Andělský strom 2022 byl rekordní. Potěšil 1467 dětí vězňů


 Celkem 1467 dárků odeslalo k Vánocům Mezinárodní vězeňské společenství, z.s. (MVS) dětem, které mají vězněného rodiče. To je rekordní výsledek za 12leté fungování projektu. Dárky nezisková organizace kupuje a posílá přímo do rodin dětí a to jménem odsouzeného rodiče, který dítěti napíše osobní dopis. Dítě tak zažije radost nejen ze samotného dárku, ale i z toho, že na něj rodič myslí a má rád, i když zrovna není s ním. 

Andělský strom vznikl v USA v roce 1982 a MVS ho v České republice poprvé spustilo v roce 2011. „Tehdy dostala vánoční dárek stovka dětí uvězněných maminek ve Světlé nad Sázavou. Od té doby každoročně počty zájemců ze strany odsouzených rostou a tím také počty vánočních dárků. V právě ukončeném ročníku Andělského stromu jsme obdarovali celkem 1467 dětí od 746 odsouzených rodičů. Hodnotu všech dárků odhadujeme na 800 tisíc korun. Velký dík patří především stovkám dobrovolníků, kteří nakupují a balí dárky pro děti, nebo volají do rodin. Pomáhají nám nejen jednotlivci, ale i církevní společenství nebo firmy,“ uvádí Gabriela Kabátová, ředitelka MVS. Projekt by také nebyl možný bez spolupráce s věznicemi. Těch se do loňského ročníku zapojilo 31.

Přípravy na Andělský strom probíhají již v září, kdy se distribuují přihlášky do věznic, kde dochází k vytipování sociálně slabších odsouzených, kteří však mají zájem o své rodiny a děti. Po obdržení přihlášky MVS obvolává pečující osoby a zjišťuje, co přesně by dítko chtělo nebo potřebovalo, aby pomoc byla cílená. Hodnota jednoho dárku se pohybuje vždy kolem 500 Kč a podmínkou je, že musí jít o nový dárek. Mezi nejčastější dárky patří nejen hračky, knihy, hry ale také oblečení, sportovní a školní potřeby, nebo hygienické balíčky a kosmetika. 

Projekt podpořil také Magistrát Města Brno, který ve svých prostorách vytvořil sběrné místo, kam mohli zájemci nosit zakoupené dárky a zapojit se do pomoci.

Mezi firemní dárce, kteří věnovali dárky do Andělského stromu, patří společnost LEGO, Decathlon Černý Most, nakladatelství Triton, Obchod-detem.cz nebo Oriflame.

Mezinárodní vězeňské společenství, z.s. 

Pracuje na bázi křesťanství a restorativní justice již od roku 2010. Věnuje svou pomoc všem, kterých se dotkl zločin – obětem trestných činů, odsouzeným, propuštěným, rodinám všech, dětem vězňů, ale i pracovníkům justice. Pomoc směřuje k uzdravení, obnově vztahů a účinné prevenci kriminality.

MVS je součástí Prison Fellowship International, největší křesťanské světové dobrovolnické organizace v oblasti vězeňství, která pracuje v téměř 120 zemích.

Autor: TZ MVS Datum: 27. ledna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář