Arcibiskupský palác představí dílo kněze a umělce Hrabala

Olomouc – Galerii Arcibiskupského paláce v Olomouci zaplní grafika a kresby kněze Arnošta Hrabala. Výstava připomene padesáté výročí jeho úmrtí, které připadá na předposlední den letošního roku. S jeho tvorbou se budou moci v Olomouci seznámit milovníci umění po mnoha desetiletích, naposledy byla jeho tvorba představena před čtyřmi lety v Odrách. Výstava bude otevřena 24. října a potrvá do konce března 2020.

Arnošt Hrabal byl podle mluvčího arcibiskupství Jiřího Gračky patrně prezentován v Olomouci jen roku 1966. „Originální grafické a kresebné dílo Arnošta Hrabala, které je velmi rozsáhlé, není dodnes veřejnosti příliš známo. Naposled byl Hrabal připomenut velkou výstavou roku 2014 v Muzeu Oderska, ovšem jeho dílo již mezi světovými válkami vzbuzovalo příznivé kritiky na domácí i zahraniční půdě, například v Mnichově či v Chicagu,“ uvedl vedoucí Centra pro kulturu olomouckého arcibiskupství Martin Kučera.

Na výstavě budou představeny Hrabalovy práce, které před lety daroval olomouckému arcibiskupství zemřelý emeritní arcibiskup v Kolíně nad Rýnem kardinál Joachim Meisner (1933 – 2017). „Hrabalovo dílo tvoří dřevoryty, ex libris či příležitostné tisky. Nejznámější je cyklus Les, na kterém začal pracovat roku 1924,“ doplnil Kučera.

Inspiraci pro svá díla sbíral kněz především v sudetských lesích na severu Moravy a Slezska. Zřetelná je především v jeho dřevorytech. „Arnošt Hrabal krajinou svého kněžského působení nejen putoval – sloužil potřebným, oddával, zaopatřoval, pohřbíval, ale také odpočíval, přírodu pozoroval, duchovně vnímal a poté ryl a tisknul,“ doplnil Kučera.

Buchlovický rodák, kněz, umělec a pedagog Arnošt Hrabal se narodil 4. prosince 1886 a zemřel 30. prosince 1969. Působil jako kaplan v obcích severní Moravy, v Olomouckém kraji například v Libině, Branné, Hradečné, v Újezdu u Šternberku či v Potštátě nebo ve Velkých Losinách. Farářem byl ve Velké Moravě pod Kralickým Sněžníkem a v Buchlovicích, kde je jeho muzeum. Studoval například na vídeňském grafickém institutu či na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl členem Sdružení výtvarných umělců moravských. Ilustroval knihu Jaroslava Durycha Balady.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 13. října 2019  Foto: Galerie – dílo Arnošta Hrabala

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář