Křesťan dnes

Arcibiskup z Canterbury: Zvažte riziko při návštěvě bohoslužeb

Welby

Londýn – Arcibiskup z Canterbury varoval, že starší a zranitelní návštěvníci kostela by měli pečlivě zvážit riziko, než půjdou na Štědrý den na bohoslužby.

Hlavní představitel Anglikánské církve Justin Welby v neděli podle The Guardian řekl: „Neciťte se pod nátlakem. Dělejte, co je rozumné. Jsem si jistý, že moje matka, která má 90 let, nepůjde do kostela, protože je to příliš nebezpečné.“

Dále poznamenal, že někteří duchovní kvůli svému zdravotnímu stavu také nenavštíví bohoslužby. Lidé místo toho mohou zavolat na linku Anglikánské církve, která nabízí modlitby, koledy a vánoční proslovy. Věřící rovněž vyzval, aby se šli projít na čerstvý vzduch a mluvili s lidmi po telefonu.

Atmosféra letošního adventu je ovlivněna koronavirovou pandemií

Slovo advent pochází z latinského slova adventus – příchod. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Adventní doba, jejíž barvou je fialová, má charakterizovat ztišení. O adventu by si lidé měli dát do pořádku své svědomí ve vztahu k Bohu i k druhým lidem a šířit kolem sebe naději a radost. Dříve se dodržoval půst.

Atmosféra letošního adventu je ovlivněna koronavirovou pandemií. Vánoční trhy byly většinou zrušeny, kde se přece jen uskutečnily, byly komornější, měly chudší program a méně stánků. Omezení, která vyplývají z protikoronavirových opatření, se dotýkají veškerého života. Podmínky kladou pro setkávání lidí, nákupy nebo třeba i bohoslužby. Zavřené jsou restaurace, hotely, penziony či muzea, školákům začínají vánoční prázdniny už v pondělí. Návštěvy v domovech seniorů jsou možné, pokud příchozí předloží negativní test na covid.

Kostely by měly být o Vánocích otevřené. Povolený počet účastníků mší je omezen na 20 procent kapacity kostela. Pro půlnoční mše bude platit podle aktuálních usnesení vlády výjimka ze zákazu nočního vycházení. Biskup Vojtěch Cikrle tento týden vyzval kněze v brněnské diecézi, aby se ohledně konání půlnočních a dalších vánočních bohoslužeb rozhodovali podle platných předpisů a se zodpovědností ke zdraví farníků i zdraví vlastnímu. Předpokládá, že většina farností bude mše vysílat on-line. V pravidelných přenosech pokračuje Radio Proglas i televize Noe.

Cikrle také připomněl, že pro tradiční návštěvy betlémů platí předpisy o shromažďování, nyní omezené na šest lidí najednou. „I když současná doba svými vnějšími zmatky připomíná tu, která panovala při narození Ježíše Krista, nemusí to bránit tomu, aby byla stejně požehnaná. A to nám všem přeji,“ uvedl Cikrle. Také vodňanský farář Josef Prokeš míní, že advent i Vánoce mohou být letos bližší těm původním. „Bůh přebývá v našem úsměvu, slově, podání ruky, ve věcech, které jsme možná přehlíželi,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. prosince 2020 Foto: YouTube – John Welby

Exit mobile version