Archeologové našli v Súdánu ruiny středověké núbijské katedrály

Tým polských archeologů z objevil v Súdánu stavbu, kterou lze považovat ta největší středověkou katedrálu v regionu. Stará Dongola se rozkládá na východním břehu Nilu v dnešní súdánské provincii Aš Šamálíja. Téměř tisíc let od 5. do 14 století byla hlavním městem křesťanského Makúrijského království a strategickým místem pro karavany putující přes poušť na západ do Dárfúru a Kurdufanu. 

Archeologové z Polského centra středomořské archeologie při Varšavské univerzitě pracují na průzkumu starověkých a středověkých ruin města již od 60. let minulého století. Nyní objevili zbytky největšího núbijského kostela, jaký byl prozatím v této oblasti nalezen. Domnívají se, že by mohlo jít o středověkou katedrálu, která byla sídlem arcibiskupů v núbijském království Makúrie, kde se v polovině 6. století prosadilo křesťanství.

SOUVISEJÍCÍ Jiří Musil: Zájem o archeologii začal už před revolucí

Artur Obłuski, který stojí v čele archeologické expedice, uvedl, že technika dálkového průzkumu Země přivedla jeho tým v únoru k průzkumu prázdného prostoru v centru podzemní citadely starověkého města. Jak řekl, „neočekávali, že najdou kostel, ale spíše náměstí, které mohlo sloužit ke společným modlitbám“. Až dosud byl za dongolskou katedrálu považován kostel stojící mimo pevnost.

Vykopávky odhalily dvě stěny kostelní apsidy, zdobené malbami zobrazujícími monumentální postavy, a kupoli velké hrobky na jihovýchodě. Zdá se, že stavba kostela je 26 m široká a vysoká jako „třípatrový činžák“, s apsidou širokou 6 m, vysvětluje Artur Obłuski.

Za ještě překvapivější považují archeologové objev hrobky. Na základě srovnání s katedrálou objevenou v 60. letech ve vykopávkách starověkého núbijského města Faras, kde byla rovněž objena biskupská hrobka klenutá kopulí na východní straně chrámu, se domnívají, že také v Dongole může jít o arcibiskupskou hrobku.

Dongola vzkvétala jako křesťanské centrum až do 14. století, kdy s příchodem vojsk z Egypta a dalších zemí získal převahu islám. Polští archeologové provádějí v oblasti vykopávky od roku 1964 a od roku 2018 je posílil grant Evropské rady pro výzkum ve výši 1,5 milionu eur, který má pomoci zmapovat soumrak křesťanské Dongoly a vývoj předkoloniálních afrických komunit.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 8.července 2021 Foto: Vykopávky ve Staré Dongole odhalily dvě zdi 6m široké apsidy a kopuli velké hrobky Polské středisko středomořské archeologie, Varšavská univerzita / Mateusz Rekłajtis

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář