Anketa k výledkům voleb

 

Jak hodnotíte výsledky voleb do Poslanecké sněmovny?

 

Výsledky voleb respektuju, ale jsou pro mě studenou sprchou. Ukázaly mnohé z toho, kam se posunuly nálady v naší společnosti, či jak se vyvinula česká mentalita. Měl jsem za to, že češi stále mají vypěstovanou citlivost na to, co je dobré, správné a ušlechtilé. Nemají. Anebo na to kašlou.

Volební úspěch dvou stran stojících pouze na svých silných vůdcích, trestně stíhaného Andreje Babiše a úspěch populistické SPD propagující nacionalismus a izolaci ukázaly, že u nás pravda a láska dostává od lži a nenávisti dost na frak. Mrzí mě, že toto Ćeši nevyhodnotili jako ohrožení demokracie. Babiš je namočený do mnoha nevyřešených skandálních kauz a kryje mu záda sám prezident. Tomio vybudoval politickou image především na strachu z nájezdu imigrantů, který nám nehrozí a na útěku z EU. Četl jsem i jeho ostatní politické sliby a je to snúška bizarních podbízivých gest.

Pak tu máme ještě Piráty, u kterých opravdu nevím, co od nich jako od nováčků čekat. Mnoho voličů oslovili novátorským přístupy. Co se jim podaří prosadit, je otázkou. Nevolil jsem je, ale přeji jim, ať se nevytratí jako kdysi strana Věci veřejné, zazářili a jsou pryč.

Jeden můj kamarád výsledek voleb okomentoval slovy „Nikdy bych nečekal, že budu mít takovou radost z relativně vysokého volebního výsledku ODS.“ Nevolil jsem ODS, ale pan Fiala straně vrátil určitou image solidnosti a demokratičnosti. Takže jsem rád, že se vklínila mezi vítěze. Naopak mě hodně mrzí propad KDU-ČSL.

Co mě ale potěšilo skutečně, je další propad KSČM. Ještě jedno-dvě volební období a budou pryč úplně.

Tomáš Samiec, muzikant a moderátor, SCEAV Třinec

 

V těchto volbách prohrály levicové strany, které mají program dobrý pro chudé lidi. Prohráli tedy chudí. Prohrál tedy Pán Ježíš. Ale dobrá zpráva je, že i přes to zůstává konečným Vítězem dějin!

Eduarda Heczková,  vikářka Luterské evangelické církve a.v.,  vede neziskovou organizaci pro pomoc bezdomovcům.

 

 

 Pro mě byly očekávaným zklamáním, ale zároveň komunikovaly cosi nadějného. V konečném důsledku věřím, že je to sám Bůh, kdo má poslední slovo nad naší zemí, ale osobně jsem rád za čerstvý vítr do plachet v podobě nových stran, které mohou změnit zajeté koleje toho, jak se věci v politice děly. Nedělám si iluze o tom, že tito lidé jsou spasitelé, ale moje modlitby směřují k tomu, aby se jim podařilo zachovat integritu a moudře spravovali, co jim bylo svěřeno.

 David Živor, pastor sboru Pochodeň Praha 

 

 

Nemůžu říct, že bych byla nějak nadšená, ale dalo se to čekat.

Hana Pinknerová spistovatelka a majitelka kníhkupectví 

 

 

  Z mého pohledu hodnotím výsledky voleb jako alarmující. Svědčí o tom, že obyvatelé naší země jsou schopni zvolit strany a hnutí, které veřejně hlásají nenávist. Jsou schopni zvolit jednotlivce, kteří vykazují známky psychopatie, projevují se jako extrémně zištní, sobečtí, zlí, neschopni soucitu, hlásají rasistické, xenofobní a jinak nenávistné programy, hlásí se k tomu, že chtějí demontovat demokracii a její sloupy (nezávislá veřejnoprávní média, nezávislou justici, demokratické pojistky – senát, dělbu moci – rušení krajů a pod.), že chtějí odejít z EU nebo alespoň vazby na EU os labit. Tyto lidi a strany a hnutí volila většina voličů. Vyvozuji z toho, že zde chybí historická paměť, že naše školství neplní svou roli, že média poskytují (ve velké většině) obraz světa, který v lidech vyvolává strach a iracionální jednání. Je mi jasné, že demokracie v naší zemi je „náhodná“, že nám opravdu chybí ve velké části populace demokratické cítění, touha po svobodě a vděčnost za to, že se nám žije dobře.

Když jsem použil slovo „alarmující“, znamená to, že chci působit na všechny ty, kterým tento vývoj není lhostejný, aby se pokusili zvrátit tendenci naší země k nastolení autokratického modelu vládnutí. Z toho pro mě plynou další úkoly – pro práci v církvi, v médiích, ve veřejném prostoru našeho města a všude tam, kam jsem schopen svým hlasem dovolat.

Petr Vaďura, redaktor Ćeského rozhlasu

Foto: Youtube.com/ceskatelevize screenshot

2 Komentáře

  1. Přesně tak. Křesťané by tohle neměli přehlížet. Ani nepodléhat iluzi, že bůh islámu je totožný s Bohem křesťanství.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář