Arcibiskup Bezák kázal ve sboru Církve bratrské v Bratislavě

Emeritní arcibiskup Róbert Bezák kázal minulou neděli v Bratislavě ve sboru Kaplnka patřící do denominace Církve bratrské.

Tématem jeho homilie byla Světská svatost. Na úvod se Bezák úsměvně pozastavil nad rozdílem jeho služby v trnavské katedrále a v prostorách sboru Kaplnka. Navázal na úvodní čtení z evangelia o učednících, kteří nechodili s Kristem, a přece činili zázraky v Jeho jménu. Bezák poukázal na fakt, že Ježíš se jich zastal.

V kázání se dále zamýšlel nad globálním světem a okolními kulturami a myšlenkami, které pro křesťany mohou být nové. Uvedl, že Bůh bude na konci časů lidi soudit ne podle náboženské příslušnosti, ale na základě jejich vnitřní empatie. „Ježíš se jich zeptá, dal jsi mi napít?“ „Byl jsem hladový. Nasytil si mě?“ Róbert Bezák poukázal na to, že  skutky lásky by měly být prokázány lidem kolem nás, těm co jsou v nouzi.

Posluchačům dal za příklad Krista, který učil odpouštět a milovat a nerezignovat na dobro. V homilií připomněl, že nedělní bohoslužby slouží k načerpání síly a moudrosti, když se setkáváme s Kristem proto, abychom mohli prokazovat skutky lásky.

Reklama

 

Na závěr se emeritní arcibiskup pozastavil nad příběhem o mladém boháči, který přišel za Ježíšem s otázkou, co mu chybí, ale nakonec odešel smutný, protože nebyl ochoten zanechat majetek a následovat ho. „A o to v křesťanství jde, být blízko Krista,“ podotkl. „Do jaké míry máme odvahu přistoupit až ke Kristu?“ uzavřel Bezák  kázání výzvou adresovanou posluchačům, aby nebyli jako tento mladík, ale aby dokázali vykročit do blízkosti Krista.

Daniel Pastirčák, kazatel sboru, spisovatel a umělec věří, že Robert Bezák bude v Kaplnke kázat i v budoucnu. Jeho další homilie je naplánovaná na 10. prosince, kdy bude kázat na téma adventní ctnosti bělosti.

 

-mn- Foto: Facebook.com/ Daniel Pastirčák

Kategorie: Církev

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář