Archeologové objevili v Jeruzalémě nápisy o činech krále Ezechiáše  

Archeologové Eli Šukron a Geršon Galil oznámili objev 2731 let starých nápisů z doby vlády judského krále Ezechiáše, které se dosud nepodařilo identifikovat kvůli erozi kamenů, na nichž jsou vyryty.

Jeden z nově identifikovaných nápisů se nachází na konci tunelu vybudovaného králem Ezechiášem kolem roku 700 př. n. l., těsně pod místem, kde byl před více než sto lety vyryt původní nápis Siloe.

Galil, bývalý předseda katedry židovských dějin na Haifské univerzitě, vysvětlil, že v nápisech se objevuje Ezechiášovo jméno a také přehled jeho hlavních činů v prvních 17 letech jeho vlády – vodní kanál a nádrž Siloe, náboženská reforma, dobytí území Pelištejců a hromadění majetku.

SOUVISEJÍCÍArcheologové objevili první známé vyobrazení biblických hrdinek Jael a Debory 

Podle portálu Evangelical Focus nápisy uvádějí přesné datum dokončení projektu vodního kanálu: v 17. roce Ezechiášovy vlády, tj. 709 př. n. l..

Jsou to nejúplnější královské nápisy, které máme k dispozici, a jsou dalším důkazem, že izraelští a judští králové pořizovali nápisy, které uváděly jejich jména a činy,“ upozornil Galil.

Původní starověký nápis ze Siloe byl objeven v roce 1880 uvnitř Ezechiášova tunelu. Byl poté odstraněn osmanskými úřady, které tehdy ovládaly Svatou zemi, a následně převezen do Istanbulu.

V původní části nápisu ze Siloe archeologové identifikovali i další slova, včetně jmen Ezechiáš, Achaz a Judsko. Podle Galila se tyto překlady velmi podobají biblickým textům (2. Královská, kapitoly 18 a 20).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

https://evangelicalfocus.com/culture/19962/new-inscriptions-about-hezekiah-found-in-jerusalem

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář