Amazing Grace slaví kulaté výročí, zpívá se už 250 let 

Chvalozpěv Johna Newtona Amazing Grace oslavil 1. ledna 250 let.

Newton, bývalý obchodník s otroky, který se stal pastorem, ho přednesl v roce 1773 jako doprovod ke svému vyučování na téma z 1. knihy Letopisů 17,16-17 na novoroční bohoslužbě v kostele svatého Petra a Pavla v tržním městě Olney v hrabství Buckinghamshire.

Spolu se svým dobrým přítelem a místním básníkem Williamem Cowperem psal písně, které pak doprovázely jeho týdenní kázání a pomáhaly shromážděným lépe porozumět poselství.

SOUVISEJÍCÍ Z otrokáře kazatel Božího slova. Newtonova píseň Amazing Grace se zpívá už 250 let

Portál Evangelical Focus informuje, že všechny chvalozpěvy, které složili, shromáždili ve sborníku nazvaném The Olney Hymns vydaném v roce 1779, jehož součástí byla i píseň Amazing Grace, původně nazvaná Faith’s Review and Expectation.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Původní melodie se ztratila a ta, kterou známe dnes, je z amerického zpěvníku The Southern Harmony, který pochází z roku 1835.

Navíc současný závěrečný verš nenapsal Newton. Poprvé se objevil v roce 1852 ve známém románu Chaloupka strýčka Toma a rychle se stal součástí chvalozpěvu. 

 „Jeden z nejznámějších chvalozpěvů“

Během uplynulých 250 let se píseň Amazing Grace „stala jednou z nejznámějších písní v Americe i ve zbytku světa“, jak uvádí americká Kongresová knihovna, která má k dispozici více než 3 000 publikovaných nahrávek tohoto chvalozpěvu. 

Ve 20. století se píseň stala afroamerickým spirituálem, který měl zvláštní význam v americkém hnutí za občanská práva. 

Oslavy hymny v rodném městě

Město Olney oslavilo 250. výročí zvláštní bohoslužbou, která se konala ve farním kostele svatého Petra a Pavla.

Evangelical Focus dále píše, že bohoslužbu vedl reverend Andrew Pritchard-Keens, současný vikář, který zdůraznil Newtonova slova o tom, „že byl ztracen, ale nalezen Bohem. Mou modlitbou pro rok 2023 je, aby všichni, kdo znají Boha, byli stále více povzbuzováni k jeho chvále. Ať všichni, kdo ještě nevidí, jak moc je Bůh miluje, poznají jeho ‚úžasnou milost'“.

Cowperovo a Newtonovo muzeum v Olney rovněž zahájilo virtuální výstavu s 20 předměty ze svých sbírek, která „zkoumá některé klíčové momenty života Johna Newtona“. 

Celosvětová pocta

Muzeum Bible ve Washingtonu také spustilo online výstavu k tomuto výročí, která vychází z výstavy z roku 2017.  

„Výstava vás provede historií písně Amazing Grace, ukáže vám obrázky několika zpěvníků, které píseň obsahují, časovou osu některých klíčových okamžiků v životě písně a to, jak jednotlivé verše odpovídají části Newtonova novoročního kázání,“ vysvětlují organizátoři.

John Newton

John Newton se narodil v roce 1725 v Londýně. Šel ve stopách svého otce a od mládí se jeho život odehrával na moři.

Zapojil se do obchodu s otroky, dosáhl hodnosti kapitána a převážel otroky ze Sierry Leone do Západní Indie, ale v roce 1748 ho u Irska na palubě lodi Greyhound zastihla divoká bouře.

Newton vzýval Boha a slíbil, že pokud bude jeho život ušetřen, zasvětí zbývající léta službě Bohu.

V roce 1754 dostal křečový záchvat, byl nucen vzdát se života na moři a vrátil se do Anglie. V roce 1764 byl ordinován na kněze anglikánské církve a jmenován vikářem v Olney.

V roce 1796 Newton v dopise vyzval svého přítele Williama Wilberforce, aby se nevzdával boje proti otroctví, zůstal v parlamentu a naplnil Boží vůli.

Newton pokračoval v kázání až do své smrti v roce 1807, devět měsíců poté, co britský parlament zrušil obchod s otroky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – John Newton

Tags: ,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář