Americká vláda vyzývá k okamžitému propuštění vězněného baptistického biskupa

Americká vláda vyzývá k okamžitému propuštění vězněného baptistického biskupa Hkalama Samsona, kterého před třemi měsíci zatkla myanmarská junta.

Samson byl zatčen počátkem prosince na základě obvinění ze setkání se členy etnické ozbrojené skupiny a z pořádání modlitebního setkání s členy paralelní civilní vlády Myanmaru.

„Odsuzujeme zatčení a věznění významného etnického kačjinského křesťanského vůdce, reverenda Dr. Hkalama Samsona,“ uvedl podle Christian Post na nedávném tiskovém brífinku mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price.

SOUVISEJÍCÍV Myanmaru byl zatčen vlivný baptistický vůdce a obhájce lidských práv   

„Obáváme se o jeho bezpečí a vyzýváme naše partnery a spojence, aby se k nám připojili a vyzvali režim ke stažení všech obvinění a okamžitému a bezpodmínečnému propuštění reverenda Samsona,“ uvedl Price.

Samson, který dříve působil jako předseda a tajemník KBC, je předsedou Kačjinského národního poradního shromáždění, skupiny místních náboženských a politických vůdců, kteří pomáhají podporovat komunikaci mezi Kačjinskou organizací nezávislosti neboli KIO, což je politické křídlo Kačjinské armády nezávislosti, a místní komunitou.

V této zemi jihovýchodní Asie probíhá nejdelší občanská válka na světě, která začala v roce 1948. Konfliktní oblasti se nacházejí podél hranic Myanmaru s Indií, Thajskem a Čínou.

Křesťané tvoří jen něco málo přes 7 % většinově buddhistického národa, ale tvoří většinu v Čjinském státě, který sousedí s Indií, a v Kačjinském státě, který hraničí s Čínou. Křesťané tvoří také podstatnou část obyvatelstva státu Kayah, který sousedí s Thajskem.

Vězněný biskup uspořádal pohřby více než 60 obětí leteckého útoku junty na výroční koncert KIO v městečku Hpakant v říjnu loňského roku a snažil se zajistit, aby vážně zraněným byla poskytnuta neodkladná lékařská péče v nejbližších nemocnicích.

Loni v listopadu vojenská junta bombardovala baptistický seminář v Šanském státě a zranila nejméně čtyři muže.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. března 2023 Foto: Facebook – biskup Samson

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář