Aktivisté nasbírali 6000 podpisů proti hře, avizují právní kroky

Brno – Na 6000 podpisů sesbírali křesťanští aktivisté na internetu pod otevřeným dopisem, který odsuzuje uvedení hry Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět Brno. V inscenaci postava Ježíše znásilňuje muslimku. Dnes dopis předali primátorovi Petru Vokřálovi (ANO). „Jako křesťané se cítíme jako občané druhé kategorie,“ řekl Igor Tesařík, který dopis přečetl zastupitelům.

Pokračuje sběr podpisů na papírových petičních arších, řekl ČTK další z aktivistů Jan Rozek. S kolegy podal také trestní oznámení na neznámého pachatele. Městské státní zastupitelství podnět odložilo.

Proti hře se ohradila církev a někteří politici. Na den uvedení hry, sobotu 26. května, připravují křesťanští aktivisté protest. Bude pokojný, zdůraznil Rozek.

Zastupitelstvo řešilo hru už 10. dubna, kdy koaliční lidovci a opoziční komunisté neuspěli s návrhy na vyjmutí představení z programu festivalu. Dnes už se k tématu debata nerozproudila, aktivistů přišlo do sálu jen několik. Primátorův náměstek pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno) už dříve uvedl, že kultura musí být nezávislá na názorech aktuálního politického dění a snahy o zákaz nebo stažení divadelních představení nepatří do vyspělé liberální demokracie. „Můj názor zůstává stejný,“ uvedl dnes Hollan.

Podle otevřeného dopisu divadelní hra svým obsahem zcela vybočuje z ústavního práva na svobodu projevu a svobodu umělecké tvorby.

„Brno se nepochopitelně snaží být ostrůvkem nesprávně chápané ‚svobody‘, jakéhosi ‚bezbřehého liberalismu‘, kdy pod rouškou svobody projevu odmítá zasáhnout proti zjevně zvrácené produkci, na kterou již svoboda projevu nedopadá,“ stojí v otevřeném dopise, který avizuje další občanské a právní kroky.

Dopis naznačuje, že Národní divadlo Brno jako právnická osoba by se uvedením hry na svém festivalu mohlo dopustit trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, ale také schvalování terorismu.

Ředitel divadla Martin Glaser ČTK v minulosti opakovaně řekl, že změny v programu festivalu nechystá. Tématem festivalu je letos svoboda. Představení lublaňského divadla v režii Olivera Frljiče považují dramaturgové festivalu sice za extrémní polohu umění, avšak za legitimní součást evropského divadla. Lidé si mají udělat vlastní názor. Představení je vyprodané.

Divadelníci dnes vyjádření ke sporné hře aktualizovat nechtěli. Zveřejnili ale statistiku zájmu o festivalové produkce. Vyprodaných je zatím 21 z 52 představení, na dalších 11 představení zbývá posledních pár vstupenek. Loni byla průměrná návštěvnost představení 83 procent, letos je osm dní před festivalem prodáno v průměru 75 procent vstupenek na jednotlivé inscenace.

 

Autor:ĆTK   Foto: CC Search

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář