Arcibiskup Nuzík navštíví Vatikán, papež zde požehná symbol jeho služby věřícím

Olomouc – Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, který se v polovině dubna ujal v katedrále svatého Václava v Olomouci před zraky několika tisíc věřících svého úřadu, se tento týden vydá do Vatikánu, kde od papeže Františka přijme pallium – symbol své služby v čele arcidiecéze. Bohoslužbu s nově jmenovanými arcibiskupy-metropolity, spojenou také s žehnáním a předáním pallií, slaví papež vždy o slavnosti sv. Petra a Pavla, sdělil dnes ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Mše, které se arcibiskup Nuzík se svým doprovodem zúčastní, začíná ve svatopetrské bazilice v sobotu v 9:30. „Jsem rád, že se po prvních měsících své služby mohu vydat k hrobům apoštolů a prosit tu o potřebné milosti a sílu k pastýřské službě ve svěřené arcidiecézi. A těším se i na setkání s papežem Františkem: pokaždé, když se mně má situace zdá složitá a vzpomenu si na papeže Františka, uleví se mně, protože on toho má aspoň stokrát víc,“ uvedl arcibiskup Nuzík.

SOUVISEJÍCÍ Nuzík: Lidé nemají Boha pouze pro těžká období, ale i pro každodenní život

Při této mši obdrží nově jmenovaní arcibiskupové z rukou papeže pallium uložené v krabičce, vlastní vložení pallia na nového představitele olomoucké arcidiecéze a moravské církevní provincie se pak uskuteční o pět dní později. Podle rozhodnutí papeže Františka se má totiž tento obřad konat v příslušné diecézi, před zraky biskupů ostatních diecézí dané provincie, místních kněží a věřících. Arcibiskupu Nuzíkovi proto pallium předá papežův zástupce, apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, v pátek 5. července během Národní cyrilometodějské pouti na Velehradě.

Pallium je insignií užívanou v římskokatolické církvi, olomoucký arcibiskup ji může užívat na Moravě. „Je symbolem zvláštního pouta s papežem a vyjadřuje také zvláštní jurisdikci, kterou arcibiskup-metropolita získává. Vyrábí se z ovčí vlny, má podobu bílého, asi pěticentimetrového vlněného pruhu, je sešito do kruhu a ozdobeno čtyřmi černými hedvábnými křížky. Po jednom křížku pak nesou i krátké pruhy s černým zakončením, které visí dolů uprostřed přední i zadní strany,“ uvedla teoložka a církevní historička Jitka Jonová z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Pallium se vyrábí z vlny beránků požehnaných papežem na svátek sv. Anežky Římské (21. ledna), chovaných v římském klášteře Tre Fontane a ostříhaných na Velký pátek (letos 29. března). Nová pallia papež v posledních letech žehná vždy při zahájení mše svaté o slavnosti sv. Petra a Pavla (29. června), do té doby jsou uložena u hrobu sv. Petra.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. června 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář