Archeologové tvrdí, že u Galilejského moře našli kostel apoštolů

Jeruzalém – Archeologové věří, že pravděpodobně našli kostel apoštolů, který podle tradice byl postaven nad domovem učedníků Petra a Ondřeje ve vesnici Bethsaida. Dnes je součástí přírodní rezervace Bteikha, u Galilejského moře, informuje Haaretz.

Archeologové z Kinneret Academic College a Nyack College v New Yorku uvedli, že židovská vesnice v Bethsaidě, na které bylo postaveno římské město Julias, je mnohem větší, než se očekávalo.

Na místě známém jako el-Araj, se našly zbytky velkého byzantského kostela. Nejvýraznějším ukazatelem jsou zlacené, skleněné, mozaikové dlaždice, říká prof. R. Steven Notley ze soukromé křesťanské vysoké školy v New Yorku pro Haaretz.

„Ty jsou určené pro mozaiku na zdi a objevují se pouze v kostelích,“ dodal.

Doposud byly vykopány pouze jižní místnosti kostela. Ptačí pohled na strukturu však také podporuje teorii, že na místě stál kostel. Je to kvůli západo-východní ose a rozdělení na centrální část se dvěma uličkami, vysvětluje profesor Mordechai Aviam z Kinneret Academic College.

Archeologové také našli mozaikové podlahy, části ze střechy charakteristické pro velké budovy a fragment zobrazující kříž.

„Je to historická tradice, kterou máme, a není žádný dobrý důvod k tomu, abychom ji zpochybňovali,“ řekl Notley pro Haaretz.

Kostel je zmiňován například v pamětech bavorského biskupa Willibalda, který v roce 725 navštívil oblast Galilejského jezera. „Během své pouti navštívil i místo nazývané Betsaida, kde stála bazilika. Ta měla být postavena nad domem Ježíšových učedníků Petra a Ondřeje,“ citovala CNN z prohlášení Centra pro studium starověkého judaismu a křesťanství.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 8. srpna 2019  Foto:  Centrum pro studium starověkého judaismu a křesťanství

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Bomba!!! Zásadních starokřesťanských objevů je zde ještě velmi mnoho před námi. Samozřejmě ta velká byzantská stavba je mnohem pozdější, ovšem bude zde původní zbytek modlitebny z doby apoštolů (stejně jako třeba v Kafarnaum). Pro mne je nejbombastičtějším objevem je pravděpodobná synagoga, kde kázal Ježíš v Magdale s domy farizeů.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář