Analýza: Trumpův úděl století

Po „Parametrech“ Billa Clintona a „Silniční mapě“ George W. Bushe položil Donald Trump 28. ledna 2020 ve svém „Údělu století“ jako třetí americký prezident na stůl svůj návrh řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Je to rozhodně nejpodrobnější návrh řešení, který poprvé obsahuje i mapu.

Kdo si dělal starosti o dvoustátové řešení, nebo se obával, že Trumpův „Úděl století“ znemožňuje izraelsko-palestinská jednání, může být klidný. Jak se zdá, nevidí ani Trump, ani Netanjahu žádnou alternativu k dvoustátovému řešení. A Trumpovy představy, které Netanjahu tak nadšeně uvítal, nejsou bez přímých jednání s Palestinci proveditelné.

Nová rovnice obsahuje ovšem dvě obrovské neznámé: jak se má rozumět pojmu “stát“ a zda budou Palestinci ochotni usednout s Izraelci k jednomu stolu.

V prosinci 2017 uznal „největší přítel Izraele mezi americkými prezidenty všech dob“ Jeruzalém jako hlavní město státu Izrael. V květnu 2018 tam bylo přemístěno velvyslanectví USA. V březnu 2019 uznal Trump anexi Golanských výšin židovským státem. A nyní, v lednu 2020, potvrdil oprávněnost izraelského nároku na Judsko a Samaří.

Celý článek k přečtení na www.israel.cz

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář