Alexandr Flek: Sedm dobrých zpráv z letošních voleb – a jedna špatná

 

Právě proběhlé volby do Poslanecké sněmovny byly během kampaně i po ní označovány za přelomové. Takový soud zatím ponechme historii, nicméně většina komentátorů, místních, ale hlavně světových, považuje jejich výsledky za hrozivé znamení. Někteří mluví o konci režimu nastoleného po Sametové revoluci, jiní o znovuzavedení vlády jedné strany, další o možnosti našeho odtržení od Západu, k němuž jsme patřili tisíc let s výjimkou nedávné komunistické totality.

Těžko říci, co se bude dít, koneckonců v tuto chvíli ani není jasné, zda se v roztříštěné a polarizované Sněmovně vůbec podaří najít funkční většinu a sestavit vládu, anebo zda nás čekají nové volby. Ačkoli patřím mezi ty, kdo sdílejí výše zmíněné obavy, zároveň jako kazatel evangelia trpím profesionální deformací a toužím se i v této situaci podělit o nějaké radostné zprávy. Vidím jich hned krásných sedm (snad v tom je má druhá profesionální deformace jakožto biblisty):   

 

1.       Převrat se nekoná

Dvě strany vedené agenty StB a jedna xenofobně extrémistická nezískaly ústavní většinu (do té jim 5 poslanců chybí). Nemohou tedy přenastavit politický systém, tj. zrušit senát a místní zastupitelstva, zavést jednokolový většinový systém do okrájené Sněmovny, přenést veškeré důležité rozhodování na referenda, uzavřít hranice, vystoupit z NATO, EU atd. Toto vše reálně hrozilo. Někdo to přímo sliboval, jiný o tom aspoň „snil, když nespal“. Šlo by o rychlý a nevratný konec současného zřízení. Chvála Bohu, převrat se nekoná. Demokracie pokračuje.

 

2.       Papaláši dostali za vyučenou

„Tradiční“ strany, které si po desítky let rozdělovaly moc a vliv a braly své postavení za samozřejmost, ztratily důvěru velké části voličů. ODS, ČSSD a KDU-ČSL získaly jen mezi jedenácti a pěti procenty. Je to velký políček (slovy ministra Chovance), ale hlavně velká šance pro zásadní obrodu těchto stran a pro návrat k věrohodnému zastupování zájmů svých voličů. Kéž by tuto příležitost využily k účinnému pokání a byly v následujících letech zdravou demokratickou opozicí. V jistém smyslu je v Česku „tradiční stranou“ také KSČM. V jejím případě bych řekl, že nešlo o políček, ale o potenciálně smrtelnou ránu, která může odstartovat její nezadržitelný pád do propadliště dějin, kam se už dávno odebraly její sesterské strany v okolních zemích.

 

3.       Peníze nejsou všechno

Nečekaný úspěch Pirátů ukazuje, že peníze opravdu nejsou všechno. Kampaň je prý stála směšných 8 milionů korun, přesto skončili na 3. místě hned za ODS a psychologicky jsou vítězi (nebo alespoň „skokany“) těchto voleb. Piráti fungují zcela jinak, než jsme u stran zvyklí. Praktikují princip DIY (Do it yourself) převzatý z anarchistické scény, stojí na nadšení pro společnou věc, duchu komunity, radikální transparentnosti – a také na nesporné inteligenci lidí, kteří ji vytvářejí. A hlavně – člověk má pocit, že to ty kluky a holky opravdu baví! Že rozjíždějí veselou a nepřehlédnutelnou politickou technoparty – a že ji rozhodně nebudou tlumit nebo předělávat na nějaký ples v opeře. Bude to politika bez kravaty a bez mlžení. Není sice úplně jasné, co všechno od nich můžeme čekat, ale jsou to inteligentní vzdělaní lidé, často s mezinárodní zkušeností a rozhledem, takže se jich rozhodně nebojím. A obzvlášť mě těší, že hlavní pirát Bartoš je tak trochu kolega – studoval mj. Husitskou teologickou fakultu UK (ale ty dva doktoráty má zas odjinud).

 

4.       Xenofobové nevyhráli

Ano, pravicově extremističtí Okamurovci se sice dostali do Sněmovny, paradoxně díky ex-komunistickým voličům a bohužel také díky mnohým křesťanům, kteří náhle uvěřili „jinému evangeliu“ (ačkoli je před svým bratrem Tomiem varoval jeho hluboce věřící bratr Hayato); SPD ale byla odsunuta až na čtvrté místo. Ano, je sice nechutné, že tito odpůrci (nejen) náboženské svobody dosáhli na 22 mandátů, ale v okolních zemích získaly podobné xenofobní strany i mnohem více. SPD s deseti procenty rozhodně není žádným vítězem voleb. Předpokládám, že se s nimi nikdo nebude bavit a v politice se maximálně znemožní, tak jako v 90. letech jejich předchůdci Sládkovci.

 

Reklama

  

 

5.       Pravostředové strany nepropadly

Tři strany, které soutěžily o téměř shodnou skupinu voličů na pravém středu spektra, a u kterých nebylo jisté, zda se přehoupnou přes 5%, nakonec uspěly všechny. Jednak to znamená rekordně malý počet propadlých hlasů a hlavně tyto tři strany mají dohromady plných 23 křesel, takže pokud by dokázaly postupovat společně, mohly by být třetí nejsilnější silou ve Sněmovně, hned po ODS (s 25 poslanci). TOP 09 zřejmě zažije velkou personální a generační obměnu a Starostové jsou vedle Pirátů další autentické hnutí s velkou dynamikou a potenciálem k růstu. U Lidovců se uvidí.

 

         6.  O kremrole není zájem

Obě kremelské strany – Zemanova SPO a Robejškovi Realisté – totálně propadly. Nedosáhly ani na jedno procento. To je velmi zajímavý výsledek vzhledem k oblibě současného prezidenta s jeho zahraničním směřováním – a také vzhledem k profesionální a jistě mimořádně drahé billboardové kampani pana Robejška, který „realisticky“ očekával desetiprocentní výsledek (získal 0,7%).

 

7.     Tahle země není pro nácky

Z celkem 31 kandidujících stran dobrá polovina reprezentovala různé odstíny hnědi. Což zní strašně, ale na druhou stranu víme, že „dům rozdělený sám v sobě padne“. Dalo se očekávat, že se tato uskupení mezi sebou vzájemně okradou o hlasy – skutečnost ale předčila očekávání! SPD je jen byznys pana Okamury, který sice xenofobii prodává, ale jako český Japonec jí těžko může sám věřit. Opravdovým xenofobům, náckům a národovcům ale čeští voliči nakopali zadky. Ať už si říkali Rozumní, DSSS, Sládkovi Republikáni, Řád národa, Blok proti islamizaci, nebo jakkoli jinak, žádná z těchto bojůvek nepřekročila ani 0,2% hlasů. Zářným příkladem je tzv. „Národ sobě“ (300 hlasů) nebo „Česká národní fronta“ (117 hlasů) – obě s krásným výsledkem 0,00%. Vzpomínáte? Ještě před rokem dvěma pochodoval A. B. Bartoš v ulicích s šibenicemi a docent Konvička řečnil na Albertově vedle prezidenta republiky. A kde je jim dnes konec? Češi se zřejmě opravdu nacifikovat nechtějí.

 

A co jsou špatné zprávy letošních voleb? Všechno ostatní.

 

Autor: Alexandr Flek, teolog a vedoucí projektu Bible21,  Foto: screenshot/youtube.com

13 Komentáře

 1. Sympatie s piráty je více než zřejmá, vždyť jsou úplně super! Jo! Pojďme všichni ignorovat jejich postoje k drogám a inspiraci (možná něco víc) u Antify.

  Odpověď
  • Nevím, zda sympatie, ale obdiv k tomu, jak dokázali nadchnout mladé lidi jít k volbám je opravdu na místě. Kdyby církev (a teď myslím opravdu církev a ne KDU-ČSL) měla tak schopné ajťáky a managery jako mají piráti, kteří se dokonale orientují v sociálních sítích apod., máme probuzení v Evropě hned. Piráti jsou konečně první stranou, která pochopila příkaz této postmoderní doby a dokonale se v ní orientuje. Církev se svým důrazem na konzervativizmus v dnešní době nemá šanci zaujmout mladé lidi.
   Mám za to, že Evropa má jen dva scénáře: 1) Islamizaci Evropy a válku, nebo 2) Reformační hnutí v církvi konečně chápající hlas doby, jenom tak může přijít Probuzení do Evropy, pak následná evangelizace muslimů až konečně zrušení světového Islámu. Podobně to Bůh udělal s komunismem a také skoro nikdo nevěřil, že to je možné. Bůh miluje muslimy, ale nenávidí Islám.
   Proč mám dojem, že se církev chová, jakoby se připravovala spíše na ten první scénář? Piráti by věděli jak na to, kdyby měli Krista.

   Odpověď
 2. Radek Zizlavsky

  Dobry den. Rad bych reagoval na sedm dobrych zprav z letosnich voleb. Predevsim bych chtel odmitnout obvineni ze krestansti volici SPD uverili jinemu evangeliu. Rozhodne verim stale stejnemu evangeliu Jezise Krista a SPD nepovazuju za spasitele ale za stranu poskytujici nejvetsi zaruku nepodlehnuti natlaku v otazkach kvot, zachovani nasi meny a celkove svrchovanosti naseho statu. Dale povazuju za nepodlozena slova o tom ze se nekonal prevrat a pokracuje demokracie. Zmena ustavy na zaklade voleb a rozhodnuti ustavodarne vetsiny pri splneni vsech zakonnych podminek by rozhodne nebyla prevratem. A slovo demokracie znamena vladu lidu. Takze moznost aby o klicovych otazkach rozhodovalo lidove referendum znamena zcela jednoznacne vice demokracie. Prave riziko, ze by zkorumpovane politicke strany mohly proti vuli 85% obyvatel rozhodnout o datu zavedeni EURa, ci dokonce o zahranicni kontrole nad nasi migracni politikou, armadou apod. byla duvodem proc mnozi volili SPD ( nikoli nesmyslna predstava ze lide uverili jinemu evangeliu). Na zaver bych rad poprosil o specifikaci ktery bod v programu SPD doklada ze tato strana je odpurcem nabozenske svobody. A omlouvam se za chybejici diakritiku. Ziju v zahranici a nemam ji nainstalovanou.

  Odpověď
  • Radku napsal jste to výborně. Naprostý souhlas. Snad jen dodatek: Jinému evangelium uvěřili ti, kteří zpochybňují to co řekl Pan ježíš: Jan 14:6  „Já jsem ta cesta, pravda a život,“ odpověděl Ježíš. „Nikdo nepřichází k Otci než skrze mne.
   Věřím, že většina čtenářů tohoto webu sleduje zprávy z křesťanského světa, má Ducha božího a jasně rozpoznává kdo z církevních autorit toto jiné evangelium hlásá. A nic na tom nezmění označení hluboce věřící křesťan nebo hlava některé církve. Zmiňovaný Hayato Okamura např prohlásil „Pro dítě může být lepší, když ho adoptují svědomití gayové než aby bylo v dětském domově“(https://www.novinky.cz/domaci/451857-hayato-okamura-tvrde-o-bratrovi-tomia-podporuje-putinova-vlada.html). Vystoupení z EU, která se zřekla křesťanství byť jen ve zmínce o svých kořenech a která nastoluje protikřesťanskou politiku a podporuje na svém území islamizaci nevidím jako ztrátu pro křesťana.

   Odpověď
   • Co se týče výroku.pana Hayata Okamury, tak má samozřejmě naprostou pravdu. Děti z dětských domovů si nemohou vytvářet individuální vztshy, jsou naprosto bezprizorními vnitřními bezdomovci. Tedy pokud je možnost adopce, a to kýmkoli , kdo je schopen dítěti zaručit individuální péči, je namístě a žádoucí.
    Jinak má pan Flek pravdu o tom, že volič SPD uvěřil jinému evangeliu. SPD je založena na oddanosti vůdci, za nějž se pokládá on i jeho voliči , jeho program je pouze protestní a konfrontační , je negativiszicky, a pro sve zájmy se neštítí používat lži a šířit hoaxy. Nedělejte si 5aje iluze o tom, co by znamenal jeho proklamovaný , zcela protiústavní , „zákaz islámu“. Jelikož muslimská obec je jednou z náboženských společností, jímž je zaručena ústavou svoboda vyznání, zrušení této svobody vyznání by byla možná pouze tak, že by zakázal všechna náboženství.
    Jinak pokud se povszujete za křesťana, je s podivem , že vám vadí jiné monoteistické náboženství. Také oni věří v jediného Boha, mají to zakotveno stejně jako my ve svých svatých knihách, a tedy není možné je označit za jakési bytosti neschopný a nehodný spásy. Nechala bych to na našem jediném a tedy společném Bohu. Bůh je totiž jeden, je tedy namístě uznávat i jiné cesty k němu vedoucí.

    Je s podivem, pokud vám SPD jakkoli imponuje , nebo jste dokonce její volickou, že neslysite v Okamurovych proklamacích negaci, destrukci a nenávist ani že si nrovetujete pravdivost jeho slov.

    Odpověď
    • Vážená Miriam, při vší úctě se musím ohradit vůči vašim výrokům.

     1. Samozřejmě nepovažuji za ideální, aby děti vyrůstaly v dětském domově a hledal bych všechny možnosti jak jim umožnit prožít dětství v rodině muže a ženy. V žádném případě však v homosexuální rodině. To je jako vyhánět čerta ďáblem. Duševní a duchovní důsledky vyrůstání v takovém prostředí pro tyto děti jsou horší než negativa dětských domovů.

     2. Pokud vím SPD nehlásá žádné evangelium. Je to politická strana, která přichází s nabídkou programu v soutěži s jinými politickými stranami. Mně například nejvíc konvenoval politický program Realistů ale neměli šanci na zvolení, a tak jsem se rozhodl pro nejbližší bližší program. Těžko se člověk může se vším ztotožnit, ale volí nejbližšího společného jmenovatele. Nevím odkud máte slova o oddanosti vůdci. Nic takového nesleduji a například pro mě je z této strany nejbližší postoj p. Kobzy, který je mediálně méně známý.

     3. Co se týká zákazu islámu, je třeba číst dál než jen hesla. SPD prosazuje zákaz politického islámu = ideologie, která má za cíl prosazení islamizace v celé společnosti a útisk neislámských obyvatel. Toto je nenávistná ideologie na úrovni fašismu či komunismu a neslučuje se s demokratickými principy naší společnosti.

     4. Ad monoteismus. Ten není měřítkem společného Boha. Monoteisté jsou i satanisté. Pro mě je důležité Boží Slovo a podle toho je jediným monoteistickým náboženstvím Židovství, které uctívá Hospodina, ale nepřijalo v Pánu Ježíši Kristu Mesiáše. Ostatní monoteisté uvěřili satanovým lžím. To není proti těm lidem, vedeme ten boj proti mocnostem, ale pokud ho nevedeme a prohlašujeme tato falešná náboženství za cestu ke stejnému Bohu, který k nám přišel v osobě Pána Ježíše, máme i my účast na skutcích tmy a zvěstujeme falešné evangelium.
     Galatským 1:8-9 Ale i kdybychom vám my nebo sám anděl z nebe zvěstoval v evangeliu něco jiného než to, co jsme vám zvěstovali, budiž proklet! Jak jsme řekli dříve, i nyní říkám znovu: Jestliže vám někdo zvěstuje jako evangelium něco mimo to, co jste přijali, budiž proklet! 10Získávám si teď lidi, nebo Boha? Či se snažím líbit lidem? Kdybych se chtěl ještě líbit lidem, nebyl bych Kristův otrok.
     A pokud jste na pochybách, tak zkoumejte a porovnávejte život Pána Ježíše a život Mohameda. A vězte, že příkladný muslim by měl žít podle jeho příkladu.

     5. Ano volil jsem SPD a nestydím se za to. Není to o 100% ztotožněním se stranou a jejími představiteli.

     Odpověď
 3. Saša Flek vychvaluje Pirátsku stranu, ale v jejím programu jsem nenalezl žádnou zmínku o tom, jestli mají nějakou představu, jak řešit zásadní věc jako je demografický propad (jinými slovy chybí jim prorodinná politika), jaký mají názor na nelegální migraci (zda třeba rozlišují mezi uprchlíky a nelegálními ekonomickými migranty), co pokládají za základ evropské kultury, atd. Vše se točí jen kolem liberalizace všeho, kontroly státu a nadnárodních společností a osobní svobody (a liberalizace konzumace drog). To je pro mne naprosto nedostatečné. Tvrdí, že profese do 20 let zaniknou – mají tedy vizi jakési informační společnosti, kde veškerou kreativitu zajišťují „ajťáci“? To bývají velmi často dost jednostranní lidé, odtržení od reality. Piráty u nás tvoří velmi malá parta – počet členů této strany je kolem 400. Jak si bez masové členské základny představují realizaci svých záměrů?

  Odpověď
 4. Jak může údajně křesťan mít radost z toho, že militantní modloslužba, jakou je islám, nemá v ČR patřičně zastoupený odpor v PS??! Doufejme, že osobně nikdy nepocítí svůj omyl osobně.

  S pozdravem

  Daniel Masopust, kandidát na prezidenta ČR a skutečný křesťan

  Podpořit mne můžete zde:

  https://www.prezident21.cz/?_se=1508939510793&_sstate=eyJyZWRpciI6Ii9jYW5kaWRhdGVzLzU5ZDc2MGY1MTAwNWJjMTAwMjBmOWM3NiJ9#_=_

  :::>>>>… část ze státních zájmů – zdroj: http://danielmasopust.cz/2017/09/12/ceska-narodni-zajmy/

  – Ústavní zákon o zákazu finanční státní podpory jakéhokoliv náboženství v ČR

  – Ústavní zákon o zákazu těch náboženství, i jeho podnikatelské podpory, která mají ve svém učení povinnost zabíjet, fyzicky lynčovat nebo zotročovat lidi, lhostejno, čemu věří, a která ve svých prohlášeních prosazují povinnou útočnou militantnost vůči jednotlivci, národu, či státu z důvodu své víry

  Odpověď
  • Dobrý den pane Masopuste. Děkuji za varování, že kandidujete. Jen plné nerozumim, proč používáte se svými protikřesťanskymi názory tento web ke své kampani. Lépe by se hodils na nějaké xenofoni stránky, jichž je na internetu plno.
   Pokud totiž opetujete zde islámem v naivní představě, že my křesťané díky svému příslušenství k jinému náboženství , hledáme svou identitu na konfrontaci s někým jiným, mylitevse. Křesťanství je životní postoj opírající sevob4vangelijni poselství lásky. Kdo má víru , nepotřebuje hledat identitu ve své příslušnosti, nýbrž v naplňování krestanskych hodnot, především v lásce k bližním.
   Svou výzvou se tu dopostite pokryteckého lokajstvi. To je vše, co jsem vám chtěla napovědět.

   Odpověď
   • Přiznám se, že nechápu, jak jste přišla na to, že můj příspěvek je proti-křesťanský. Zřejmě jste ho omylem nepochopila správně.

    Celá Vaše zpráva je plná překlepů a tak nemohu plně reagovat, aniž bych se mohl dopustit přehmatu.

    Každopádně má reakce na tomto webu je proto, neboť jde o křesťanské stránky, přičemž ortodoxní protagonisté islámu mají křesťany za nepřátele a proto se snažím vysvětlit, že podporovat islám jakýmkoli způsobem je nekřesťanské s výjimkou osobní svobody vyznání, tedy podporu na toto právo a svobodu.

    Pro lepší pochopení problematiky navrhuji si o tom něco přečíst. Ideálně mnou doporučovanou knihu:

    http://danielmasopust.cz/2017/09/13/kniha-kterou-doporucuji/

    Na závěr ještě zareaguji na Vaše tvrzení, že korán je svatá kniha. Umíte si představit, jak takové tvrzení budete obhajovat před Bohem? Máte nulovou šanci a musíte to vědět.

    Odpověď
 5. Souhlasím s Petrem Šišperou. Volil jsem Realisty, kteří rozhodně nejsou prokremelští. Tušil jsem, že neprojdou, jinak bych volil ANO nebo SPD. Už jenom proto, jak se k nim chovala média – to se týká i prezidenta – i toho pomlouvali jak to šlo. Piráti dostali hlasy za plakát proti korupci. Oni jsou zatím čistí a lidé příliš neuvažují, kdo je kdo. Piráti jsou jasně prounijní, neomarxisti – náboženství lidských práv.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář