Ambasáda v Jeruzalémě a Velký pochod návratu v Gaze. Desítky mrtvých, stovky zraněných

GAZA – Přes deset tisíc lidí vyšlo protestovat proti přesunu velvyslanectví USA do Jeruzaléma. Demonstrace probíhají na 12 místech v Gaze a počet demonstrantů roste, k protestům jsou vyzýváni i Palestinci na Západním břehu. Roste i počet zraněných a mrtvých u hranice s Gazou. Izraelské letectvo zaútočilo na základnu Hamásu. V Gaze v pondělí 14. května od rána demonstrovaly v rámci tzn. Velkého pochodu návratu desetitisíce lidí. IDF jejich počet odhaduje na 50 000 a očekává, že jejich počet může vyrůst až na 60 000.

Podle posledních zpráv stanice Al-Džazíra bylo během dne zastřeleno na 41 osob, dalších 918 bylo postřeleno ostrými náboji (podle deníku Haaretz 772) a celkový počet zraněných se pohybuje kolem 1600 lidí (Haaretz), přičemž kolem 39 je v kritickém stavu (Al-Džazíra).

Protestující vypouštějí zápalné draky, které v kibucech Mefalsim a Kfar Aza způsobily po jednom požáru. Další zapalují pneumatiky, protože černý kouř znesnadňuje izraelským vojákům střelbu na demonstranty. Vojáci střílejí jak gumové projektily, tak v některých případech ostrými náboji.

Vypouštění zápalných draků i jakékoli pokusy zdolat anebo poškodit plot mezi Gazou a Izraelem jsou považovány IDF za terorismus a vojáci mají povoleno použít v takových případech ostré náboje. IDF na to upozornila obyvatele Gazy letáky a varovala je, aby se nepřibližovali k plotu a pokud možno ani nezúčastňovali demonstrací.

Velký pochod návratu

Výzva k pochodu návratu všech uprchlíků a jejich potomků zazněla v březnu a v jejím rámci se každý pátek konají v Gaze masové protesty. Návrat se má týkat všech uprchlíků a jejich potomků, kteří v Pásmu Gazy tvoří kolem 70 % obyvatel. Ti uprchli nebo byli vyhnáni během války 1948 (Izraelem nazývané válka za nezávislost, kdy rodící se stát napadly armády okolních arabských zemí). S blížícím se 70. výročím události zvané Nakba („katastrofa“), tedy vyhlášení státu Izrael, se očekává účast až milionu lidí. Cílem je podle organizátorů upozornit svět na situaci uprchlíků a pokud možno překonat střeženou hranici s Izraelem.

Toho se právě obává IDF, podle níž by se židovští obyvatelé nedalekých zemědělských osad pravděpodobně stali terčem živelného násilí. Proto od svého zahájení si protesty vyžádaly minimálně 90 mrtvých a necelých 10 500 zraněných (zdroj: ministerstvo zdravotnictví Gazy); 200 zraněných bylo mladších 18 let, 78 tvořily ženy a bylo mezi nimi též 11 novinářů. Tyto skutečnosti vyvolávají ostrou zahraniční kritiku Izraele. IDFprohlašuje, že na vině je hnutí Hamás, které žene civilisty do nerovných střetů a tím je vlastně zneužívá jako živé štíty.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto:  Israel Defense Forces

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář