je tam snaží dostat také na pozice volené.
    Skvělým příkladem je OSN, nebo Evropská unie, která již má čistě levičácký program, jenž je dávno mimo záměr zakladatelů tohoto uskupení a v rozporu se zájmy většiny obyvatel Evropy.
    Protože už vymřela většina pamětníků a ti co zbyli již ztrácí síly, nadešel čas na útok na KTF jako „teoretické pracoviště“ Katolického náboženství.
    Jaký může být výsledek?
    a) vše se utiší, děkan KTF zůstane děkanem a „revolucionáři“ (zejména z řad vyučujících, protože ti by k tomu již mohli mít předpoklady) se pokusí nad sebou zamyslet, zda náhodou nejsou „užitečnými idioty“ marxistů, aby posloužili k rozvratu KTF zevnitř. KTF zůstane katolická, pan děkan se zamyslí, zda náhodu skutečně někde neudělal chyby a pokud shledá, že ano, pokusí se je napravit. Obě strany by měly vést věcný dialog. Nastane smír a všichni budou společně pracovat „k větší slávě Boží“.
    b) „Revoluce se zdaří“ – rektorka UK nebude přihlížet ke stanoviskům arcibiskupství a fakultu „osamostatní“ zpod vlivu arcibiskupství. Proč by do katolické výuky na KTF měl kecat katolický arcibiskup, že? Tím nám vznikne „Marxistická katolická teologická fakulta“, což samozřejmě nebude mít v názvu. Takto se neodhalí. To by rychle ztratila vliv. Chce (má za úkol) přeci mít vliv, vytvářet pojmový zmatek a vnášet rozkol. Což patrně bude bezprecedentní situace v rámci historie univerzit. Jak bylo napsáno, „to si ani komunisti nedovolili“. Na UK tím vzniknou 3 protestantské fakulty a jedna bude mít dokonce název „Katolická“!
    Pan arcibiskup, pokud bude věren katolické víře, bude nucen založit „Reálně katolickou teologickou fakultu“ buď v rámci jiné univerzity, nebo dočasně úplně mimo univerzitní systém – pouze pro potřeby české Katolické církve. A máme o rozruch na dalších minimálně 10 let zaděláno.
    „Důvodům“ k odvolání děkana nevěřím – je to moře rádoby krásných slov a „dobrých úmyslů“ Ale reálně?…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář