Anglikánská církev v Keni láme bariéry, do pozice biskupa byla vysvěcena žena

Dr. Emily Onyango byla jmenována do pozice asistující biskupky Anglikánské církve v Keni (ACK). Stala se tím první ženou v historii církve v této africké zemi.

Rev. Onyango, nejdéle sloužící farářka v ACK, byla do nové pozice jmenována během zvláštního synodu diecéze Bondo v okrese Siaja, kde bude zastupovat profesora Davida Kodiu.

„Postupovali jsme podle nezbytných kroků a také jsme zaslali její jmenování Stálému výboru církve. Následně budeme informovat arcibiskupa, že místní orgány jmenování schválily,“ cituje po úterním jmenování biskupky profesora Kodiu portál The Standard.    

Kodia uvedl, že před jmenováním podrobně konzultovali její případ. „Věci byly velmi chaotické, ale když jsme v roce 2019 dostali souhlas s jmenováním ženy do takové pozice, viděli jsme, že je vhodné, aby se jí ujala doktorka Onyango. Bylo to kvůli jejím zkušenostem a akademickému zázemí.“

A dodal: „Má na to. Je dobře vzdělaná a vedla mnoho lidí, včetně biskupů a arcibiskupů.“ Dr. Onyango, která vyučuje také na St. Paul’s University, je držitelkou titulu PhD v oboru historie z univerzity ve Walesu.

Portál Standard podotýká, že někteří považovali toto rozhodnutí za předčasné, protože se očekává, že ženy budou omezeny ve svých rolích. Časy se však rychle mění a více žen bylo v různých denominacích jmenováno biskupkami.  

Jmenování Dr. Onyango může být znamením, že keňští anglikáni jsou připraveni na biskupky, dodává dále Standard. Na svém synodu, který se konal v prosinci 2013, diecéze Eldoret drtivou většinou schválila návrh na volbu ženských biskupek. „Služba v církvi patří všem pokřtěným, ať už jsou to muži nebo ženy, a nikdo tedy nemůže druhému odepřít příležitost sloužit v jakékoli funkci,“ komentoval poslední události biskup Wasonga.

Anglikánské společenství je třetí největší seskupení křesťanů na světě s přibližně 85 miliony členů. Skládá se ze 40 autonomních provincií, z nichž dvanáct již vysvětilo ženy za biskupy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. ledna 2021 Foto:

https://www.standardmedia.co.ke/nairobi/article/2001400010/barriers-broken-as-anglicans-appoint-first-female-bishop?utm_source=CT+Daily+Briefing+Newsletter&utm_medium=Newsletter&utm_term=198210&utm_content=1731&utm_campaign=email

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář