Arcibiskup Graubner se po covidu-19 vrátil do úřadu

Olomouc – Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se po prodělané nemoci covid-19 vrátil do úřadu. Z nemoci se stále zotavuje a vzkazuje, že je třeba brát situaci vážně, ale na druhou stranu by lidi neměl ovládat strach, řekl dnes na dotaz ČTK. Dvaasedmdesátiletý arcibiskup byl kvůli zhoršenému stavu tři týdny hospitalizován, propuštěn do domácího léčení byl před Vánocemi.

„Stále jsem ve stavu nemocných, chvíli to zotavování bude trvat. Podle své zkušenosti vidím, že jsou to věci, které je potřeba brát skutečně vážně. Nemyslím si, že nás má ovládat strach, je důležité, abychom zůstali lidmi svobodnými, ale abychom byli svobodně schopni vzít určitá omezení a určitou kázeň, která je podle mě projevem jak moudrosti, tak i lásky k lidem kolem nás,“ uvedl arcibiskup. Právě na chování lidí podle něj závisí, jak se podaří situaci překonat.

Arcibiskup olomoucký a metropolita moravský podstoupil test na covid-19 25.listopadu, kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu byl o několik dní později převezen do Fakultní nemocnice v Olomouci, umístěn byl na ARO a dostával podpůrnou léčbu kyslíkem. Při dnešním setkání s Tříkrálovými koledníky v arcibiskupském paláci poděkoval také všem zdravotníkům.

„Poznal jsem, že je jejich služba skutečně vysilující. Nám všem vadí roušky, když je máme nosit, oni jsou však zakuklení a musejí přitom podávat plné výkony. Viděl jsem, že je to hodně náročná služba, za kterou je potřeba být vděčný,“ doplnil arcibiskup. Testovat se nechal, neboť se nemoc krátce předtím vyskytla v okruhu jeho blízkých spolupracovníků.

Tak jako arcibiskup se s covidem-19 potýkal pomocný biskup a generální vikář Josef Nuzík, který patří do nejbližšího arcibiskupova okruhu. Čtyřiapadesátiletý Nuzík byl společně s Antonínem Baslerem vysvěcen na pomocného biskupa olomoucké arcidiecéze v říjnu před třemi lety poté, co je do těchto funkcí jmenoval papež František. Josef Nuzík se vrátil do úřadu již před Vánocemi, řekl dnes ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. ledna 2021 Foto: Wikipedie – acribiskup Graubner

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář