Americký pastor vzkazuje papeži, co měl odpovědět plačícímu chlapci na otázku o ateistickém otci a nebi

Springfield – Pastor virginského megasboru vyjádřil nesouhlas s tím, jak papež František odpověděl na otázku plačícího chlapce, který se ptal, zda je jeho ateistický otec v nebi.

Rozhovor mezi chlapcem Emanuelem a papežem Františkem proběhl v dubnu před mší ve Vatikánu. „Můj otec před nedávnem zemřel. Byl ateista, ale všechny čtyři jeho děti byly pokřtěné. Byl to dobrý člověk. Je můj táta v nebi?“ ptal se chlapec.

František odpověděl, že je krásná věc, když syn nazve svého otce „dobrým“ člověkem. Pochválil muže za to, že nechal pokřtít své děti, ačkoliv on sám nebyl věřící. „Bůh je ten, kdo rozhoduje, kdo půjde do nebe. Jak Boží srdce reaguje na takového otce? Jak? Co myslíš?… Otcovské srdce. Bůh má srdce otce,“ uvedl papež. „A pokud jde o nevěřícího otce, který byl schopný nechat své děti pokřtít a dodat jim tu odvahu, myslíš si. že by Bůh byl schopný nechat ho daleko od sebe?“ ptal se František.

Jordan Standridge, který slouží jako pastor ve springfieldském sboru Immanuel Bible Church, vyrostl v Římě jako dítě misionářů. Na svém blogu nyní napsal, že František měl na otázku odpovědět jinak. „Je mi moc líto, že se něco takového stalo. Kdykoliv někdo milovaný zemře, je to tragédie, se kterou nevíme, jak se vypořádat. Tvoje ztráta mi láme srdce. Přál bych si, abych od tebe mohl odejmout tu bolest, ale nemohu. Mohu ti pouze povědět o tom jediném, kdo to může udělat,“ nastínil Standridge svou verzi odpovědi.

Uvedl, že by chlapci vysvětlil, že nebe i peklo jsou reálnými místy a jediná cesta ke spasení vede skrze víru v Ježíše Krista. „Rád bych ti řekl, že je tvůj otec v nebi. Nemohu. Můžu ti říct, že pokud činil pokání ze svých hříchů a během svých posledních dní na zemi složil důvěru v Ježíše, tak tam je. Ale řeknu ti, že kdekoliv je, jistě teď ví dvě věci – že Bůh je svatý a že on sám nebyl,“ napsal pastor. Standridge dodal, že papež „nevěří tomu, co jsem tady napsal, takže bychom od něj neměli očekávat, že tímto způsobem odpoví“.

Ateistický filozof Eugenio Scalfari již dříve prohlásil, že mu papež František řekl, že „peklo neexistuje“ a „ti, kteří neučiní pokání ze svých hříchů, a proto jim nebude moct být odpuštěno, prostě zmizí“. Vatikán odmítl, že by kdy papež něco takového uvedl.

Někteří katoličtí kněží včetně jezuity Jacka Bentze upozorňují, že papež František chlapci doopravdy nikdy neřekl, zda jeho otec je či není v nebi. „Když papež František říká, že Bůh je ten, který určuje, kdo jde do nebe, odmítá sám sebe vydávat za vyššího než Boha nebo dělat modlu z lidských pravidel a limitovaného chápání Boha. Rozhodl se chovat podle toho, co o Bohu ví, než aby Boha omezoval dohady o posmrtném životě,“ napsal Bentz v dubnu pro America Magazine.

Jezuitský kněz dodal, že přestože katechismus katolické církve neuvádí žádný způsob, kterým by se nevěřící mohli dostat do nebe, jen Bůh rozhoduje o osudu každého člověka.

 

Překlad: Kristýna Gillíková   Zdroj:  Christian Post  Foto: ALETEIA.ORG

Kategorie: Církev

1 Komentář

  1. Myslím, že tady je základní rozpor mezi evangelikální a římskokatolickou věroukou. Musím souhlasit s tím, že v konečném důsledku rozhoduje svrchovaný Pán Bůh. Jen se obávám, že katolické pojetí dává mnoha lidem falešnou naději v nepravý okamžik….

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář