Arcibiskupském paláci se otevřela výstava o arcibiskupovi Matochovi

Olomouc – V Arcibiskupském paláci v Olomouci se otevřela výstava věnovaná Josefu Karlu Matochovi, olomouckému arcibiskupovi, který úřad mohl vykonávat pouze dva roky. Od 50. let byl nezákonně internován a posledních 11 let svého života prožil pod stálým dohledem Státní bezpečnosti. Výstavu s názvem Arcibiskup Matocha: Přísně tajné připravili zástupci arcibiskupství při příležitosti výročí jeho narození, biskupského svěcení a uvedení do úřadu arcibiskupa. Návštěvníkům nabízí setkání s nelehkou dobou, v níž byla církev státem perzekvována, sdělila ČTK kurátorka výstavy Alena Tobolková.

„Výstava Arcibiskup Matocha: Přísně tajné je zaměřena zvláště na období internace Josefa Karla Matochy v Arcibiskupském paláci v Olomouci v letech 1950 až 1961. Návštěvníci se zde dozvědí například, jak v internaci žil, co mohl mít u sebe, kdo a za jakých podmínek ho směl navštívit nebo jaká příkoří mu StB činila,“ uvedla kurátorka výstavy.

SOUVISEJÍCÍZlínský kraj podpořil modernizaci areálu na Svatém Hostýně i expozici v Modré

Na výstavě jsou zveřejněny například autentické záznamy StB o sledování, odposleších, výsleších a vynucených přiznáních. Vystaveny jsou zde také osobní předměty, které měl arcibiskup po dobu internace ve své pracovně, ale i předměty ze sbírek olomouckého arcibiskupství, které jsou spojeny s jeho osobou a dobové fotografie. „Výstava představí nejen období po únorovém komunistickém převratu, ale zaměří se na období tomu předcházející a následující, mapující vývoj vztahu státu k církvi a širší kontext událostí a osudů dalších významných osobností, zvláště Matochova prvního generálního vikáře biskupa Zely,“ doplnila Alena Tobolková.

Pohnutou atmosféru v této nelehké době dokreslí na výstavě, která bude otevřena do 11. června, také audiozáznamy. Tvůrci mají v plánu také několik komentovaných prohlídek, termíny budou upřesněny na webu a facebooku Arcibiskupského paláce, dodala Tobolková.

Josef Karel Matocha byl v pořadí dvanáctým olomouckým arcibiskupem, jmenován byl do této funkce papežem Piem XII. v březnu 1948. Úřad však mohl vykonávat pouze do Velikonoc v roce 1950, kdy byl nezákonně internován a izolován komunistickou státní mocí, jeho spolupracovníci byli zatčeni. „Arcibiskup Matocha nesměl vycházet ze své rezidence a byl neustále pod dozorem příslušníků StB, kteří mu nedovolili ani číst noviny nebo poslouchat rozhlas. K dispozici měl jen přijímací salon, kancelář a ložnici – to byl celý jeho prostor. Pak už jen občasné procházky po zahradě arcibiskupského paláce, ke kterým ale vždy svolení nedostal. Pokud ano, žehnal odsud Olomoučanům,“ uvedlo na svých stránkách olomoucké arcibiskupství.

Zemřel 2. listopadu 1961 v Olomouci na nedostatečnou lékařskou péči, kterou mu StB odpírala povolit. Pohřben byl v rodném Pitíně na Uherskohradišťsku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Josef Matocha

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář