Aleš Juchelka: Do budoucna nevylučuji, že své hlasování změním

Aleš Juchelka, bývalý scénárista a dramaturg v České televizi, je nyní poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Při včerejším hlasování o zdanění církevních restitucí se hlasování zdržel. Požádali jsme jej o vysvětlení jeho postoje.

 

Jaký je Váš osobní názor na zdanění restitucí církvím?

Už na klubu jsem deklaroval, že nebudu hlasovat pro zdanění církevních restitucí. Nepřijde mi fér retroaktivita smluv a ani ve světle odluky církve od státu jsem tento zákon nemohl podpořit. Rozumím argumentům ohledně vypjaté schůze, kdy se restituce přijímaly i ohledně ceny, o které nevíme, zdali byla přemrštěná nebo ne, ale byla udělána politická dohoda, a ta by se do budoucna neměla měnit, i přesto, že se to již několikrát stalo, tuším u stavebního spoření a solárních elektráren. Hlavně mi na tom vadilo, že to přišlo od komunistů, kteří mají k církvím spíše morální dluh.

 

Proč jste se zdržel hlasování a nehlasoval proti?

Poněvadž máme menšinovou vládu s jejich podporou a já jsem pro stabilní vládní prostředí. Podobně se k tomu staví kolegové, kteří se buď zdrželi, nebo nehlasovali. Proč se zdrželi i kolegové Piráti, nevím.  Ale do budoucna nevylučuji, že své hlasování změním.

Proč jste nevystoupil s nějakou námitkou? 

Myslím, že vše bylo řečeno, jednou jsem se přihlásil u poslance Kováčika a odhlásil se, když už vše, co jsem chtěl říci, řekl předřečník, já spíše komunikoval s médii.

Souhlasíte s vyjádřením předsedy poslaneckého klubu komunistů Kováčikem, že se církev vzdálila učení Ježíše Krista? 

To byla právě ta věta. Vůbec neví, o čem mluví. Proto jsem pro Rozhlas i pro Deník N řekl, že si vážím církví za jejich práci. Rozhovor děláme den po hlasování a diskuze, i mediální, bude určitě pokračovat.

Zdá se Vám čestné účastnit se takového obchodu s komunisty? 

Nepřijde mi fér zdanění církevních náhrad, proto jsem ho nepodpořil. Politika je ale o dělání kompromisů. A co se týče komunistů, můj politický sen byl jiný. Ale je to politická realita a já jsem po tom všem vyjednávání nezaznamenal jinou reálnou variantu.

Nemáte pocit, že vás může angažmá v ANO za těchto podmínek zdiskreditovat a znevěrohodnit Vaše jinak úctyhodné úsilí? 

Já se svým každodenním konáním snažím ukazovat na Krista, ve vztazích, v práci, ve svém okolí. Pracuji v médiích a politice, tedy v prostředí, kde je hodně vidět a kde hodně fouká, a které není křesťany zrovna poseto a možná se shodneme, že je to prostředí velmi těžké. Moc křesťanů v něm nepracuje, ale všichni mu rozumí a ví, jak to dělat. A radí a konfrontují vás. A někdy dost hnusně. Vždycky v životě potkáte lidi, kterým se nemůžete zalíbit. Navíc na Facebooku, kde jednoduchá odpověď na jednoduchou otázku nestačí, poněvadž nejste schopen vysvětlovat všechny konotace okolo a mnohdy jste chytán za nějaké slovo. Ostrým  a sprostým ironickým jazykem je jednoduché bořit, diskreditovat, těžší je něco budovat a povzbuzovat. Ať už děláte hudební pořady, ceny ANDĚL,  EXIT, 13. komnatu, nemluvě o vysoké politice, důležité pro mě vždycky bylo hovořit o Bohu, dělat věci, za které se před ním nemusíte stydět a za kterými si stojím, byť jsou kontroverzní. Nejsem tady pro to, abych se všem zalíbil. Jako jediný protestant ve sněmovně se snažím být světlem tam, kde mě Pán Bůh postaví. Jako každý z nás.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: Hana Pinknerová   Foto: alesjuchelka.cz

 

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Bratře Aleši. Jeden Muž, co tesal dříví, Vám v této věci vzkázal, aby Vaše slovo bylo Ano,Ano – Ne, Ne. To je jediná relevatní konotace, kterou by jste jako křesťan mněl uplatnit ve vztahu k státní moci, jakkoliv věřím, že to není snadné. Vaše zdržení se hlasování, je „desátek ďáblu“.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář