Anglikánským sborům se doporučuje, aby kvůli finálovému zápasu ve fotbale přesunuly adventní večerní bohoslužby 

Duchovním se doporučuje, aby kvůli finálovému zápasu ve fotbale přesunuli večerní bohoslužby, které se mají konat o čtvrté adventní neděli, na jinou dobu.

V doporučení nazvaném „Jak co nejlépe využít finále mistrovství světa ve fotbale“ se uvádí, že pořádání nedělních večerních bohoslužeb „by stále bylo možné, pokud pečlivě zvolíte čas.“

SOUVISEJÍCÍ„Bůh kryje má záda,“ říká anglický útočník Bukayo Saka 

Ředitel sítě evangelikálních sborů Affinity Graham Nicholls řekl pro Premier Christian News: „Myslím, že taková volba času je velmi podivná, protože mám představu, že většina sborů už všechno připravila ke slavení adventní bohoslužby, že už je rozhodnuto. Tak mě trochu překvapilo, proč se najednou zabývají tím, že se koná mistrovství světa ve fotbale a že to může mít nějaký vliv.“ 

„Takže jsem byl trochu zmatený. V této době to nedává smysl,“ dodal.  

V pokynech se uvádí, že sbory mohou využít mistrovství světa ve fotbale jako „misijní nástroj“, přičemž mezi nápady patří například promítání finále během bohoslužby nebo uspořádání vánočního sportovního dne namísto běžné společné bohoslužby. Jsou i návrhy, že by církve mohly pořádat sportovní kvízy a adventní koledy v jiném čase, než se v jakém koná finále.   

V pokynech se uvádí, že  „navzdory tomuto střetu termínů nemusí být fotbal a víra ve vzájemném rozporu. Ať už ho máte rádi nebo ne, nelze pominout skutečnost, že fotbal a církev mají společné dědictví. Zanícení fanoušci fotbalu možná dobře vědí, že některé dnešní fotbalové kluby první ligy vznikly jako farní církevní fotbalové týmy, které byly založeny kvůli zdraví a blahu těchto místních komunit. Byly založeny proto, aby měly pozitivní dopad tam, kde chudoba a alkoholismus bránily jakémukoli rozvoji,“ cituje prohlášení britský portál Premier. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

2 Komentáře

  1. Článok je zavádzajúci a mnohé podstatné citácie v ňom sú veľmi zle preložené, či dokonca vynechané: 1. Článok vytvára dojem, že predstavení anglikánskej cirkvi nabádajú duchovných, aby kvôli futbalu presunuli, či dokonca zrušili (a nahradili niečím iným) bežné nedeľné bohoslužby – v skutočnosti sa však jedná len o prehodnotenie času odpoludňajšej pobožnosti adventných čítaní a kolied („Advent Lessons and Carols“ alebo „Nine Lessons and Carols“), ktoré sa v anglikánskych farnostiach tradične konajú v niektorú adventnú nedeľu popoludní. 2. Článok vytvára dojem, že predstavení anglickej cirkvi sa pre toto odporúčanie rozhodli len v nedávnej dobe – ja som o týchto úvahách počul už takmer pred dvoma mesiacmi vo webinári „Follow the Star 2022: Explore resources to support your church this Advent and Christmas“. 3. Snahou originálneho textu na cirkevnom webe (www.churchsupporthub.org) nie je z duchovných záležitostí tohto adventného obdobia urobiť niečo druhoradé, ale naopak, jeho snahou je maximálne využiť túto časovú koincidenciu s finálovým futbalovým zápasom a premeniť ju na kvalitnú misijnú príležitosť (k tomu ponúka aj 7 konkrétnych nápadov, pričom ku šiestim z nich ponúka aj materiály). 4. Prekladateľ na českom portáli, nevedno z akých príčin, vynechal zvyšné slová evanjelikálneho predstaviteľa Nichollsa, v ktorých tvrdí, že tento nápad pokladá za „pragmatický“ a že „to dáva zmysel, ak sa pokúšate byť v kontakte s ľuďmi“. Nespomenul ani to, že v zbore tohto kazateľa (Nichollsa) adventnú odpoludňajšiu bohoslužbu tiež presunuli na iný deň (porovnaj pôvodný rozhovor z 22. novembra 2022 na http://www.premierchristian.news). P.S.: Na kresťanský web trochu veľa štvrťprávd, nemyslíte…?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář