AP: Soud s lyonským arcibiskupem nejspíše skončí zproštěním viny

Lyon – Dosud nejvýznamnější proces ve Francii týkající se sexuálního skandálu v katolické církvi pravděpodobně neskončí potrestáním kardinála Philippea Barbarina a pětice dalších obviněných. Na konci líčení u soudu v Lyonu to dnes napsala agentura AP. Lyonský arcibiskup Barbarin je společně s dalšími osobami obviněn ze zatajování činů jiného duchovního, který se přiznal ke zneužívání mladistvých. Rozsudek bude vynesen 7. března.

„Právníci obětí podle všeho příliš neživili naděje na odsuzující verdikt, i přes emotivní proces, při němž dospělí muži promluvili o strachu a hanbě z dětství v důsledku údajného zneužití respektovaným knězem,“ shrnula čtyřdenní proces AP.

Šestice obviněných v čele s Barbarinem podle obžaloby zametla pod koberec činy kněze Bernarda Preynata, který se sexuálního zneužívání mladých skautů dopouštěl před rokem 1991. Vše vyšlo najevo až v roce 2015, přičemž státní zastupitelstvo následně vyslýchalo i arcibiskupa Barbarina, ale po šesti měsících jeho stíhání ukončilo. Oběti zneužívání poté využily zvláštního mechanismu francouzské justice a obrátily se přímo na trestní tribunál.

Agentura AFP uvádí, že prokuratura ani nyní po „mrazivých“ svědectvích o Preynatových činech nepožaduje trest pro Barbarina a další. Toto stanovisko zdůvodňuje promlčením údajného protiprávního jednání, které prý navíc nebylo prokázáno. Za zamlčení sexuálního násilí na nezletilé osobě hrozí až tři roky vězení.

Skupina, která Barbarina a pětici dalších zástupců lyonské diecéze obvinila, nicméně doufá že proces otevře „novou éru“ a povede k „veřejnému zúčtování“ v otázce sexuálních zločinů katolických duchovních. „Pro mě je vítězstvím, že jsem panu Barbarinovi mohl vylíčit své pocity. Dvakrát jsem se na něj obrátil, bohužel mi nevěnoval pozornost. Pro mě to znamená, že o tom věděl a že se skrývá ve svém mlčení,“ řekl Didier Burdet, jedna z Preynatových obětí. Mluvčí lyonské diecéze Emmanuel Gobillier dnes jemu a dalším poděkoval za to, že „otřásli“ katolickou církví ve Francii.

Kněz Preynat je podezřelý z toho, že zneužil kolem 70 nezletilých osob. O těchto obviněních veřejně nikdy nepromluvil, avšak rodinám některých dětí se v dopisech k sexuálnímu zneužívání přiznal, napsala AP. Podle AFP by proces s ním mohl také začít letos, přičemž případ se zatím týká 13 obětí.

Po roce 1991 musel Preynat na jistou dobu přerušit své činnosti, následně ale s mládeží opět začal pracovat. To skončilo až v září 2015, kdy jej Barbarin nadobro zbavil funkce. Podle žalobců ale dlouholetý lyonský arcibiskup o sexuálním zneužívání věděl nejméně od roku 2010.

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons, kardinál Philippe Barbarin

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář