Anketa k volbám do poslanecké sněmovny

 

Redakce novin Křesťan dnes oslovila některé křesťanské osobnosti a položila jim dvě otázky o nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které se uskuteční 20. a 21. října 2017.

1. Podle čeho se řídíte při výběru politické strany ve volbách?

2. Jaké programové priority jsou pro vás důležité při výběru strany?

 

Petr Vaďura, redaktor Ćeského rozhlasu

1. Volební kalkulačka + skutečnost, zda se jedná o systémovou stranu nebo projekt na jedno použití. Také posuzuji, jakou má strana povolební strategii.

2. Proevropská, demokratická, pozitivně směřující (tedy ne „nejsme jako oni“), musí jasně zastávat hodnoty, jako je svoboda, respekt k lidským právům, úcta k jednotlivci, solidarita ke slabším a potřebným. Nesmí být xenofobní, rasistická, fašistická, levičácká, proruská, populistická a pročínská. Pozor na spasitele a ideology.

 

Alexandr Flek, teolog a vedouci projektu Bible21

1. Podle programu a podle toho, jak se představitelé jednotlivých stran v čase projevují.

 2. Prioritou je pro mě zachování a prohlubování demokracie u nás, přesněji moderní západoevropské liberální demokracie. Tento systém není dokonalý, není to nebeské království, ale rozhodně je pro mě z pohledu evangelia historicky zdaleka nejlepší variantou. Konkrétně mám na mysli:
 • ochranu života ve smyslu ochrany každého člověka a jeho práv a svobod (biologických, lidských, náboženských, kulturních, politických atd.); k ochraně života patří i ochrana životního prostředí,
 • dělbu moci (vyvažování různých zájmů a vlivů ve společnosti, tak aby žádná skupina či jednotlivec nemohli prosadit svou vůli bez ohledu na druhé),
 • právní stát (vymahatelnost práv a svobod a rovnost všech občanů před zákonem, prevence korupce),
 • civilní charakter státu (tedy že státní úřady, instituce a zejména silové složky jako policie mají sloužit občanům, „pomáhat a chránit“ – a že společnost se nesmí militarizovat),
 • pokračování našeho směřování v duchu jednoho z hesel sametové revoluce: „Zpátky do Evropy!“ K tomu patří naše aktivní (a klidně i konstruktivně kritické) zapojení v rámci EU a NATO,
 • vzdělání: nejde jen o „peníze do školství“ (i když i to je zásadní), ale o nutný posun od středověkého pojetí (nalívání informací do hlavy) k nečemu, co prosazoval už Komenský a co většina jiných zemí dávno pochopila (formování celého člověka, jeho charakteru a schopností, propojení znalostí s jejich aplikací v životě, schopnost komunikace, spolupráce atd.),
 • sociální citlivost k situaci tržně znevýhodněných lidí (žen obecně, matek, svobodných matek, rodin s více dětmi, lidí se zdravotním postižením apod.).
  Je toho jistě víc, ale nechci tady psát kompletní politický program.

Marek Orko Vácha, římskokatolický kněz, pedagog a spisovatel

1. Volím lidovce, z důvodů různých osudů je skoro všechny znám osobně, myslím, že parta kolem Pavla Bělobrádka, Mariana Jurečky a Daniela Hermana je ok.

2. Z domácích témat podpora rodiny tvořené mužem, ženou a dětmi. Ze zahraničních podpora Evropská unie, NATO a euro.

 

 

 

Inzerce

 

Tomáš Dittrich, redaktor Života víry a kazatel Křesťanského společenství

1. Důležitý je pro mě charakter hlavních představitelů, program a odhad, do jaké míry je program jen návnadou. Zvláště to první se těžko čte, při volbách v 90. letech jsem opakovaně udělal chyby.

2. Odrazuje mě přílišný liberalismus (např. u Pirátů, ale i u většiny dalších stran), za velmi důležitou pokládám podporu tradičních křesťanských hodnot (rodina ve složení muž, žena, děti, odmítání adopcí dětí homosexuály aj.). Nelíbí se mi zásadní odmítání uprchlíků a agresivní, velkohubý odpor proti islámu, ale nelíbí se mi ani široce přijímající postoj k uprchlíkům, potažmo k islámu, což si u nás ale naštěstí troufne jen málo kdo. Lákání na pronásledování korupce pro mě neí rozhodující, protože to mají všichni a většinou jde jen o řeči. Když se to všechno dá dohromady, nemám vlastně koho volit. Někoho nakonec zvolím, ale uklidňuje mě, že to, jak budu volit já, výsledky voleb neurčí. Vím, že jít k volbám je dobré, ale mnohem důležitější je se za volby modlit.

 

Dan Drápal, teolog, publicista a překladatel

1. Možná to někomu bude připadat divné, ale důležité pro mě je, aby nová vláda nepustila do České republiky větší než velmi malé množství muslimů.
Dále je pro mě důležité, aby strana, kterou budu volit, ctila tradiční rodinu.

2. Jednak podle programových priorit, jednak podle charakterových vlastností kandidátů. Nevolil bych kandidáta, který sice odpovídá výše uvedeným kritériím, ale přitom věci zkresluje či přímo lže.

 

 

Inzerce

Kategorie: Politika

7 Komentáře

 1. Dan Drápal to vystihl. Pokud nebude volit Okamuru, mám pro něho Realisty. Ještě bychom si měli připomenout jak se dostal k moci Hitler – demokraticky a zda mu k tomu nepomohli také „bohabojní“ křesťané. Křesťané, kteří podporují EU by se měli zamyslet. Brusel je možná další Moskva.

  Odpověď
  • Musíte mít v politice skvělý přehled, pane Konečný! 🙂

   Dan Drápal bude asi jen velmi těžce volit Tomia Okamuru, když je na kandidátce pražské KDU (kde bude volit spíše jeho bratra Hayata). Zároveň velmi děkuji za ten příměr s panem Hitlerem. Ano NSDAP se dostalo k moci zprvu demokratickou cestou a také i díky tomu, že řada křesťanů podlehla jeho anti-semické propagandě. Člověk by si řekl, že nás dějiny poučily, leč stačí vyměnit Židy za muslimy, Rakušáka za Japonce a pro řadu mých bratří a sester to bohužel stačí. Ačkoli chápu strach a obavy a ačkoli respektuji (tedy podporuji) svobodnou volbu, moc dobře nepochopím, jak může praktikující křesťan podporovat SPD a Tomia Okamuru. To je člověk, který se nebojí tvrdit, že „říká absolutní pravdu“, že má dokonce odvahu říkat pravdu (ačkoli já jsem od něj nic z Bible citovat neslyšel). Je to člověk, který stejně jako Babiš vede stranu autokrativně. Bez něj by SPD nemělo ani 1 % preferencí. A přitom z Úsvitu si udělal de facto business, stranu (nejen finančně) rozložil. V SPD pokračuje v budování vlastního kultu osobnosti, nerespektuje a nedává prostor pro demokratickou diskusi, jeho hlavní kampaní je strach, předsudky a nenávist. Vědomě šíří hoaxy a lži. A pokud s ním někdo nesouhlasí – dostane automaticky nálepku a ban – viz https://maca.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=629065
   PS. Brusel není další Moskva. V Bruselu máme zástupce, které si volíme. Je jen čistě na nás jak a jakým směrem se bude EU ubírat. Nevím co je špatného na tom, že křesťané podporují vzájemnou spolupráci lidí napříč státy. Někteří křesťané spíše poněkud zapomínají, že naše občanství je v prvé řadě nebeské, a až pak nějaké to české, slovenské, německé či ruské. Pokud patriotismus či nacionalismus má větší váhu principy lásky k bližnímu, pak se obávám, že tu Bibli asi četli jen z rychlíku 🙁

   Odpověď
 2. Radek Zizlavsky

  K nazoru pana Vachy : jevi se mi ponekud protismyslne v jedne vete podporit tym s ucasti pana Hermana, ktery se nedavno pozitivne vyslovil k adopci deti homosexualnimi pary a v dalsi vete ze dulezita je tradicni rodina. Jinak souhlasim s Danem ohledne potreby minimalizace nelegalni muslimske migrace.

  Odpověď
 3. To že jste pro něco, ještě neznamená, že musíte být proti něčemu jinému (zvláště, když ty dvě věci nutně nevylučují).

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář