AP: Islamisté obsadili základnu na severovýchodě Nigérie

Maiduguri (Nigérie) – Islamističtí povstalci podle agentury AP obsadili důležitou vojenskou základnu ve městě Baga na severovýchodě Nigérie. Radikálové stupňují útoky na vládní cíle před nadcházejícími prezidentskými volbami, v nichž je bezpečnost jedním z hlavních témat.

Nigerijská armáda v prohlášení uvedla, že povstalci ve středu zaútočili na vojenskou základnu ve městě Baga ve státě Borno ležícím na severovýchodě země poblíž Čadského jezera. Základna hostí také Mnohonárodní operační skupinu (MNJTF) složenou kromě Nigérie také z armád Nigeru, Čadu a Kamerunu. Jejím úkolem je bojovat proti povstalcům z islamistické organizace Boko Haram.

Podle AP armáda nad základnou ztratila kontrolu a marně se ji snažila dobýt zpět. Podle armádního činitele zodpovědného za průběh operací se na místě stále bojuje. Boje se ale již chýlí ke konci, tvrdil tento činitel.

Místní obyvatelé podle agentury Reuters uvedli, že během střetů bylo zabito alespoň deset lidí. Osm mrtvých údajně na sobě mělo vojenskou uniformu.

Město Baga bylo v roce 2015 svědkem masového vraždění, které spáchali bojovníci z Boko Haram. Zemřely tehdy stovky, možná i tisíce, lidí a zničena byla většina města. Boko Haram tehdy ovládala na severovýchodě Nigérie území o velikosti Belgie, později však byla zatlačena zpět.

Útok je zatím posledním z řady úderů na armádní základny na severovýchodě země. Bezpečnostní politika prezidenta Muhammadua Buhariho, který se v únorových volbách bude snažit o znovuzvolení, se stala tématem předvolební kampaně. Buhariho političtí protivníci po nejnovějším útoku hlasitě kritizovali schopnost Buhariho čelit pokračujícímu povstání islamistů.

Povstání organizace Boko Haram, které Buhari slíbil zlikvidovat, když se v roce 2015 ujal úřadu, má za cíl vytvořit islámský stát na severovýchodě Nigérii. Během něj zahynulo na 30.000 lidí a přibližně 2,7 milionu muselo uprchnout ze svých domovů. Frakce této organizace, Islámský stát v západní Africe (ISWA), se od Boko Haram odštěpila v roce 2016 a podle bezpečnostních expertů je nyní tato skupina silnější než organizace, z níž původně vzešla.

Podle dvou armádních zdrojů agentury Reuters, které hovořily pod podmínkou anonymity, útok na město Baga provedl právě ISWA. V listopadu bojovníci ISWA zabili asi 100 vládních vojáků při útoku na základnu ve městě Metele ležící asi 60 kilometrů od Bagy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons, nigérijská armáda

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář