Anketa: jak hodnotíte výsledky prezidentských voleb v USA?

Anketa k výsledkům prezidentských voleb v USA.

Pavel Hošek, religionista

Přiznám se, že za vítězství Josepha Bidena jsem v modlitbě děkoval Pánu Bohu. Ne proto, že bych ho považoval za ideálního kandidáta. Ale proto, že povaha a veřejné působení Donalda Trumpa mě dlouhodobě uvádějí do hrozných rozpaků. Trumpův politický styl je totiž považován za projev amerického křesťanství. A to je myslím velké neštěstí. Povaha Ježíše Krista, jak jí rozumím z evangelií a z vlastních modliteb, je v mnoha ohledech více méně opačná, než je povaha Donalda Trumpa.

Všichni jsme hříšníci a všichni potřebujeme Boží milost. Ale v Trumpově veřejném vystupování vnímám určitý druh samospravedlivé a sebestředné agresivity. A také neúcty k pravdě a k lidem. A to je vážné, pokud ho tolik lidí vnímá jako mluvčího pravověrného křesťanství. Na druhé straně úplně chápu, že mnozí opravdoví a upřímní křesťané volili Trumpa. Asi ne kvůli jeho povaze, ale třeba kvůli jeho postoji k interrupcím. Vážím si těchto křesťanů a nepochybuju o opravdovosti jejich víry.

Myslím, že úplně nejdůležitější teď je, aby Američané obou táborů hledali cesty ke smíření. Aby byli navzájem velkorysí a připravení spolupracovat. Republikáni a demokraté se nemohou rozvést jako rozhádaní manželé. Nemohou žít v oddělených domácnostech. Musí najít způsob, jak společně spravovat zemi. To je moje modlitba do následujících měsíců a let.  

Hana Svanovská, redaktorka Radia Proglas

Rozhodně se necítím jako odborník na politickou situaci v USA, takže vyjádřím svůj názor z pozice řadového obyvatele střední Evropy a praktikujícího (katolického) křesťana: porážka Donalda Trumpa je pro mě osobně výbornou zprávou. Odchází nedovzdělaný, egocentrický a populistický politik, který, žel, dokázal na svou stranu získat řadu představitelů amerických křesťanských církví. Mnozí se nechali okouzlit protimigrační, „prolife“ a homofobní rétorikou, zjednodušenými a černobílými pravdami o okolním světě, které ale mají s evangeliem Ježíše Krista pramálo společného. Vidím v tom velkou naději a inspiraci i pro náš zeměpisný prostor, protože v České republice se lepí na vějičku politiků tohoto ražení jako je Tomio Okamura, Václav Klaus ml. a další stále více křesťanů různých denominací.  A podíváme-li se v těchto dnech třeba k sousedům do Polska (odhlédněme teď od specifického charakteru polského katolicismu), můžeme zblízka sledovat, jak zkažené ovoce toto „praktikování křesťanských hodnot“, ovšem bez Krista, plodí. 

Vít Dan Kolinger, pastor sboru Archa víry v Příbrami 

Výsledky voleb v USA hodnotím negativně. Zdaleka ne všechny správné procesy byly dotaženy. Naštěstí republikáni vyhráli Senát. Jsem zklamaný.

Daniel Kvasnička, kazatel Církve bratrské v Litomyšli

Těžce jsem nesl poslední čtyři roky + čas kampaně blasfémii pana D. Trumpa a jeho okolí. Je mi velice líto křesťanů, kteří se v té věci angažovali po boku D. Trumpa. Doufám, že skončilo urážlivé znetvoření křesťanského vyznání zneužitím pro osobní účely člověka, který zjevně nemluvil pravdu. J. Biden a paní K. Harrisová mají před sebou čistý list a práci tak velkou, že ji nemohou ani náhodou zvládnout. Zklidnit a sjednotit Ameriku bude na dlouhá léta… Když Bůh dá!

Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU – ČSL

Volby v USA jsem samozřejmě sledoval, ale nijak zásadně neprožíval, protože ideální kandidát by byl spíš někdo s konzervativními názory Trumpa a decentním, předvídatelným chováním Bidena. Pro spolupráci EU a USA je lepší Biden, pro perzekuované křesťany a Židy by býval byl lepší Trump, který je proizraelský a nebál se pojmenovat problémy s radikálními islamisty.

Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví

Americké volby jsem v posledních dnech sledoval docela zblízka, protože jejich význam daleko přesahuje jen hranice Spojených států. Donald Trump za čtyři roky svého úřadu vysílal do světa – i k nám do Evropy a do ČR – signál, že lze stavět úspěšnou politiku na rozdmýchávání nižších pudů, na nenávisti a na lžích, signál, kterého se bohužel mnozí chopili. Jsem vděčný za to, že se Trumpově administrativě podařily některé dobré kroky, například posun mírového procesu na Blízkém východě, ale i tak jsem rád, že její čas končí – byť si to úřadující prezident asi ještě nepřipustil. Joe Biden vyhlásil, že nechce rozdělovat, ale spojovat, že se chce zasazovat za důstojnost, spravedlnost a svobodu pro všechny, v tom mu přeji a modlím se, aby se mu dařilo. Je samozřejmé, že za něj budou mluvit až činy, ne slova, ale stejně se nemohu ubránit pocitu, že v jeho prvním projevu jako zvoleného prezidenta zaznělo více křesťanského étosu a skutečných křesťanských hodnot, než z úst Donalda Trumpa za celé čtyři roky.

Stanislav Lorenc, pastor Křesťanského společenství K. Šenov

Jak se výsledek prezidentských voleb v USA jeví duchovnímu v malém sudetském městě? S nadsázkou bych řekl, že to Penceovi Trump svým vystupováním pokazil. Pokud tedy nejsou pravdivá podezření, že došlo k volebním podvodům. Jinak se obávám, že to O. Neff na Neviditelném psu vyjádřil přesně: „S Bidenem v Bílém domě nastoupí progresivistická levice do útoku.“ Ona tedy útočila už dříve, ale nyní opět s „požehnáním“ Oválné pracovny. To je zcela jistě téma na modlitby – aby to dobré, co se administrativě D. Trumpa povedlo, nebylo moc poničeno. Myslím především podporu Izraele, kroky proti potratům a brzdění toho rozjetého západního šílenství kolem zelené ideologie. Zejména to, co se Trumpovi a jeho administrativě povedlo na Blízkém východě, je až neuvěřitelné. Spojeným státům bych přál rozumného prezidenta, který by dělal Trumpovu politiku. To se nyní nepovedlo a dej Bůh, aby to klaplo za čtyři roky.  Pokud tedy prezidentování J. Bidenovi nakonec nezatrhne soud (což bych si přál), modleme se, aby nový prezident ustál tlaky ze strany progresivní levice a dělal v rámci možností co nejrozumnější politiku.

Tomáš Samiec, moderátor a hudebník

Z pozice malého středoevropana, který problematice prezidentských voleb v USA rozumí asi jako kvantové fyzice, mohu říct, že jsem rád, že Trump jako prezident USA skončí. Ne proto, že by snad Biden lepším kandidátem. Je to proto, že Trump je mi velmi nesympatický velkohubostí, bezbřehým populismem a propastným rozdílem mezi hodnotami, ke kterým se hlásí a tím, jak se chová.

Taky občas nevěřícně koukám, jak na křesťanských kanálech v ČR někdo prohlašuje, že Trump je božím mužem a Biden služebníkem satana. To chce fakt velkou dávku víry…

Tomáš Hradil, předseda ekologického spolku Brontosaurus v Jeseníku

U těchto voleb není nejdůležitější, kdo vyhrál či prohrál, ale způsob, jakým se to stalo a co tomu předcházelo. Protože se tyto zvláštní věci staly v údajně nejsilnější demokracii světa.

Byli jsme svědky bezprecedentních blokací na sociálních sítích vůči jednomu z kandidátů, i podivných zvratů. I události, které těmto volbám předcházely, také nejsou zrovna uspokojivé. Hnutí Black lives matter překračující rámec pokojných protestů, rabování v ulicích a bezmoc policie.

Mám podezření, že s takovouto výhrou nového amerického prezidenta se podobné trendy mohou postupně stále více prosadit i do Evropy a potažmo i do naší, české, politické kultury. Vývoj politické kultury v USA má daleko více souvislostí, než by se mohlo zdát.

Teorii, že názory protistrany se mají ctít, že je to součást demokratické kultury, ještě občas slýcháváme. Ale stále častěji se setkáváme s blokováním lidí na internetu soukromými korporacemi s podporou mnohých politiků a s tichým souhlasem dosud demokratické levicové veřejnosti, často hovořících paradoxně o svobodách. Mnohdy se říká, že blokování nastává proto, že jde o nebezpečné a nenávistné názory. V realitě však jde o mnohdy jemně vyjádřené teze, nekorespondující s hlavním proudem, prosazovaným např. ve velkých médiích. Vesměs se blokují názory shodou okolností prokřesťanské a konzervativní. Neslyšel jsem o nikom, komu by blokovali sítě, nebo byl zesměšňován v médiích, pokud by byl např. extrémním zastánce islámské migrace, potratů, legalizace drog, vytváření nových pohlaví či výroby dětí na zakázku. Těžko si ale představit, že příznivci takovýchto progresivních vizí bývají zásadně bez radikálních vyjádření, či bez zášti.

Naposledy Twitter zablokoval např. otce kardinála Dominika Duku. Nevěřím, že by v jeho projevech byly nějaké typické stopy nenávisti. Spíše si myslím, že dostal takovou nálepku on, popř. jeho ideový směr. Mimochodem, několikrát jsem následně navštívil diskusi pod jeho články na Facebooku. Byl jsem překvapen, jak intenzivní zde byly útoky očividných nekřesťanů na jeho osobu. Tuto diskusi zcela zamořili a pro výměnu názorů ji už nelze používat.

Je zajímavé se na to dívat z pohledu teoretického respektu naší společnosti ke svobodě slova. A dívat se na podobné věci i v souvislosti s blokací Donalda Trumpa před volbami. Něco zásadního se zde ztrácí. Vývoj politické kultury v USA má daleko více souvislostí, než by se mohlo zdát.

Mnozí prognostici připouští jasný trend: demokracie končí, ke slovu se čím dál zřetelněji dere totalita. Nevybíravá, s dokonalým sledováním. Totalita tolerantní k liberalistickým, s tradičním hodnotově konzervativním křesťanstvím těžko slučitelným, hodnotám. A zdánlivě paradoxně také k Islámu se všemi jeho problémy a případně k některým dalším vzdáleným náboženstvím, ideologiím a okultismu. Byť i o křesťanství se v jejím ideologickém proudu sem tam mluví pozitivně, ovšem o křesťanství liberálním, hodnotově upraveným do podoby jakéhosi dvojčete revolučního pokrokářského liberalismu. Všechny tyto tolerované směry mají jednu společnou vlastnost: jsou potenciálně velmi destruktivní vůči současné, na křesťanských kořenech postavené, civilizaci.

Máme se jako křesťané znepokojovat? Nikoli. Nejlépe to vystihují moudrá slova mé ženy: je naivní si myslet, že křesťané v tomto světě nebudou pronásledováni.  Může se stát, že nás to brzy opět potká. A už to pomalu začíná. Bože, náš Pane Ježíši Kriste, neopouštěj nás, kteří Ti chceme být věrní a kteří se nechceme ohnout před vládcem tohoto světa.

Tomáš Dittrich, redaktor Života víry a pastor KS Praha-Palmovka

Výsledky amerických voleb jsem sledoval s velikým zájmem. Bylo to letos mimořádně napínavé. I když nejsem Američan, za pana prezidenta Trumpa jsem se dlouhodobě styděl. Co nový pan prezident Biden? Na rozdíl od Trumpa je vzdělaný a určitě se bude chovat kulturněji. Ale jak bude postupovat ve vztahu k Íránu? Neskočí na sliby a úsměvy Íránských potentátů a nezačne zase tolerovat jejich jaderný program, což by bez Trumpa zřejmě dodnes dělala Evropa? Bude Biden následovat Trumpovu razanci ve vztahu k Číně či k Palestincům? Rozdělení české společnosti na prozemanovce a prodrahošovce je mojí noční můrou, ale u nás nemusel v době voleb nikdo zabarikádovat svoje obchody. Amerika je v krizi, a Trump za to může jen trošinku. Západní demokracie je v krizi, která se prohlubuje. Proč si lidé nemohou vybrat někoho, kdo není milionář a kdo nemá vazby na byznys? Od začátku je politika na Západě de facto střet zájmů, i když je to v souladu se zákonem. Myslím, že slušný člověk nemá ke kandidatuře na amerického prezidenta žádnou motivaci, a má recht, protože jeho straničtí kolegové by to patrně neocenili, a kdyby náhodou primárky vyhrál, voliči by to nebyli schopni rozpoznat, nebo by morálního člověka ani nechtěli. Demokracie je v krizi, je to ukradená demokracie. Jen není známo, kdo ji ukradl. To bych opravdu rád věděl. Z dějin všichni víme, že konec žádné demokracie není nikdy daleko, a zvláště té nemocné. Jaká bude budoucnost Západního světa? Pokud se nestane zázrak, dopadne to špatně. Polovina Američanů se raduje z toho, že mají prezidenta, který se bude chovat slušně. Ale jak to bude za čtyři roky? Co když přijde ještě někdo hloupější a trumpnější než Bidenův předchůdce? Cosi je shnilého ve státě Dánském. Jsem rád, že jsem byl ušetřen dilematu, ale kdybych byl Američanem, asi bych letos k volbám ani nešel.

Jan Hábl, autor projektu Komenský 2020

Odpovím komeniologicky. J. A. Komenský ve své Obecné poradě o nápravě věcí lidských popisuje kritéria dobrého vládce či politika – především, aby mohl vládnout druhým, musí nejprve vládnout sám sobě, dále musí být mužem cti, má být osvědčený v dobrém, zbožný, spravedlivý a správu věcí veřejných vykonává jako službu lidu. A protože nikdo není bez hříchu, i vládce musí být kající. Nechám na čtenáři, aby posoudil, který z protagonistů amerických voleb se více blíží tomuto ideálu. Osobně mě zajímá jiná otázka: Co se musí stát, aby byl lid Spojených států amerických u příštích voleb skutečně spojený.

Hana Pinknerová, spisovatelka

Nejspíš nedokážu postihnout všechny souvislosti politické a duchovní, ale obecně mám raději ve veřejné službě lidi, kteří vystupují slušně, nelžou a dokážou přiznat chybu. Z čistě ženského úhlu pohledu ve mně vzbuzuje důvěru spíš ten, kdo udržel manželství a nerozvedl se. Docela mě dráždí, když má někdo plná ústa svého křesťanství, ale jeho život po něm nevykazuje žádné stopy. Takže já mám z výsledku amerických voleb radost.

Peter Liba, poslanec NR SR za OLaNO

Osobně jsem čekal spíš opačný výsledek. Američané si však vybrali změnu. Každý z kandidátů měl své kvality. Biden tak stojí před náročným úkolem sjednotit rozdělené Američany, bojovat s pandemií covidu-19 ale také s klimatickými změnami. Pravděpodobně dojde i k oteplení vztahů mezi USA a Evropskou unií, a to jsou pro nás dobré zprávy.

David Foryk, starší sboru Křesťanského společenství v Ostravě 

Podle dosavadních zpráv to vypadá, že v Bílém domě usedne demokrat Joe Biden. Pro mne na první pohled zklamání, druhý pohled však bývá realističtější. Bude-li tomu tak, pak Bidena do Bílého domu popostrčila spíš sama kontroverzní osobnost presidenta Trumpa, nějaké karty mu možná přihrál i koronavirus, který naopak vyrazil ekonomické karty z rukou Trumpovi. Jaký bude Biden president? Zdá se, že v řadě klíčových oblastí bude stát na opačné straně než Trump. Bude hovořit jazykem západoevropské liberální elity, který tak dobře známe, a stejně jako ona bude podporovat všemožné pokrokářské výstřelky. Hodlá se utkat s takzvaným systémovým rasismem, jehož projevem má být vyšší statistika policejní brutality vůči černým, který však přehlíží, že jde o důsledek nepřiměřeně vysoké kriminality černé populace. Slibuje, že zvrátí Trumpem prosazené kroky k ochraně nenarozených. Bude podporovat globalizaci. Tam, kde Trump zdůrazňoval „America First“, Biden dává najevo důvěru v nadnárodní instituce. Znovu chce pozvednout prapor boje s klimatickou změnou. Celkově se očekává, že Biden bude, i vzhledem ke svému věku, spíše slabým presidentem. Pak se ovšem lze obávat, kdo uprázdněný prostor vyplní. Levicové křídlo Demokratické strany se svou nepokrytě nemarxistickou agendou budí hrůzu. Na druhou stranu, trochu se zapomíná, že souběžně s prezidentskými proběhly i volby do Sněmovny representantů a jedné třetiny Senátu a také do zákonodárných sborů jednotlivých států. Republikáni ve Sněmovně posílili a v Senátu obhájili většinu, ovládli místní parlamenty v lidnatých státech (Texas, Florida, aj.). Z toho plynou dvě skutečnosti: Žádná progresivní revoluce se nekonala. Levice (ať již s Bidenem v čele nebo ta za jeho zády) to nebude mít s prosazováním své agendy jednoduché.

Peter Stach, autor podcastu Modrá vlna o evropské politice

Jako návrat světové velmoci k předvídatelné politice. Vztahy mezi Evropou a USA se zlepší, ale Evropa musí zároveň počítat s tím, že strategický zájem Spojených států se bude nadále přesouvat na Čínu a oblast Tichomoří. To znamená, že výzvy spojené s budováním vlastní obranyschopnosti a vlivu na Blízkém Východě a Severní Africe zůstávají pro Evropu nadále aktuální. Rozdíl je v tom, že administrativa prezidenta Bidena bude spolehlivějším partnerem v náročném procesu přebírání odpovědnosti za regiony, které tvoří nejblíže sousedství Evropské unie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. října 2020 Foto: WIkimedia Commons – Trump a Biden

Tags: ,,,,

15 Komentáře

  1. Nejvíce se mi líbil komeniologický pohled Jana Hábla. Jsem obdivovatelem Ronalda Reagana a Margaret Thatcherové a mám tedy blíže k republikánské politice. Nechápu, proč se republikáni až na výjimky od Trumpa nedistancovali. Nezaznamenal jsem nikde jediný komentář ať už od Trumpových příznivců nebo protivníků, který neupozornil na jeho strašný charakter.

    Odpověď
  2. Děkuji za pohledy Tomáši Hradilovi i Stanislavu Lorencovi, které poměrně dosti souzní s mým pohledem. Je, ale škoda, že nikdo z autorů výše uvedených přípěvků se nedokázal podrobně věnovat (většina je nezmínila ani okrajově) velkým úspěchům Donalda Trumpa (rekordně nízká nezaměstnanost, snížení daní, mírové smlouvy Izraele s třemi muslimskými zeměmi, počátek návratu výroby zpět do USA, omezení přistěhovalectví, podpora některých křesťanských témat, zastavení růstu státu a jeho vpádu do soukromí občanů, tlak na zrovnoprávnění podílu na výdajů na obranu u členů NATO, odstoupení od klimatické dohody, nevyvolání žádného válečného konfliktu… a to vše navzdory obstrukcím Demokratické strany, nepřátelství médií, nepřátelství progresivních politiků po celém světě, zesměšňování, falešného obvinění ze spolupráce s Ruskem, impechmentu, BLM atd.) a soustředil se pouze na jeho verbální „kovbojské“ projevy. Je neuvěřitelné, že ani křesťanští vedoucí nejsou schopni trochu hlubšího pohledu na politické dění a pouze „papouškují“ myšlenky a ještě více mýty hlavních masmédií. To opravdu nikdo nevidí ducha klamu, manipulace a lží, které se dnes z těchto médií valí, to si opravdu nikdo nevšiml naprosto bezprecedentního postupu těchto médií, kdy jednoznačně podporovali jen jednu stranu a kdy dokonce i Facebook a Twiter blokovaly a bojkotovaly informace od prezidenta Trumpa a jeho příznivců? A tomuto tlaku čelil pocelou dobu vládnutí. pan Kvasnička zmiňuje, že před Bildenem je čistý list a má pravdu, ale trochu opomněl, že za ním je mnoho papíru papíru, který kdysi býval v ruličce. Ale pšt o tom se mluvit nesmí, důležité je, žeten pán pěkně mluví… (Mt 7/15-16)

    Odpověď
    • Stanislav Lorenc

      Anketní otázka se totiž týkala výsledků voleb, ne hodnocení funkčního období D. Trumpa. Proto jen tak okrajově. S vaším hodnocením Trumpova prezidentování souhlasím.

      Odpověď
    • Američané chválili prezidenta Billa Clintona, že se zasloužil o nebývalý hospodářský vzestup USA. Během jeho vlády se to tak opravdu jevilo. Avšak důsledky jeho ekonomické politiky byly tristní – hypoteční krize 2007-2008 …. https://www.milanzeleny.com/cs-CZ//stranky/1/-/0/70/geneze-krize Krize se projevila za dlouhou dobu po jeho úřadování. Také Adolf Hitler byl chválen, že v době krize dal lidem práci. Ale za jakou cenu? Podobně jako za Hitlera i za Trumpa státní dluh letí vzhůru. Na rozpočtech z jeho dílny se podepisuje například výpadek příjmů z korporátních daní, které osekala daňová reforma z roku 2017. Veřejné finance zaznamenaly v letech 2018 a 2019 výpadek více než 430 miliard dolarů.

      Trumpismus se dá charakterizovat také jako mimořádně obratná a zároveň surová manipulace s veřejností, která se vyhýbá kontrole, jež je v seriózních médiích běžná. Když tam bude třeba v rozhovoru tvrdit nesmysly, novináři mu budou oponovat. V tweetech oponentura chybí. Trump si často veřejně dělá, co chce, což je u prezidenta světové mocnosti děsivá vlastnost. Typické bylo jeho chování při sčítání hlasů, když se stále víc klonilo k výhře Joea Bidena. Trump v sobotu tweetoval: „Vyhrál jsem tyto volby, a to o hodně!“ Lež.

      Trumpovo omezení přistěhovalectví není křesťanské téma. Ba naopak, je popřením křesťanského étosu. Trump se úplně znemožnil odebíráním dětí rodinám nelegálních přistěhovalců, aby je odradil. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/donald-trump-migrace-rodiny-deti-rozdeleni-usa-soud-ustava.A180607_091109_zahranicni_mko Na hranicích s Mexikem bylo od května 2018 internováno odděleně od rodičů kolem 2300 dětí, zejména ze Salvadoru, Hondurasu a dalších středoamerických států. Podle republikánského kongresmana Carlose Curbeloa Bílý dům své rozhodnutí nedomyslel. „Nedošlo jim, jaké mohou být právní následky, pokud budou chtít celé rodiny donekonečna věznit,“ řekl novinářům. https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2515777-svet-kritizuje-rozdelovani-rodin-migrantu-v-usa-trump-se-chysta-praxi-zmenit-i-kdyz-ji

      Odpověď
      • Vážený pane Pavle to neustálé a zřejmě moderní vnášení osoby Adolfa Hitlera do debat o osobách, které nám jsou nesympatické popř. s jejich životní filozofií či názory nesouzníme je naprosto trapné a morálně neomluvitelné. Co má společného Trump s Hitlerem? Přebral nějaké jeho téze, ideje či si přivlastnil jeho cíle? A pokud se příměr vztahuje pouze k zadlužení, tak přirovnáváte tím pádem k Hitlerovi i Obamu, Kalouska, Babiše, většinu řeckých, italských, francouzských, latinoamerických, afrických či japonských prezidentů či premiérů, kteří zadlužovali a zadlužují své země až k bankrotu? A nebo si tento příměr rezervujete výhradně a exkluzivně pouze pro osobu Donalda Trumpa? Také Hitler býl chválen…; Podobně jako za Hitlera…; Myslíte to opravdu vážně?
        Co se týká Billa Clintona, tak příměr není úplně dobrý, protože za jeho vlády došlo ke stabilizaci veřejných financí a ke snížení dluhu vůči HDP. Ano podílel se na hloupém rozvolnění podmínek pro hypotéční úvěry což přineslo masivní růst cen nemovitostí a vytvořilo podhoubí pro celosvětovou krizi, ale následující administrativa měla několik let na to, aby tento socialistický experiment s negativním trendem zvrátila, což se nestalo. Mnohem vhodnější příměr k zadlužování by tak byl prezident Obama, který proces zadlužování nastavil a akceleroval nebývalým způsobem, aniž by přinesl snížení daní, ozdravení firem či jejich návrat ze zahraničí (https://www.kurzy.cz/zpravy/412293-obama-zrychlil-zadluzeni-usa-o-vice-nez-dve-ste-let/). U Trumpa (pokud pomineme výdaje s Covid krizí) šlo o něco jiného, protože smyslem snížení korporátních daní nebyl nárůst deficitu, ale snaha „donutit“ velké ekonomické celky k návratu výroby zpět do USA. Tento krok je ovšem během na delší trať a rozhodné se nedá stihnout za jedno volební období, protože obrácený trend trval příliš dlouho. Bez tohoto opatření (popř. při jeho zrušení) jsou USA odsouzeny k neustálému deficitu obchodní bilance a tim i k „nekonečnému“ růstu zadlužení. Samozřejmě, že podobně jak v ČR jsou v USA problémem mandatorní výdaje a quasi mandatorní výdaje (USA cca 65%, ČR cca 80%), které brání jakékoliv vládě učinně snižovat zadlužení země.
        Pokud jde o Twiter či Facebook, tak nemáte v žádném případě pravdu. Jednak zmiňujete jeden z bloklých příspěvků, ale už znáte i odpověď. problém je, že v té době vedl Trump s velkým náskokem a náhle se tento náskok přes noc ztratil. to dávalo Trumpovi velkou naději pro toto prohlášení. to, že se ve 45 státech USA dokázaly spočítat hlasy během 24 hodin a poté se po jednoznačném vedení Trumpa v šesti státech sčítání najednou zabrzdilo ( a nebudu opakovat množství posivností při sčítání – to už učinili jiní – včetně místopřísežných prohlášení některých účastníků o těchto podvodech, které byla smetena ze stolu se slovy: „jedna paní povídala“) a mnohde není dopočítano do dnes, tak to opravdu nemohl předpokládat, ale jen tušit, že se děje něco podezřelého. To, ale je jen střípek, ale proč se cenzurovaly příspěvky o zázračném zbohatnutí Bildenovců, proč se blokovaly i běžné tweety, dělá to Twiter i opozici? jakou oponentůru vytvářely tyto sociální sítě Obamovi, Clintonové… vy jste si opravdu nevšiml jakým způsobem přistupovala media po celou dobu vládnutí k Donaldu Trampovi? Nevidíte žádný rozdíl oproti předchůdci? Oproti adorování a až nanebevzetí Obamy, hezkých fotografií, trendů a názorů věnovaných M. Obamové zažíval trump zcela jiný přístup, žádné hezké foto v novinách (kdo by to se sekvenčním fotografováním nezvládl, že?), ale jen foto se šklebem, urážení Trumpa, urážení Melanie či Ivanky, zesměšňování, lži a manipulace.
        A problém uprchlíků, tak tam platí pravidlo, že vládcové jsou povoláni k tomu, aby se zodpovídali předně své zemi. Nejsou zde žádní králové králů a pánové pánů, kteří ručí za celý svět, takový je jen jeden (Kristus) a občas se v dějinách objeví další, ale falešní (antikrist). Takže Trump jako prezident odpovídá předně za USA a dodržování jejich zákonů, podmínek a vůle lidu. Mezi tuto odpovědnost platí i právo zajišťovat, kdo v dané zemi bude žít a kdo nikoliv (toto právo občas používá i ČR i když se jej o ně snaží EU připravit). S popřením křesťanského étosu to nemá nic společného, protože mezi migrantem ve smyslu uprchlíkem a přistěhovalcem ve smyslu ekonomickým či nelegálním migrantem je ohromný rozdíl, který není dán pouze sémantikou sousloví. Při nelegální ekonomické migraci leží veškerá právní i morální zodpovědnost na původci či aktérovi tohoto děje a nikoliv na zemi, která má vlastní pravidla pro řešení těchto situací a této invazi se brání (zeptejte se někdy uprchlíků z komunistických zemí co prožívali v těch zemích kam uprchli a jak se jim líbili internační tábory). A pokud rozdělení rodin odporuje křesťanskému étosu, tak je vina každá země, která dává zločince do vězení a každá osoba, která se kvůli tíživé situaci rozhodne pracovat vzahraničí, o dětských domovech pak ani nemluvě. navíc pokud jste si všiml, tak impuls k celosvětové migrační vlně dala předchozí administrativa Baracka Obamy, která poničila Lýbii a bez důkazů napadla Sýrii. To byly ty impulsy, které tuto vlnu daly do pohybu a nikoliv reakce Trumpa, který po mnoha letech žádný konflikt nevyvolal. Pokud voláte po krvi, tak si předně prohlédněte ruce jeho předchůdců. Donald Trump je bezesporu komplikovaná a kontroverzní osoba (podobně jako každý silný vůdce) a nazírat na něj evropskou optikou pro nás dosti těžké, ale házet na něj všechnu špínu světa a místo toho velebit korupčníky a vrahy je dost přes čáru. A pokud jde o lhaní, tak už se našel rodný list prezidenta Obamy??? Jinak přeji hezký večer a zkuste se na to podívat z větší perspektivy…

        Odpověď
      • Goebbels 22.6.1941 : Tohle není válka za žezlo a trůn. Tohle je válka za pšenici, železo, rudy, uhlí a suroviny, tohle je válka za bohatší stůl pro německého dělníka.
        Albrightová, 1997-2001 ministryně zahraničí USA :
        V Rusku se nalézá příliš mnoho nerostného bohatství pro jednu zemi.
        Rusko má příliš mnoho nerostného bohatství – a to není spravedlivé.

        Tak asi znárodnit ve prospěch světového proletariátu. Někdo říká znárodnit, někdo to nazývá krádeží.

        Odpověď
  3. Myslím, že není třeba psát komentář k anketě. Důležité je napsat, že lídři by měli být mentálně dospělí lidé.

    Odpověď
    • V šoku, že jsou pro Bidena, jestli tomu dobře rozumím. Oni to ale asi nedělají pro peníze, snad, ale jsou asi skutečně věřící podobně jako soudružka Švorcová, která se po sametu hrdě hlásila k rodné straně.

      Odpověď
  4. Všiml jsem si, že mnozí účastníci ankety hovořili o tom , že před novým prezidentem leží úkol sjednotit zemi. A má otázka je jak si to vlastně představujete? Vždyť pro jednotu musíte nalézt nějaký společný základ. Jaký bude mezi těmi, kdo vyznávají progresivismus, ateismus, gendrismus, pro gay teologii či ideologii, větší kontrolu ze strany státu… a těmi, kdo vyznávají konzervatismus, křesťanské hodnoty, rodinu, manželství, svobodu… Vždyť voliči obou kandidátů mají naprosto nekompatibilní názory na svět v kterém chtějí žít. Jaký společný základ může nabídnout Bilden se svojí minulosti a se svou podporu věcem, které jsou pro konzervativní voliče naprosto nepřijatelné. Přeci nechcete, aby se evangelikalni křesťané, kteří ve velké míře patří k těmto konzervativním voličům odřekli hodnot, kterým věří.

    Odpověď
  5. Vladimír Neškudla

    Vážený pane Renjascu,

    napsal jste to spolu s panem Zdechovským a dalšími velmi dobře, kultivovaně a vyčerpávajícím způsobem, děkuji Vám. Je potřeba se podívat zejména na agendu stávající vlády USA minulých čtyř let i přes šílený styl a povahu prezidenta Trumpa. Jen bych doplnil, že D. Trump také odřízl od federální fondů nejrůznější neziskovky, které podporují interrupce po celém světě. Chápu, že i v ČR jsou kněží a kazatelé, kteří toto téma chápou u křesťanů jako obsesi, ale těžko jim vysvětlíte, že lež či krádež je sice problém, ale dá se vždy napravit, kdežto život již nevrátíte. Nechtějí to slyšet, chtějí se líbit světu, který interrupce požaduje. Je potřeba také říci, že D. Trump také jako první US prezident veřejně vystoupil na největší pro-life demonstraci v USA (motivy mohou být různé, fakt zůstává). ČT o tom tenkrát referovala ústy tehdy nového zpravodaje pana Miřejovského a to tak, že použila záběry z prolife demonstrace až následující den, kdy se ve Washingtonu konala demonstrace proti D. Trumpovi. Kdybych předchozí den neviděl na vlastní oči reportáž a představitele pro-life hnutí na Youtube a druhý den viděl ty samé osoby a záběry v reportáži ČT o obřích protestech proti D. Trumpovi, nevěřil bych, že je takováto manipulace možná. Nevím, možná to neudělal pan zpravodaj schválně, potřeboval jen ilustrační záběry. Do smrti na to ale nezapomenu, pro mě jen ukázka, jak manipulace může vypadat.
    Pokud J. Biden to změní, bude (nejen) v USA větší počet mrtvých (nenarozených). Volím jednoznačně život i když ideální kandidát neexistuje. Volební systém v USA (někde se stále ještě počítá) je bez komentáře a je to jiná kapitola…

    Odpověď
    • Žel manipulace velké části většinou progresivních levicových (což je oxymoron 🙂) masmédií (i politiků) je ohromná, takovou snad nepamatuji ani za dob Rudého práva. Společným rysem je neochota k diskusi, snaha vyautovat oponenta přiřazením nějaké dehonestující nálepky, dvojí metr a dvojí váhy, vypíchnutí podružné informace či problému a na něm dělat kauzu, vždy „ošklivé“ fotografie či videa oponenta a vylepšené favorita, zábavné hovory s favoritem či jeho rodinou a útočné až dehonestující rozhovory s oponentem a jeho blízkými. Výjimky lze výjimečně najít, ale jsou to opravdu jen výjimky. Je až neuvěřitelné, jak odpůrci Trumpa na něm nejsou schopni nalézt vůbec nic pozitivního a ani si nedokáží vzpomenout na žádné dobré rozhodnutí (prostě dle nich vtělený ďábel) a oproti tomu nejsou schopni nalézt žádnou vadu na jeho protikandidátovi (pokud tedy vyhraje, s luzry progresiviste moc soucitu nemají) ačkoliv je v politice téměř 50 let, ale dle jeho příznivců je tu stále se svatozáří. A přitom jim stačí připomenout korupční aktivitu a záhadné zbohatnutí Bildenovců na Ukrajině a Rusku a hned se rozčilují, že přeci nebyli odsouzení, zapomínaje jaká mela se strhla, když chtěl Trump po Ukrajině důkazy o této korupci. To co mne zaráží je, že tento pohled mají v Evropě i mnozí ti co se hlásí k „aktivnímu“ křesťanství.

      Odpověď
  6. Přijde mi, že z drtivé většiny odpovědí v anketě je zřejmé, že vedoucí byli buď pro jednoho, nebo pro druhého kandidáta. Což je rozdělení.

    A to je velká škoda, mělo zaznít něco jiného, tedy sjednocení: že oba kandidáti, pánové Biden i Trump, jsou pro vedení státu, z pohledu křesťanského vedoucího, ne zcela vhodní a že bylo a je špatným vysvědčením pro Ameriku, když nenašla nikoho lepšího.

    Odpovědět na otázku pravdivě, že výsledky voleb ovlivnilo to, že Američané neměli v jejich závěru na výběr nikoho třetího, by křesťany sjednotilo. Tyto volby nemohly dopadnout dobře.

    Odpověď
  7. A)
    Ale v Trumpově veřejném vystupování vnímám určitý druh samospravedlivé a sebestředné agresivity. A také neúcty k pravdě a k lidem. … porážka Donalda Trumpa je pro mě osobně výbornou zprávou. Odchází nedovzdělaný, egocentrický a populistický politik, který, žel, dokázal na svou stranu získat řadu představitelů amerických křesťanských církví. Mnozí se nechali okouzlit protimigrační, „prolife“ a homofobní rétorikou, zjednodušenými a černobílými pravdami o okolním světě …. Těžce jsem nesl poslední čtyři roky + čas kampaně blasfémii pana D. Trumpa a jeho okolí … Donald Trump za čtyři roky svého úřadu vysílal do světa – i k nám do Evropy a do ČR – signál, že lze stavět úspěšnou politiku na rozdmýchávání nižších pudů, na nenávisti a na lžích, signál, kterého se bohužel mnozí chopili … Trump je mi velmi nesympatický velkohubostí, bezbřehým populismem a propastným rozdílem mezi hodnotami, ke kterým se hlásí a tím, jak se chová … I když nejsem Američan, za pana prezidenta Trumpa jsem se dlouhodobě styděl … Docela mě dráždí, když má někdo plná ústa svého křesťanství, ale jeho život po něm nevykazuje žádné stopy. Takže já mám z výsledku amerických voleb radost….
    B)
    Přiznám se, že za vítězství Josepha Bidena jsem v modlitbě děkoval Pánu Bohu …J. Biden a paní K. Harrisová mají před sebou čistý list a práci tak velkou, že ji nemohou ani náhodou zvládnout … Joe Biden vyhlásil, že nechce rozdělovat, ale spojovat, že se chce zasazovat za důstojnost, spravedlnost a svobodu pro všechny, v tom mu přeji a modlím se, aby se mu dařilo … Co nový pan prezident Biden? Na rozdíl od Trumpa je vzdělaný a určitě se bude chovat kulturněji … Z čistě ženského úhlu pohledu ve mně vzbuzuje důvěru spíš ten, kdo udržel manželství a nerozvedl se … Biden tak stojí před náročným úkolem sjednotit rozdělené Američany, bojovat s pandemií covidu-19 ale také s klimatickými změnami.
    C)
    Jen aby ten ušlechtilý nerozdělující ale spojující za důstojnost spravedlnost a svobodu pro všechny se zasazující vzdělaný a kulturněji se chovající a s klimatickými změnami bojující Biden nebyl nepřáteli osočen že „vyhrál“ gigantickým podvodem … tedy puč … spiknutí … Asi to vůbec nevadí … bude přece bojovat s „klimatickými změnami“ a takový vznešený cíl za nějaký podvod stojí … !

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář