Arcibiskup Nuzík uctil 205 růžemi památku předchůdce, kardinála Rudolfa Jana

Olomouc – Památku kardinála Rudolfa Jana, který byl před 205 lety jmenován olomouckým arcibiskupem, připomíná ode dneška v katedrále svatého Václava v Olomouci 205 rudých růží upravených do tvaru srdce. Netradiční květinový dar uložil do krypty na jeho památku nově jmenovaný olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Zdobí místo u kardinálovy mramorové pamětní desky, za níž je uloženo jeho srdce. Rakouský arcivévoda, olomoucký arcibiskup a následně kardinál se zasloužil o prosperitu a rozkvět města i celého regionu.

Květinové srdce vytvořily studentky olomoucké zahradnické školy. Arcibiskup v této souvislosti poukázal na to, že ačkoliv kardinál pocházel z císařské rodiny, byl vyučen zahradníkem. „Habsburkové nejen studovali a uměli několik jazyků, ale také uměli řemeslo. Císař chtěl, aby i jeho synové měli vztah k práci, proto byl vyučen zahradníkem,“ uvedl Nuzík. „Byl to muž, jehož srdce bilo pro Olomouc…Když je dobré srdce, tak toho člověk vykoná hodně, i když je na obyčejné pozici,“ doplnil.

SOUVISEJÍCÍDo Olomouce zamíří v sobotu na inauguraci arcibiskupa přes 3000 věřících

Rudolf Jan (1788-1831) byl nejmladším synem budoucího císaře Leopolda II. a jeho manželky Marie Ludoviky Španělské. Olomouckým arcibiskupem byl jmenován v březnu 1819, o tři měsíce později byl jmenován kardinálem. Před svým nástupem do biskupského úřadu byl žákem Ludwiga van Beethovena, který jej vyučoval ve hře na klavír. Zemřel 24. července 1831 v Badenu u Vídně.

V čele olomoucké arcidiecéze stanul ve svých 31 letech. Během následujících 12 let se zasloužil o znovuobnovení činnosti olomoucké univerzity, zlepšení kvality vzdělání v kněžském semináři i rozvoj českého jazyka a literatury. „Do Olomouce přišel jako jednatřicetiletý mladý muž plný elánu a vizí. Vedle příkladné péče o arcidiecézi obnovil také zdejší univerzitu, založil huť ve Vítkovicích, z níž se posléze staly slavné železárny, a v Olomouci nechal vytvořit první parkový prostor, jehož slavná alej dodnes nese jeho jméno,“ uvedl při 200. výročí jeho jmenování tehdejší olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Ostatky kardinála a arcibiskupa Rudolfa Jana byly v roce 1831 pochovány do císařské hrobky kláštera kapucínů ve Vídni, jeho srdce však převezli do Olomouce a slavnostně uložili ve zdejším dómu. Stalo se tak na základě osobního přání zesnulého a se souhlasem jeho staršího bratra, císaře Františka I.

Vzpomínka na kardinála Rudolfa Jana se dnes odehrála v katedrále svatého Václava, kde bude v sobotu dopoledne nově jmenovaný olomoucký arcibiskup Josef Nuzík uveden do úřadu. Na slavnost se do Olomouce chystá více než 3000 věřících, na arcibiskupovu inauguraci dorazí v sobotu do Olomouce 24 biskupů z Česka i zahraničí, několik stovek kněží či více než 300 ministrantů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2024 Foto: Wikipedie – Rudolf Jan

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář