Papež v Kongu vyzval ke vzájemnému odpuštění a ukončení konfliktu v zemi

Kinshasa – Papež František dnes vyzval obyvatele Konga, kde si desetiletí ozbrojených konfliktů vyžádaly miliony mrtvých, ke vzájemnému odpuštění, a požádal křesťany zapojené do bojů, aby složili zbraně. Informuje o tom agentura Reuters. Papež František přiletěl do Konga v úterý a dnes odsloužil mši pod otevřeným nebem na letišti v Kinshase. Úřady odhadují, že se kázání zúčastnil až milion věřících. V subsaharské Africe je papež potřetí od nástupu do čela katolické církve.

Konžské přivítání papeže bylo jedno z nejveselejších a nejživějších během jeho zahraničních cest, píše Reuters. Při jeho úterním příjezdu lemovaly desetitisíce lidí trasu jeho kolony.

SOUVISEJÍCÍPapež v Kongu kritizoval vykořisťování Afriky a milice z východu země

Před dnešní mší se papamobil s papežem pomalu pohyboval po ranveji za zpěvu a tance statisíců lidí. Následná mše se konala na připraveném pódiu s oltářem. Mnoho žen mělo na sobě šaty s papežovou podobiznou, jak je na počest hodnostářů zvykem v mnoha afrických zemích. Skupinka dětí si mezitím vylezla na odstavené letadlo, aby měla lepší výhled.

Papež ve svém kázání uvedl, že obyvatelé Konga trpí „bolavými ranami, které jsou neustále infikovány nenávistí a násilím, zatímco lék spravedlnosti a balzám naděje jako by nikdy nepřicházely“. Uvedl také, že bůh chce, aby lidé „našli odvahu udělit druhým amnestii srdce“. „Jak velké dobro nám dělá, když očistíme svá srdce od hněvu a výčitek svědomí, od každé stopy zášti a nepřátelství,“ dodal.

Ozbrojený konflikt v Kongu podle odhadů OSN vnitřně vysídlil 5,7 milionu lidí a 26 milionů jich uvrhl na práh hladomoru. Přibližně polovina z 90 milionů obyvatel Konga jsou římští katolíci a František se ve své homilii obrátil na ně i na další křesťany zapojené do bojů. „Pán vám to říká: složte zbraně, přijměte milosrdenství,“ uvedl papež.

Východní Kongo je sužováno násilím, které souvisí s dlouhými a složitými následky genocidy v sousední Rwandě z roku 1994. Kongo obviňuje Rwandu z podpory povstalecké skupiny M23, která na východě země bojuje proti vládním jednotkám. Rwanda jakékoliv zapojení do konfliktu odmítá.

Papež se dnes ještě setká s oběťmi násilí z východního Konga, včetně obyvatel z Gomy, kam se František původně chtěl také vydat, ale z bezpečnostních důvodů nakonec cestu zrušil. Čtvrtek bude jeho posledním celým dnem v Kongu, jelikož v pátek ráno odletí do sousedního Jižního Súdánu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář