Al Mohler reaguje na Piperův komentář k prezidentské volbě

Minulý týden známý autor a pastor John Piper na své webové stránce napsal dlouhý článek o tom, co mu vadí na volbě prezidenta Donalda Trumpa. Tento týden zas Piperův konzervativní kolega ze stejné denominace, prezident Jižního baptistického teologického semináře Al Mohler napsal článek, ve kterém argumentuje: proč on jako křesťan bude volit Trumpa. „Upřímně doufám, že Donald Trump – a nikoli Joe Biden – bude 3. listopadu zvolen prezidentem Spojených států,“ píše Mohler.

Mohler argumentuje že „výsledek ospravedlňuje prostředky“. Baptistický teolog připouští, že prezidentovy „rozporuplné komentáře a ne příliš prezidentské chování budí rozpaky… Neustále.“ Tvrdí však také, že „charakter“ nelze redukovat jen na osobnost a princip, ale také prostřednictvím politických cílů.

„Pokud bych volil souseda, pak by to byl Biden,“ napsal Mohler. „Ale já nevolím, kdo bude mým sousedem, já budu volit, kdo bude prezidentem Spojených států.“

A v tomto směru podle Mohlera převládají Trumpovy výsledky v oblastech, jako jsou potraty a náboženská svoboda. „Prezident Trump šel daleko nad rámec toho, co by bylo politicky nezbytné,“ tvrdí Mohler a připomněl, že udělal v podpoře pro-life politiky víc než kterýkoli jiný prezident.

V roce 2016 Mohler nevolil Trumpa, ale ani Hillary Clintonovou „V roce 2016 jsem nevolil Donalda Trumpa. Odpuzen jeho charakterem jsem nebyl schopen ho považovat za konzervativce,“ uvedl podle portálu Relevant.  

Mohler připouští, že někteří křesťané možná nebudou schopni volit Trumpa, ale také poznamenal, že volba Trumpova demokratického vyzyvatele Joea Bidena je „nad moji morální představivost“, ačkoli předpokládá, že afroameričtí křesťané „pravidelně a předvídatelně“ volili zástupce demokratické strany.

Jádrem Piperova argumentu je důvod, proč většina konzervativních křesťanů plánuje volit Trumpa: sám prezident nemusí být svatý, ale vše je v pořádku, pokud svým programem plní konzervativní cíle. Piper však s tímto postojem rázně nesouhlasí.

„Domnívám se, že je dramatickou chybou si myslet, že devastující vliv lídra přichází pouze prostřednictvím jeho politiky, a nikoli také prostřednictvím jeho osoby,“ argumentuje Piper. „Očividná chlouba, vulgárnost a nemorálnost nejsou jen sebe usvědčující, ale zničující také národ.“

Objasňuje, že není fanouškem potratů a nazval to „absolutním zlem“, ale říká, že tolerance evangelikálů k chování představitelů státu má za následek vážný morální úpadek společnosti. „Když lídr dává za příklad sebestřednost a vychloubání, nabádá tím k nejsmrtelnějšímu chování na světě,“ píše dále reformovaný teolog. „Vede tím svůj národ na cestu zkázy,“ varuje.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. října 2020 Foto: YouTube – Al Mohler

Tags: ,,,

6 Komentáře

  1. Piper se mýlí. Jsem ale připraven víceméně na to, že Trump neobhájí. Nevím co to bude znamenat pro USA a pro svět, ale asi nic dobrého. Volby jsou lidské dílo, politici a voliči rozhodují. Ale jsou zde i modlitby věřících a nad tím vším všemocný Bůh. Svět se může pohnout i k horšímu, ale na Boha to nesvádějme.

    Odpověď
  2. Je to sice všechno příliš zjednodušeně podáno, ale stejně děkuji redakci KD, že alespoň tak. Vzhledem k tomu, že se jedná o otázky, které bychom si měli klást i při volbách v ČR, možná by stálo zato přeložit celé články od Pipera, Mohlera a Grudema.

    Odpověď
  3. Mám stejný názor jako Piper. Obecně s potraty nesouhlasím. Na druhé straně si myslím, že neplatí: „Účel světí prostředky“. Jinými slovy: „Na otráveném stromě nemůže vyrůst dobré ovoce“. Donald Trump je opravdu tím otráveným stromem. Je člověkem, který kvůli svým mocenským zájmům rozděluje americkou společnost. V zájmu jejího rozdělení vyvolává nenávist mezi lidmi. Prezident by měl být prezidentem všech Američanů, ne pouze bílého muže. Rozpolcení Spojených států znamená jejich oslabení a nakonec i ohrožení světového míru. Co vůbec nechápu, je jeho spojenectví s Putinem, aby mu Putin (jeho trollové) pomohl vyhrát volby. Vadí mi také jeho populismus – orientace na materiální blaho voliče. Tato honba za bohatstvím byla příčinou jeho selhání v boji s covidem.

    Odpověď
  4. Petra R. Kaprálová (PRK)

    Já bych neřekla, že Trump rozděluje společnost v USA svým vystupováním. Podle mého chápání je rozděluje názor, jestli má USA pokračovat v cestě sekularizace a vytlačení křesťanství z veřejné scény či naopak se vracet ke svým křesťanským základům (a pochopitelně některé věci z posledních desítek let vrátit, teď jako hlavní věc potratové zákony). Poslechla jsem si část otázek k Barrettové v senátu a to na mě udělalo jasný dojem, že demokraté jsou zapřisáhlí sekulární humanisti. Myslím si, že třeba na univerzitách jsou pro demokraty spíš z tohoto racionálního hlubšího důvodu, protože sekulární humanismus je tam zažraný do společného podvědomí přes věci jako darwinismus a asi i jiné, ale Trumpovo vystupování jim slouží jako zdánlivé duchovní potvrzení jejich volby (můžou se nad něj morálně povznést).

    Ohledně volby křesťanů proti Trumpovi – to je fakt trochu záhada a kdyby to někdo rozklíčoval, tak by to asi pomohlo i pro českou variantu podobných otázek (i když rozdílů je mnoho). Možná je tam také nějaký hlubší důvod než jen vnější vystupování.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář