Aleš Juchelka: Já budu hlasovat proti návrhu manželství pro všechny

Aleš Juchelka, bývalý scénárista a dramaturg v České televizi, je nyní poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Sám se cítí být hlavně otcem rodiny, která je pro něj velmi důležitá, a právě proto se chce ve sněmovně zabývat rodinnou politikou.

Jak rozumíte chystaným změnám v zákonném pojetí manželství ze svazku muže a ženy na svazek dvou osob?

Já jsem nezažil větší lobbistický tlak ve sněmovně než od představitelů LGBT komunity. Ti od první chvíle bombardují každého poslance s žádostí o názor a o schůzku, chodí do poslaneckých klubů, pořádají kulaté stoly. Vnímám to jako prolomení symboliky i zásah do praktických věcí, které s manželstvím souvisí. Říkají, že jim jde o práva, ale když se s některými bavíte, jde jim prostě o manželství a vše, co s tím souvisí, včetně adopce dětí. Pro mne je manželství vztah, do kterého se rodí děti, naše budoucí generace. Ty potřebují jistotu a stabilní prostředí. Absolutně nesouhlasím s manželstvím pro všechny. Je to otevírání dveří, které v důsledku rodinné vztahy rozmělní a nevíme, kde to skončí. Já jsem podepsaný pod návrhem změny ústavního zákona, kde bychom rádi definovali manželství jako svazek muže a ženy.

Jak se chystáte hlasovat?

Já budu hlasovat proti návrhu manželství pro všechny a pro návrh ústavní změny zákona.

Znáte názory svých kolegů?

V tuto chvíli to nedokážu odhadnout. Diskuse neustále probíhají, část poslanců se přiklání ke třetímu návrhu kolegy Nachera, který říká práva ano, manželství ne. Hlavně je si potřeba uvědomit, že to není otázka diskriminace, pouze se to takto vykládá. Objevuje se kolem toho spousta mediálních zkratek a polopravd, jejichž součástí je i část novinářské obce, která s návrhem gayů a leseb souhlasí a tlačí ho. Je velký problém dostat do médií například cokoliv pozitivního o tzv. tradiční rodině. Když se trochu vrátíme k Vaší první otázce, je to až ideologický a kulturní střet.

Jakou smysluplnou změnu zákona o rodině byste viděl Vy?

V našem státě chybí rozumná prorodinná politika. Nerodí se nám děti, populace stárne. Již třicet let nám chybí ročně 30 000 dětí, které jsou potřeba pro zachování naši populace. Statisticky se se rodí zhruba 1,7 dítěte na ženu a potřebujeme 2,1. To znamená podporovat čtyř až pětičlenné rodiny. Rodina je součástí agendy MPSV, které řeší sociální věci a problémy. Důchody, dávky v hmotné nouzi apod. A tak i tímto zařazením děláme z rodiny sociální problém. Je potřeba říkat, že fungující rodina je pro nás důležitá a měli bychom ji podporovat. Měli bychom podporovat to, aby se rodily děti. Navrhl jsem několik smysluplných opatření na podporu třetího dítěte v rodině, potom mám jednu nesmysluplnou věc, berte ji s úsměvem – a to je založení ministerstva pro rodinu. Myslím, že rodiny si tu pozornost zaslouží a v Evropě je některé státy mají.

Navrhnete ji?

Ve sněmovně již od června leží mé dvě novely ohledně rodinné politiky, jedna symbolická na přejmenování mateřské s rodičovské dovolené na mateřskou a rodičovskou péči a ta druhá praktická. V krátkosti se jedná o přepočet rodičovského příspěvku na mladší dítě tak, aby rodiče nebyli biti za to, že se jim narodí mladší dítě do rodiny dříve, než rodičovskou doberou. Přijdou tak i o desítky tisíc korun a dle mého je to diskriminační. Chystám další návrhy, ale hlavně jsem zvědav, s čím přijde paní ministryně. V průběhu ledna má představit prorodinný balíček. Obávám se však, že nebude o žádné prorodinné politice, ale o zálohovém výživném pro samoživitelky nebo o odkládání dětí do mikrojeslí od 6 měsíců apod. Na úrovni vlády je podpora rodin s dětmi prioritou, já osobně diskutuji o podpoře třetího dítěte, poněvadž statisticky je z 20 000 potratů ročně 5000 ve třetí graviditě a já věřím, že tito rodiče třetí dítě chtějí, ale spíše podlehnou tlaku okolí a médií, že to třeba neutáhnou a neštěstí je na světě.

Děkuji za rozhovor a přeji pevné nervy a klidnou mysl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: Hana Pinknerová  Foto: alesjuchelka.cz

 

 

 

2 Komentáře

  1. Daniel Pszczolka

    Pan Juchelka je poslancem za ANO- stranu která podpořila zlodějský zákon na zdanění církevních náhrad. Je poslancem za stranu, kterou vede STB agent a člověk který je stíhán za podvody. A teď ze sebe dělá zastánce správných hodnot. Pane Juchelka nejdříve opusťte klub Ano a pak můžete řešit jakékoliv hodnoty.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář