Američtí představitelé odsuzují křesťanské pronásledování v Alžírsku

Washington – International Christian Concern (ICC) informuje, že kongresman Doug Lamborn zaslal alžírské vládě dopis, v němž upozorňuje na rostoucí pronásledování křesťanů v zemi.

Většina křesťanů v Alžírsku zastoupená v ekumenické organizaci Eglise Protestante d´Algérie (EPA) mohla po mnoha desetiletí praktikovat svou víru v relativním klidu. V posledních letech však alžírská vláda uzavřela několik kostelů a zvýšila nátlak na křesťanskou komunitu. Alžírská vláda uzavřela mezi listopadem 2017 a koncem roku 2019 18 sborů přidružených v EPA.

Podobný dopis zaslal Doug Lamborn na konci roku 2019 alžírské vládě ohledně rostoucího pronásledování křesťanů. Tento dokument podepsalo devět dalších kongresmanů.

Dopis byl reakcí na zprávu americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF), která Alžírsko přidala do své výroční zprávy za roku 2020. „Alžírská vláda,“ tvrdí USCIRF, „systematicky pronásledovala evangelikální protestantskou komunitu.“

Alžírsko bylo poprvé v historii přidáno do seznamu monitorovaných zemích. ICC v tomto přivítalo úsilí Douga Lamborna a dalších signatářů, protože tato iniciativa přinese tlak na severoafrickou zemi. „Alžírsko musí vědět, že svět se dívá, a vláda by měla vzít na vědomí, co říkají jeho spojenci,“ tvrdí ICC.

ICC bude i nadále vyvíjet úsilí, aby se křesťané v Alžírsku mohli opět svobodně shromažďovat na bohoslužbách. „Jsme vděční za tento dopis,“ uvedl ředitel ICC Matias Perttula. „Dopis je aktuální, protože zpráva USCIRF právem doporučila, aby Alžírsko bylo zařazeno do seznamu monitorovaných zemí ministerstva zahraničí,“ dodal.

Evropský parlament odsoudil Alžírsko za porušování náboženské svobody

Evropský parlament v prosinci přijal usnesení, v němž odsoudil diskriminaci křesťanů, uzavření kostelů a zatčení křesťanských demonstrantů v Alžírsku.

„Vyzýváme k ukončení násilí proti svobodným křesťanům,“ uvedli europoslanci a dodali, že „důrazně odsuzujeme svévolné a nezákonné zatčení a zadržení, útoky a zastrašování novinářů, právníků, studentů, obránců lidských práv a všech pokojných demonstrantů, kteří se účastní demonstrací.“

Organizace Open Doors v září informovala, že v Alžírsku probíhá po uzavření kostelů a tlaku policie na věřící systematická kampaň proti křesťanům.

Popisuje, jak členové sboru Prince míru v Ighzer Amokrane se postavili na odpor, když policie přišla uzavřít budovu. Věřící vešli do kostela a odmítli odejít, ale policie se vrátila znovu, tentokrát byla úspěšná a modlitebna je od 2. září uzavřena.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 22. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář