Arcibiskup kritizoval kroky americké vlády: Přežití církve na Kubě závisí na kontaktu se zahraničím

WASHINGTON – Pár dní po tom, co Trumpova administrativa oznámila, že zavádí nová omezení pro cestování na Kubu, americký arcibiskup to kritizoval a řekl, že transformace ostrova – a přežití církve – závisí na vnějších podmínkách.

„Půl století tvrdé izolace upevnilo pouze jednu věc: politické struktury, které se americké vlády snažily změnit,“ řekl podle stránky Florida Catholic arcibiskup Timothy P. Broglio z arcidiecéze ve Washingtonu.

Američtí biskupové vyjádřili své znepokojení, že posílení embarga proti Kubě je v konečném důsledku kontraproduktivní pro rozvoj občanské společnosti na ostrově.

Prohlášení arcibiskupa Broglia přišlo dva dny poté, co Trumpova vláda 4. června oznámila, že zastavuje některé programy spolupráce, šlo hlavně kulturní exkurze, které umožňovaly Američanům přijít do styku s kubánskými občany a kulturou na ostrově.

„Samotné přežití církve na Kubě závisí na svobodě cestování křesťanů na ostrov a darů ze zahraničí,“ řekl. „Díky velkorysosti amerických katolíků, po desetiletí USCCB podporoval práci církve na Kubě, poskytoval jí finanční, pastorační a právní pomoc,“ řekl.

„Vatikán a biskupové v USA se již dlouho domnívají, že klíč k transformaci Kuby nezávisí na izolaci, ale na větší kulturní výměně mezi lidmi milujícími svobodu na ostrově a ve Spojených státech.“

Arcibiskup Broglio také naléhal na zachování náboženských cest na ostrov a zajištění schopnosti posílat dary kubánské církvi ze zahraničí.

V posledních letech kubánský komunistický režim částečně navrátil některým řeholním společenstvím jejich majetek, včetně škol a kostelů, ovšem dosud nereagoval na jiné žádosti ze strany diecézí, které usilují o založení škol či o přístup do sdělovacích prostředků.

Kubánská katolická církev v listopadu odmítla návrh nové kubánské ústavy, která opět zakotvuje vedoucí úlohu komunistické strany na tomto karibském ostrově. Katoličtí biskupové v prohlášení, zveřejněném o víkendu na internetu, kritizují, že v zemi opět nebude pluralitní politický systém. Nelíbí se jim také, že ústava umožní homosexuální sňatky. Biskupové by naopak do ústavy chtěli zahrnout zákaz trestu smrti a zákaz interrupcí.

„Ústava nemůže být podřízena zákonům, dekretům, politickým stranám ani ideologiím,“ uvádí se mimo jiné v prohlášení Konference katolických biskupů Kuby (COCC).

Nová kubánská ústava na rozdíl od té předchozí z roku 1976 uznává soukromé vlastnictví, zřizuje funkci premiéra a výkon prezidentské funkce omezuje na dvě pětiletá období. Prezidenta ale bude nadále volit parlament a jako „nejvyšší řídící sílu nad společností a státem“ nová ústava opět stanoví komunistickou stranu. Nehovoří už sice o budování komunismu, ale uvádí se v ní, že „socialismus“ v zemi je „nezrušitelný“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář