Aktivista Bhattí: Pákistán potřebuje změnu od základu

Pákistán – Islámábádské prohlášení bylo napsáno s dobrými úmysly, ale vyjádření nejvyšších náboženských úřadů v zemi bohužel neovlivňuje pákistánské zákony a k příslušné občanské reakci tudíž zbývá ještě dlouhá cesta, komentuje pondělní prohlášení Pákistánské vrchní rady muslimských učenců křesťanský lékař a aktivista Paul Bhattí, bratr zavražděného ministra pro náboženské menšiny Šahbáze Bhattího.

Dokument pákistánských ulemů odsuzuje diskriminaci náboženských menšin a násilí na nich a požaduje úctu ke všem občanům země, nehledě na jejich vyznání. Zároveň naléhá, aby místní vláda vyhlásila rok 2019 rokem boje s terorismem, který v loňském roce usmrtil nejméně 595 lidí.

„Řekl bych, že navzdory určité naději v Pákistánu nenastane nic nového, pokud se věci nepohnou u kořenů. V únoru 2013 jsem byl na kongresu, kterého se účastnili všichni imámové z Pákistánu, spolu s prezidentem a premiérem, a který se zakončil více méně obdobným prohlášením, aniž by po něm cokoli následovalo. Pokud se od základů nezmění výuka v náboženských školách, kde se vymývají mozky, nemá to žádný smysl. Jistě, je dobré o této problematice mluvit, ale pak se nesmí vyučovat nenávist. Přetváření Pákistánu – nikoli jen z náboženského hlediska – vyžaduje konkrétní kroky. Pákistán je islámská republika, která neuznává práva menšin. Muslimů je 95%, tříprocentní nebo pětiprocentní menšina je nikdy nemůže ohrozit! Je proto nutné přepsat ústavu, školství, zaručit rovná práva všem. Pákistán by měl růst jako země – nikoli jako společnost složená z náboženských skupin, protože to ho ničí. Jako suverénní země pak musí vládnout spolu s ostatními a podstupovat důležitá rozhodnutí, ačkoli jsou obtížná. A jedním z nich je výchova a vzdělání, jinak na mezinárodní úrovni nemůžeme jít po boku jiných států.“

Soudí Paul Bhattí, bývalý ministr pákistánské federální vlády a předseda Sdružení pákistánských náboženských menšin.

Křesťanská lidsko-právní organizace se obává nejhoršího 

Křesťanská lidsko-právní organizace se obává nejhoršího z hlediska budoucnosti věřících v Pákistánu, zejména v případu Asie Bibi. Křesťanská matka pěti dětí zůstává skrytá kvůli ohrožení života poté, co byla minulý měsíc osvobozena po obvinění z rouhání.

Centrum pro právní pomoc (CLAAS-UK) uvedlo, že Pákistán potřebuje dovolit Bibi a její rodině bezpečně odcestovat. Organizace podle Christian Today uvedla, že Bibi nebude v Pákistánu nikdy v bezpečí, ačkoli byla osvobozena od všech obvinění, a potřebuje „nový začátek“ v jiné zemi.

Vyjádřila také obavy, že pákistánská vláda namísto toho, aby řešila zákony o rouhání, jejich znění dále přitvrzuje a budoucnost nepředstavuje dobrou životní perspektivu pro křesťanskou komunitu v zemi. „Situace pro křesťany a jiné náboženské menšiny je ještě horší, jelikož vlády a politici jsou váhaví a kvůli hrozbám radikálů nemají vůli k tomu, aby diskutovali o této záležitosti v parlamentu,“ řekl ředitel Nasir Saeed.

„Je to obrovská překážka pro křesťany a další menšiny, které žijí v Pákistánu a nevidí žádnou budoucnost, pokud se tento zákon nebude odpovídajícím způsobem měnit.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas, Christian Today, -mn-   Foto: YouTube Dav protestuje proti propuštění Asie Bibi

 

 

 

 

 

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář