Archeologové v Etiopii našli pozůstatky starověkého kostela

Addis Abeba – Archeologové na severu Etiopie objevili ruiny starověkého města včetně kostela, který pochází ze 4. století našeho letopočtu. Jedná se tak zřejmě o nejstarší trosky křesťanského svatostánku v zemi. Informoval o tom v prosinci zpravodajský web BBC.

Nejstarší části města známého jako Beta Samatu jsou přitom už z 8. století před naším letopočtem. Archeologové na místě kromě ruin dalších budov objevili také keramické předměty, sošky, pozlacený prsten, přívěšek s křížem a další artefakty.

Většina města byla ale postavena v období Aksumského království, některé budovy jsou ale ještě starší. Vedoucí archeologického týmu Michael Harrower v této souvislosti uvedl, že Aksumská říše patří k nejstarším civilizacím na světě, ale na Západě o ní lidé moc neví.

Království Aksum se rozkládalo na území dnešní Etiopie a Eritreje zhruba od roku 100 před naším letopočtem do roku 960 našeho letopočtu. Ve 4. století našeho letopočtu se v něm prosadilo křesťanství. Říše měla čilé obchodní styky s Egyptem, Indií a Čínou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 2. ledna 2020  Foto: CC Search

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář