Archeologové objevili Siklag, pelištejšký úkryt krále Davida

JERUZALÉM – V Izraeli není ani letos nouze o archeologické objevy – a spekulace. Archeologové nově prohlašují, že objevili Siklag, kde se podle Bible ukrýval král David před králem Saulem. A po mnoha letech se sem podle knihy Nehemjáš uchýlila část navrátilců z babylónského zajetí.

Toto důležité místo hledali výzkumníci už po desetiletí. Přitom neutuchají odborné spory o existenci těchto biblických postav. Bible líčí politickou krizi mezi králem Saulem a jeho někdejším oblíbencem Davidem, jehož prorok Samuel pomazal novým králem. Vyvrcholila v boj na život a na smrt. „David si řekl: ‚Kteréhokoli dne mohu být zahuben Saulovou rukou. Nezbývá mi nic lepšího než uniknout do pelištejské země.‘“ – Útočiště našel u pelištejského krále Akíše, který mu dal k přebývání městečko Siklag. Zde David pobýval, a také o toto město bojoval, až do Saulovy smrti, kdy převzal vládu.

Tým z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě v pondělní zprávě ze dne 8. července prohlásil, že Siklag je nyní objeven. Nachází se podle nich v oblasti Chirbet al-Rai na úpatí Judských hor. Zatím je jisté, že se jim podařil objev pelištejského města z 12.-11. stol. př. o. l., které se v 10. stol. změnilo v zemědělskou osadu. Potvrdila to radiokarbonová metoda i styl zdejší keramiky. Našlo se zde asi 100 kusů dobře zachovaných hliněných nádob.

Ze staršího období se zde našly stavby z masivního zdiva, s typickými úložišti (depoty) zásobních nádob, jídelního nádobí a olejových lamp při základech. Ty někteří archeologové považují za rituální oběť, kterou Pelištejci (i další starověké národy) prováděli při započetí stavby domu.

Později ale sídliště upadlo a přeměnilo se na zemědělskou osadu. Nálezy z této vrstvy podle archeologického týmu nesou „typicky izraelské rysy“, zejména pokud jde o keramiku s červeným, ručně nanášeným dekorem. Právě tato zemědělská osada se měla stát podle badatelů útočištěm krále Davida a jeho přívrženců.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 9. července 2019  Foto: Excavation expedition to Khirbet a-Ra‘i

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář