Archeologové objevili pečeť se jménem komořího biblického krále Jóšijáše

Jeruzalém – V jeruzalémském Davidově městě byla nalezena drobná hliněná pečeť z 8. století před naším letopočtem. Bula nese jméno komořího a člena soudu biblického krále Jóšijáše.

Netan-melek je ve Starém zákoně zmiňován ve 2. Královské 23,11: „Odstranil koně, které judští králové darovali k poctě slunce, od vchodu do Hospodinova domu až po síň kleštěnce Netan-meleka, která byla ve sloupořadí; sluneční vozy spálil ohněm.“

Doktorka Anat Mendel-Geberovich z Hebrejské univerzity pro Jerusalem Post uvedla, že pečeť s velkou pravděpodobností odkazuje právě k této biblické osobnosti. „I když není možné s naprostou jistotou určit, zda byl Natan-melek zmiňovaný v Bibli opravdu majitelem tohoto razítka, je nemožné zavírat oči před některými detaily, které je spojují,“ podotkla. Nález je prvním archeologickým důkazem pro existenci Natana-meleka.

Archeolog Yiftah Shalev vysvětlil, že nápisy na bule vykreslují zajímavý obraz o dobovém Jeruzalému. „Není důležité jen to, že byly nalezeny v Jeruzalémě, ale i to, že jsme je objevili uvnitř jejich pravého archeologického kontextu,“ uvedl Shalev. „Není náhodou že byly nalezeny právě zde,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Kristýna Gillíková Zdroj: The Christian Post  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář