Anglikáni v Keni ordinovali novou biskupku, v celé zemi jsou jen dvě

V převážně anglikánské oblasti na západě Keni byla do pozice biskupa ordinována reverendka Rose Okeno. V zemi, kde je stále ordinace žen kontroverzním tématem, jde jen o druhý případ.

Relogion News Service informuje, že Rev. Rose Okeno (52) povede venkovskou diecézi, kde většina věřících tvoří drobní zemědělci a obchodníci. Okeno byla do pozice zvolena hlasy více než třech čtvrtin členů sněmu. Delegáti při hlasování upřednostnili Okeno před dvěma dalšími mužskými adepty. Biskupská ordinace je naplánována na září. 

SOUVISEJÍCÍV Keni shořelo za jeden týden pět kostelů, obavy křesťanů z extrémistů rostou

Zvolení Okeno následuje jen několik měsíců poté, co byla v lednu do stejné funkce jmenována jiná žena. Podle RNS rychlost úspěšné kandidatury Okeno by mohla předznamenávat nový trend nejen v Keni ale také v celé Africe a do nejvyšších pater církve by mohly vést kroky i dalších žen.

„Vidím to jako volání od Boha,“ řekla RNS Okeno, která slouží v anglikánské církvi více než 20 let.  „Mohlo by dojít k určitým výzvám, zejména vzhledem k tomu, jak se naše společnost dívá na ženy, ale většinou mě zvolili muži. To je tedy potvrzení, že jsem jejich lídrem. Jsem sebejistá.“

RNS v této souvislosti připomíná, že začátkem tohoto roku byla jako biskupka ordinována reverendka Emily Onyango. Devětapadesátiletá teoložka se stala první keňskou anglikánskou biskupkou.

Anglikánská církev v Africe má podle odhadů kolem 40 milionů členů, přičemž nejvyšší koncentrace věřících je v Nigérii a Ugandě. Keňa, Jižní Afrika a Tanzanie mají také značnou populaci věřících hlásících se k této denominaci.

Podle profesora religionistiky Jesseho Mugambiho z univerzity v Nairobi, se obsazování nejvyšších úřadů v církvi ženami stává v posledních letech rostoucím trendem. Obává se však, že k tomuto kroku dochází poměrně pozdě, protože ženy patří společně s mladými lidmi mezi nejobětavější členy církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. srpna 2021 Foto: CC Search – Anglikánská církev

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář