Americký soud nařídil Severní Koreji zaplatit 501 milionů dolarů za smrt studenta

Washington – Federální soud ve Washingtonu nařídil v pondělí Severní Koreji zaplatit 501 milionů dolarů rodině amerického studenta Otta Warmbiera, který loni v červnu zemřel po propuštění ze severokorejského vězení. Informovala o tom tisková agentura AP.

Soudkyně Beryl Howellová rozhodla o odškodnění na základě žaloby Warmbierových rodičů, kteří tvrdí, že Severokorejci jejich syna mučili. Rozsudek je však do značné míry jen symbolickým vítězstvím, neboť v současné době neexistuje žádný mechanismus umožňující vymáhat od Pchjongjangu zaplacení uvedené částky.

Otto Warmbier zemřel 19. června 2017 ve věku 22 let v Ohiu, kam ho krátce předtím dopravili v kómatu po sedmnáctiměsíčním zadržování v Severní Koreji.

Tamní soud ho usvědčil z pokusu o krádež propagandistického plakátu, za což si měl odpykat trest 15 let odnětí svobody s nucenými pracemi.

Open Doors eviduje tuto zemi jako číslo jedna na světovém seznamu, jenž vyjadřuje, kde je nejobtížnější být křesťanem. Křesťané zažívají těžké pronásledování a desítky tisíc jich je drženo v drsných podmínkách pracovních táborů.

Zoe Smithová, vedoucí anglické pobočky společnosti Open Doors, uvedla podle Christian Today: „Open Doors odhadují, že asi 70 000 křesťanů je ve vězení a v pracovních táborech, čelí nepředstavitelnému mučení, nelidskému a ponižujícímu zacházení čistě kvůli své víře. Systematické pronásledování křesťanů je jen jedním z mnoha hanebných porušování lidských práv, které spáchal severokorejský režim. Má-li v této zemi dojít k opravdové změně – a doufáme, že k ní dojde – další jednání se musí týkat zoufalé situace v oblasti lidských práv.“

John Choi (nejedná se o skutečné jméno), který uprchl ze země a pracuje jako advokát v oboru lidských práv ve Velké Británii, řekl: „Doufám, že hospodářský pokrok připraví cestu větší svobodě pro obyvatele Severní Koreje, svobodu myšlení, příležitostí a náboženství. Myslím, že to bude pravděpodobně trvat 25 až 30 let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- AP, The Christian Post  Foto: YouTube, Kim Čong-un

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář