Američtí katolíci bojují proti hříchu rasismu

NEW YORK – Ráno po své instalaci se v Memphisu biskup David Talley připojil ke skupině přátel a rodiny na prohlídku Národního muzea občanských práv.

„Jednalo se o mimořádné dvouhodinové ponoření do zla otroctví, jeho institucionálního charakteru, katastrofálních následků pozorovaných generacemi dětí, dospívajících a dospělých, kteří ovlivnili velkou změnu našeho národa v jejich utrpení,“ napsal později na Twitteru po odchodu z budovy, která je na místě, kde byl před 51 lety zabit Martin Luther King.

Následující den – v den výročí atentátu na Kinga – papež František pověřil arcibiskupa Wiltona Gregoryho, aby vedl katolíky v hlavním městě, což ho učinilo prvním afroamerickým prelátem, který vedl arcidiecézi, která je považována za centrum afroamerické kultury.

Na tiskové konferenci v ten den Gregory mluvil o Kingovi jako o „moderním mučedníkovi“ pro spravedlnost, mír a jednotu, informuje stránka CRUX.

Katolíci černé pleti zůstávají jednou z nejmenších komunit v americké církvi s méně než 10 aktivními černými biskupy a asi 250 kněžími. Od nacionalistických nepokojů v Charlottesville ve Virginii v srpnu 2017, boj proti rasismu se stále více stává cílem americké katolické církve.

I když tato snaha byla zastíněna diskusemi o sexuálním zneužívání kněží a odpovědnosti biskupů, Konference amerických katolických biskupů (USCCB) schválila nový pastýřský dokument o rasismu.

V dokumentu se píše, že „extrémní nacionalistické ideologie živí americký veřejný diskurz s xenofobní rétorikou, která podněcuje strach z cizinců, přistěhovalců a uprchlíků“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: screenshot YouTube Martin Luther King

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář