Americká rodina vrátila Izraeli vzácný 2700 let starý rukopis 

Americká rodina, která měla doma po desetiletí vystavený vzácný 2700 let starý text napsaný na papyrus, jeden z pouhých tří známých fragmentů na světě, jej darovala Izraeli. 

Vzácný historický text obsahuje čtyři řádky napsané ve starověké hebrejštině v době starozákonních králů, které začínají slovy „Izmaelovi poslat“ a zbytek slov je neúplný.

Během křesťanské misie v Izraeli v roce 1965 dostala papyrus darem nebo si jej koupila na památku jedna žena, která se účastnila vykopávek. 

SOUVISEJÍCÍArcheologové objevili první známé vyobrazení biblických hrdinek Jael a Debory 

„Tento papyrus je unikátní, nesmírně vzácný,“ uvedl podle Christian Post Eitan Klein z Izraelského památkového úřadu s odkazem na papyrus, který pochází z období prvního chrámu s tím, že vědcům jsou známy pouze dva další texty na papyru z tohoto období.

Po staletí byl uložen v jeskyni v Judské poušti a tamní suché klima umožnilo jeho uchování, uvedl Izraelský památkový úřad. 

Éra prvního chrámu označuje období od výstavby chrámu za krále Šalamouna do jeho zničení Babyloňany v roce 586 př. n. l.

Papyrus visel desítky let na zdi domu v Montaně. Kleinovi se podařilo kontaktovat majitele historické památky, který si přál zůstat v anonymitě, a pozval ho, aby s papyrem přijel do Izraele jako zvláštní host. Během návštěvy ho Klein a jeho kolegové požádali, aby papyrus vrátil.

Syn původní majitelky věděl, že fragment je velmi cenný, ale vzhledem ke svým křesťanským hodnotám a na památku své matky jej daroval Izraeli, uvedl Klein.

Izmael v textu neodkazuje na Abrahámova syna, který žil o staletí dříve, ale na muže s tímto v té době běžným jménem, který žil v době prvního chrámu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. září 2022 Foto: Izraelský památkový úřad – papyrus z doby prvního chrámu

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář