Američtí biskupové odsuzují útok na Kapitol a prosí o modlitbu

Washington – Katoličtí biskupové Spojených států jednohlasně odsoudili násilí, k němuž došlo při včerejších prostestech v budově amerického Kongresu. Čtyři lidé zahynuli a mnoho dalších bylo zraněno.

„Připojuji se k lidem dobré vůle odsuzujícím násilí, k němuž došlo na Kapitolu Spojených států,“ uvedl předseda tamní biskupské konference (USCCB) arcibiskup José Gomez v prohlášení k nepokojům v sídle amerického senátu a sněmovny reprezentantů. „Toto nejsou způsoby vlastní nám jako Američanům. Modlím se za členy Kongresu, zaměstanance Kapitolu, za policisty a za ty, kdo pracují pro návrat pořádku a veřejnou bezpečnost,“ dodal.

Příznivci Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kongresu ve chvíli, kdy obě komory jednaly o potvrzení volebního vítězství Joea Bidena. Podle policie při akci zahynuli čtyři lidé, jedna žena byla zastřelena a tři další podlehli zdravotním problémům uprostřed chaosu. 52 protestujících zatkla policie.

Arcibiskup Gomez ve svém vyjádření zdůraznil, že pokojné předání moci je jedním z předních národních rysů a že v této nesnadné chvíli  je třeba se vracet „k hodnotám a principům demokracie a kráčet společně jako jeden národ, nad nímž je Bůh.“

Zvláštní prohlášení vydal také washingtonský arcibiskup, kardinál Wilton Gregory. Označuje v něm Kapitol Spojených států za posvátnou půdu a místo, na kterém se lidé v minulých stoletích oprávněně vyjadřovali a představovali široké spektrum názorů. „My Američané bychom měli ctít místo, kde se debatuje a rozhodnuje o zákonech a politice našeho národa,“ píše kardinál Gregory spolu s ujištěním o modlitbě za všechny úředníky a zaměstnance Kapitolu i za prostestující. Všechny muže a ženy dobré vůle vybízí k modlitbě za pokoj v této kritické chvíli a vybízí americké občany ke změně konfrontačních tónů, které v poslední době převládaly v politické debatě. „Ti, kdo se uchylují ke štvavé rétorice, musejí přijmout určitou odpovědnost za podněcování rostoucího násilí v našem národě,“ dodal dále a věřícím připomněl, že jsou voláni „k uznání lidské důstojnosti těch, s nimiž nesouhlasíme, a k úsilí pracovat s nimi pro zajištění společného dobra pro všechny“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 7. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

15 Komentáře

 1. Karel Konečný

  Dobře se ví, že Trump je podporován hlavně evangelikáli, a tak to co se stalo, a děje, říká něco o povaze evangelikálů.

  Odpověď
  • Možná to bude tím, že tito křesťané (na rozdíl od vás ) s ním a jeho působením mají osobní zkušenost a ne jen zprostředkovanou skrze lživé informace, které přicházejí od dnešních masmedií a které jsou plné ducha manipulace a lži.

   Odpověď
 2. Konečný Fr.

  Volby byly zmanipulované a pravda pošlapána. Tyto volby nikdy nebudou uznány za spravedlivé, demokracie dostala na frak, není rozdíl mezi USA a Lukašenkem. A to Lukašenko by vyhrál asi i bez podvodů. Proto ten protest podvedených lidí. Po celém světě mnoho lidí tyto volby neuzná.

  Odpověď
 3. Násilí na Kapitolu vyprovokoval Donald Trump. Toto násilí bylo fakticky vyvrcholením jeho hanebné, bezskrupulózní politiky lží. Když na twitteru zval své fanoušky na protest proti vyhlášení výsledku voleb 6.1. napsal: „Buďte tam, bude to divoké.“ Na protestním shomáždění pak z tribuny řekl Rudy Giuliani: „Potřebujeme soud bojem (trial by combat).“ Sám Trump v projevu prohlásil: „Pojďme ke Kapitolu a pokusme se našim slabým republikánům předat hrdost a odvahu, kterou potřebují, aby si vzali zpět naši zem.“

  Trump byl několikrát vyzván, aby lůzu, která okupovala Kapitol, odsoudil a požádal o vyklizení pozic. Místo toho vydal na adresu vzbouřenců toto ambivalentní prohlášení, kterým vzbouřence vlastně podpořil: „Vím, že to bolí, že se trápíte. Ukradli nám volby,“ řekl ve videu. „Teď běžte domů, máme vás rádi, jste velmi výjimeční.“

  Zcela jednoznačně odsoudil Trumpovo počínání konzervativní politolog Roman Joch a neváhal dodat, že Trump je bezcharakterní člověk, který těžce poškodil pověst USA. To se také ihned projevilo v prohlášeních Ruska a Číny vyjadřujících opovržení nad stavem demokracie v USA.

  Také na tomto webu se někteří kvasikřesťané (Renjascu, Realtoltek) vyjadřují ve stejném duchu jako totalitní Rusko a Čína. Chtěl bych poprosit ty ostatní, kterým poslední události na Kapitolu otevřely oči, aby jim řekli své stanovisko. Je to v zájmu hygieny veřejného prostoru.

  „K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.“
  (Edmund Burke)

  Odpověď
  • Konečný Fr.

   Lhát je správné, podvádět je správné – s tím přece nelze souhlasit. Tyto volby byly ukradené, Trump má pravdu.

   Odpověď
  • V zájmu hygieny veřejného prostoru by bylo dobré přiznat, že jste profesionální elf, který hájí zájmy progresivního proudu společnosti. Člověk, který se již třese až bude úplná cenzura, unifikované názory a zablokované veškeré aternativní způsoby komunikace. A zmiňování Číny je od vás naprosto úsměvné, když Bidenovo rodina od ní přijímala těžké miliony (podobně jak Clintonovci od Ruska), tato země poslala 400 mil $ firmě Dominion a ještě nasadila svojí špionku na demokratického senátora, který ji měl jako milenku. Čína se tetelí blahem, že už jí zmizel Trump z cesta a má tam svého koně.

   Odpověď
 4. Jinak po celém světě probíhá hnutí cancer culture…. to jsou barbaři co ničí sochy atd v rámci korektnosti….potažmo jestli by mělo toto hnutí zbourat něco jako první..tak je to právě budova Capitolu a ono na to možná co nevidět dojde a média to budou v té době chválit.

  Odpověď
 5. Konečný Fr.

  Ti současní američtí demokraté jsou dosti podobní komunistům u nás v roce 1948. Ten režim po Únoru byl sice totalitní, ale nazýval se demokratickým – tzv. lidová demokracie. Podobné je to i s těmi dnešními demokraty u nás. Jak zpívali Werich a Voskovec – lháři ve fraku, každý věří .

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář